• Podmienky a pravidlá stravovania sa žiakov v školskej jedálni (ďalej len ŠJ)

pri Základnej škole v Lysej pod Makytou

Základné informácie:

1. Každý žiak má právo stravovať sa v ŠJ.
          2. ŠJ je zariadenie slúžiace na stravovanie žiakov a výchovu k správnym stravovacím návykom. Preto sa vyžaduje, aby deti stravujúce sa v školskej jedálni neodmietali požívať všetky súčasti pripravenej stravy.
          3. V ŠJ sa zabezpečuje teplá strava vo forme obeda pozostávajúca z polievky, hlavného jedla, prílohy a nápoja.
          4. Jedálny lístok je zverejnený na web stránke školy v sekcii Školská jedáleň pri ZŠ týždeň vopred.
          5. ŠJ je zapojená do programov Školské ovocie a Mliečny program. V rámci týchto programov žiak dostáva počas týždňa nepravidelne ovocie, alebo mliečne výrobky, ktoré sa nemusia konzumovať v priestoroch jedálne, ale môže si ho/ich zobrať so sebou domov.
          6. V ŠJ sa žiak stravuje na základe rozhodnutia, ktoré vydá riaditeľ ŠJ po predchádzajúcom podaní prihlášky zákonného zástupcu žiaka a zároveň ak má uhradené potrebné poplatky.

Zákonný zástupca:

1. Zákonný zástupca žiaka sa pred podaním prihlášky zoznámi s podmienkami stravovania v ŠJ a prihlášku podá len ak s nimi súhlasí.
          2. Ak má výhrady k spôsobu práce, fungovania zariadenia a kvalite jedál, komunikuje s vedúcim zariadenia, prípadne s riaditeľom školy priamo, nie prostredníctvom svojho dieťaťa. V prípade potreby si dohodne s konkrétnym zamestnancom termín stretnutia telefonicky vopred.

Žiak:

1. Do jedálne vstupuje každý žiak s umytými rukami. Prichádza disciplinovane, zaradí sa, nepredbieha sa a dodržiava pokyny dozor konajúceho, ako aj iných učiteľov a vychovávateľov.
          2. Neodmieta konzumáciu jedla. Svojím správaním nenarúša pokojnú atmosféru potrebnú na konzumáciu obeda ostatným žiakom.
          3. Pri čakaní na jedlo aj pri stole sa správa slušne, nevykrikuje, nerozpráva nahlas, neničí zariadenie ŠJ, príbory a obrusy, nerozhadzuje jedlo a neplytvá ním.
          4. Odnáša použitý riad k okienku, nechá po sebe čisté miesto. V prípade znečistenia na to upozorní pani kuchárku v ŠJ, prípadne očistí miesto podľa pokynov dozor konajúcich. Pri odchode od stola zasunie stoličku.
          5. Pred vstupom do priestorov školskej jedálne si žiaci odložia svoje veci v šatni tak, aby tieto veci neboli porozhadzované po zemi a nebránili bežnému chodeniu v chodbe. Disciplinovane vchádzajú do jedálne, nebúchajú dverami, pozdravia. Najskôr si naberú polievku, po jej skonzumovaní pristupujú k výdajnému okienku, kde dostanú druhý chod. Pohyb a prevádzku v jedálni riadi dozor konajúci učiteľ.
          6. V školskej jedálni sú žiaci povinní dodržiavať všetky  zásady kultúrneho stravovania:
          • v zásade jedia príborom,
          • konzumujú celý obed (polievku, hlavné jedlo, vrátane príloh),
          • počas stravy nevyrušujú hlasitým hovorom ostatných  stravníkov,
          • odnášajú zo stola všetky súčasti stolového náčinia, ktoré prevzali pri výdaji stravy,
          • šetria potravinami, prípadné odpadky (ohryzky, šupy z ovocia) odhodia do koša,
          • zasunú za sebou stoličku.
          • žiak je povinný ochraňovať zariadenie školskej jedálne  aj materiálne zariadenie. Úmyselne poškodený, prípadne zničený obedový riad a príbor je povinný uhradiť v plnej hodnote!
          1. K zamestnancom školskej kuchyne sa žiaci správajú zdvorilo. Prípadné nedostatky zahlásia vždy dozor konajúcemu učiteľovi, ktorý ich vyrieši s  vedúcou školskej kuchyne, resp. s vedením školy.
          2. Ak žiak hrubo porušil alebo sústavne porušuje zásady stravovania v školskej jedálni, môže byť dočasne alebo trvalo na návrh učiteľov vylúčený zo stravovania (rozhodne riaditeľ školy).

---------------------------------------                                   -----------------------------------------

Jana Drieniková                                                        Mgr. Marcela Lysá

vedúca ŠJ pri ZŠ Lysá pod Makytou                     riaditeľka ZŠ s MŠ Lysá pod Makytou