• Aktuálne informácie

• Pre dieťa, ktoré dosiahne päť rokov veku do 31. augusta príslušného kalendárneho roka, je predprimárne vzdelávanie povinné, teda zákonný zástupca takéto dieťa musí zapísať do materskej školy (Zákonný zástupca môže pre svoje dieťa vybrať ľubovoľnú materskú školu, prednostne sú však prijímané deti plniace povinné predprimárne vzdelávanie s trvalým bydliskom v danej obci.). Ak takéto dieťa už do materskej školy chodí, zákonný zástupca nepodáva novú prihlášku v danej materskej škole, dieťa pokračuje plynule v dochádzke.

Dieťa sa na predprimárne vzdelávanie prijíma na základe Žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávaniektorú podáva zákonný zástupca riaditeľovi materskej školy spolu s potvrdením o zdravotnej spôsobilosti od všeobecného lekára pre deti a dorast; potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa obsahuje aj údaj o povinnom očkovaní.

ZÁPIS DETÍ DO MATERSKEJ ŠKOLY

13. a 14. mája 2024 od 7:00 do 15:00

v budove materskej školy

→ TLAČIVO Žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie ←

Tlačivo Žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie

si môžete vyzdvihnúť aj osobne v budove materskej školy aj v budove základnej školy.

Prijímanie detí na predprimárne vzdelávanie v materskej škole upravuje Zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých predpisov a Vyhláška č. 306/2008 o materskej škole v znení neskorších predpisov. V zmysle týchto dokumentov je predprimárne vzdelávanie poskytované v materských školách, v ktorých je skĺbená starostlivosť so vzdelávaním. Materská škola podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno-emocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej, estetickej, rozvíja schopnosti a zručnosti, utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie. Pripravuje deti na život v spoločnosti v súlade s ich individuálnymi a vekovými osobitosťami.

Na predprimárne vzdelávanie sa prijímajú deti od troch rokov veku, výnimočne je možné prijať dieťa od dovŕšenia dvoch rokov veku, ak sú na to v materskej škole vytvorené vhodné kapacitné, personálne, materiálne a iné podmienky.

Na zápis je potrebné priniesť:

Tlačivo Žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie a ostatné potrebné tlačivá

si môžete vyzdvihnúť osobne v budove materskej školy od 6:00 do 15:30 hod.

alebo v kancelárii ekonómky v budove základnej školy od 7:30 do 14:30 hod,

ak nemáte možnosť si ich vytlačiť.

Dôležité

Podľa § 144a školského zákona účinného od 1. januára 2022 na podaniach týkajúcich sa výchovy a vzdelávania, v ktorých sa rozhoduje v správnom konaní, teda aj na žiadosti, sa vyžaduje podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa.

Podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa sa nevyžaduje, ak:

• jednému z rodičov bol obmedzený alebo pozastavený výkon rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, ak jeden z rodičov bol pozbavený výkonu rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, alebo ak spôsobilosť jedného z rodičov na právne úkony bola obmedzená (spôsob preukázania uvedenej skutočnosti ani doklad, ktorým sa táto skutočnosť preukazuje, školský zákon neustanovuje, túto skutočnosť je možné preukázať napríklad neoverenou kópiou rozhodnutia súdu),
          • jeden z rodičov nie je schopný sa zo zdravotných dôvodov podpísať (spôsob preukázania uvedenej skutočnosti ani doklad, ktorým sa táto skutočnosť preukazuje, školský zákon neustanovuje, túto skutočnosť je možné preukázať napríklad potvrdením od všeobecného lekára zákonného zástupcu, ktorý nie je schopný sa podpísať),
          • vec neznesie odklad a zadováženie súhlasu druhého rodiča je spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou a je to v najlepšom záujme dieťaťa (spôsob preukázania uvedenej skutočnosti ani doklad, ktorým sa táto skutočnosť preukazuje, školský zákon neustanovuje, túto skutočnosť je možné preukázať napríklad písomným vyhlásením.

Zákonní zástupcovia sa môžu dohodnúť, že žiadosť podpisuje iba jeden zákonný zástupca a rozhodnutie sa doručí iba jednému zákonnému zástupcovi, ak písomné vyhlásenie o tejto skutočnosti predložia riaditeľke školy.