• Profil školy

• Základná škola v Lysej pod Makytou sa nachádza v ústredí obce. Jej súčasťou je samostatne stojaca budova materskej školy a budova školskej jedálne, kde je aj školský klub detí. Základnú školu navštevuje 188 žiakov a materskú školu 51 detí (stav k 15. septembru 2023).

Zriaďovateľom základnej školy je OcÚ Lysá pod Makytou a starosta obce. Od 1. januára 1998 je škola právnym subjektom a od 1. júla 2008 došlo k spojeniu s materskou školou. Nakoľko obec je dlhá a má miestne časti Dešná a Strelenka, žiaci zo vzdialenejších častí do školy dochádzajú autobusom.

O kvalitný vyučovací proces sa pod vedením riaditeľky Mgr. Marcely Lysej stará 6 pedagogických zamestnancov v materskej škole a 18 pedagogických zamestnancov v základnej škole (z toho traja pedagogickí asistenti). V materskej škole sa vyučuje podľa ISCEDu 0 a Školského vzdelávacieho programu „Predškolák objavuje“. V základnej škole sa vyučuje na prvom stupni podľa ISCEDu 1 a Školského vzdelávacieho programu pre 1. stupeň. V 5. – 9. ročníku sa vyučuje podľa ISCEDu 2 a podľa Školského vzdelávacieho programu. Vyučujúci jednotlivých predmetov sa riadia platnými učebnými osnovami, na základe ktorých si vypracujú učebné plány k danému predmetu.

V škole pracuje 7 záujmových krúžkov. V troch oddeleniach školského klubu trávi popoludnie 63 žiakov (stav k 15. septembru 2023)

V roku 2007 bola v škole zrekonštruovaná elektroinštalácia a vymaľované priestory školy. V rokoch 2008 - 2009 prebehla ďalšia rekonštrukcia základnej školy, materskej školy a školskej jedálne. Projekt bol spolufinancovaný z ESF. V júni 2018 bol presťahovaný školský klub detí z prízemia budovy školskej jedálne do zrekonštruovaných priestorov na poschodí. Po presťahovaní sa uvoľnený priestor na prízemí upravil pre výučbu techniky žiakov na druhom stupni ZŠ.

Víziou našej školy je vytváranie priaznivej atmosféry a podmienok na výchovu a vzdelávanie, vedúcej k maximálnym výkonom s prihliadnutím na schopnosti a nadanie žiakov, aby školu opúšťali absolventi jazykovo zdatní, počítačovo gramotní, dobrí ľudia pripravení na ďalšie vzdelávanie a bežný život.