Mgr. Michalcová
Triedny projekt v 1. A
Pretože vyučovanie materinského jazyka je komunikačným vyučovaním a aby som dôslednejšie rozvíjala 4 základné komunikačné zručnosti – čítanie, počúvanie, hovorenie a písanie, realizovala som v triede zaujímavú celoročnú aktivitu.
Väčšina z nás má tendenciu považovať počúvanie za samozrejmosť, pretože je to čosi, čo robí každý nevedome. Počúvanie a rozprávanie sú dva základné piliere jazyka, ktoré vedú deti ku gramotnosti.
Deti počúvajú z rôznych dôvodov a v rôznych situáciách. Rozlišujeme štyri základné typy počúvania: sociálne, informačné, kritické a počúvanie pre radosť. Posledné menované v sebe zahŕňa počúvanie hlasného čítania poézie a prózy, počúvanie rozprávania príbehov alebo počúvanie hudby. Zároveň je ideálnym spôsobom, ako môžeme prezentovať deťom čarovný svet literatúry. Prirodzeným dôsledkom počúvania nahlas čítaného úryvku je túžba prečítať si celú knihu, rozmýšľať a hovoriť o nej.
Poznávacie a čitateľské kompetencie som sa snažila rozvíjať počas školského roka v triednom projekte nazvanom Knižka tuláčka. V začiatkoch som mala obavy, či budú rodičia ochotní stráviť hodinku v triede čítaním rozprávok. Nakoniec sa ukázali ako neopodstatnené a nápad začínal naberať na konkrétnosti. Po prečítaní rozprávky nasledovala spätná väzba – praktické činnosti žiakov súvisiace s textom prečítaného.
A nechýbala ani sladká bodka v závere každého čítania – všakovaké muffinky od našich milých mamičiek.