• Novinky

  • Novinky

            • Rozprávková noc plná dobrodružstiev!

            • Mgr. Svinčáková

              Vo štvrtok 18. júna prežili naši najmladší školáci nezabudnuteľnú noc priamo v škole. Večer odštartovali veselými hrami na školskom dvore a skvelou opekačkou. Hneď po zotmení sa vydali na magickú rozprávkovú cestu za skrytým pokladom.

              Tým sa však zábava neskončila! Nasledovala diskotéka a napínavá nočná pátracia akcia. S baterkami v rukách deti preskúmali tajomné zákutia školy a hľadali našich nočných zvieracích obyvateľov.

              Všetci prváci zvládli túto noc plnú odvahy na jednotku s hviezdičkou. Veľké a srdečné ĎAKUJEME patrí všetkým mamičkám za fantastické koláče a dobroty, ktoré deťom dodali silu na celé nočné dobrodružstvo!

            • Rozlúčka s našimi predškolákmi

            • V našej materskej škole sme prežili krásnu a dojímavú rozlúčku s našimi predškolákmi. Deti si pripravili milý program plný piesní, básničiek a úsmevov, ktorým sa symbolicky rozlúčili s obdobím stráveným v škôlke a vykročili v ústrety novej životnej etape – nástupu do základnej školy.

              Počas spoločného popoludnia sme si pripomenuli množstvo pekných zážitkov, ktoré sme spolu zažili, a s hrdosťou sledovali, ako z našich malých škôlkarov vyrástli šikovní a samostatní budúci prváci. Všetkým predškolákom prajeme veľa úspechov, radosti z učenia a nových kamarátstiev.

              Zároveň by sme sa chceli úprimne poďakovať všetkým rodičom, ktorí sa podieľali na príprave občerstvenia. Vďaka vašej ochote, štedrosti a spolupráci mala naša rozlúčka príjemnú a slávnostnú atmosféru. Veľmi si vážime vašu podporu a pomoc počas celého školského roka.

               

              Ďakujeme a našim predškolákom želáme šťastný štart do školských lavíc!

            • Škola v prírode - Lazy pod Makytou

            • 2. a 3. ročník

              V dňoch 1. – 5. júna sa žiaci 2. a 3. ročníka zúčastnili školy v prírode v Lazoch pod Makytou. Počas piatich dní strávených v krásnom prostredí Javorníkov zažili množstvo zaujímavých aktivít, športových súťaží, hier a dobrodružstiev.

              Počas pobytu absolvovali turistické vychádzky, navštívili vypálenú osadu Mladoňov, spoznávali okolitú prírodu a krásy regiónu. Veľkú radosť im prinieslo hľadanie pokladov, futbalový turnaj, tvorivé aktivity s prírodninami a rôzne tímové hry. Nechýbala ani spoločná opekačka, pyžamová párty a obľúbená nočná výprava s baterkami.

              Každý deň bol plný nových zážitkov, objavovania a spolupráce. Žiaci si rozvíjali samostatnosť, upevňovali priateľstvá a učili sa vzájomnej pomoci mimo školských lavíc.

              Škola v prírode bola pre druhákov a tretiakov nielen príležitosťou na oddych a zábavu, ale aj na získanie nových poznatkov a skúseností. Domov sa všetci vrátili s množstvom krásnych spomienok, na ktoré budú ešte dlho spomínať.

            • Manínska tiesňava očami piatakov

            • Ing. Zlochová, Mgr. Vraníková

              Koncom mája  piataci vymenili školské lavice za učenie sa v prírode. V rámci geografie navštívili najužší kaňon na Slovensku – Manínsku tiesňavu.  Vybrali sa pešo z Považskej Teplej, kde sa dozvedeli zaujímavosti o Považskom hrade a prešli popri dome, kde pobýval nejakú dobu náš významný spisovateľ Martin Kukučín.

              Keď sa  otvoril výhľad na mohutné skalné bralá a samotnú tiesňavu, zdalo sa  až neuveriteľné, že toto krásne dielo prírody vytvoril malý potôčik – Manínsky potok (nazývaný aj Teplanka). Cestou žiaci  obdivovali skalné steny, ale aj bohatú faunu a flóru. Prešli  aj najužším miesto tiesňavy, ktoré je široké len 3,7 metra, pričom okolité vápencové skalné steny dosahujú výšku až 400 metrov. Všade naokolo  obdivovali nádhernú vegetáciu a dozvedali sa nové informácie doslova na každom kroku.

              Z vyhliadky nad symbolickým cintorínom sa im naskytol krásny výhľad na Dračí chrbát, nazreli aj do jaskyne pod Černokňažníkom. Prešli cez Kostoleckú tiesňavu a došli až na skalný masív Bosmany, odkiaľ obdivovali výhľad na Považie.

              Tento celodenný výlet nebol len o turistike. Žiaci sa učili priamo v teréne a na vlastné oči videli, akú silu má príroda.  Naživo si  overili  teoretické vedomosti, ktoré sa doteraz učili na hodinách geografie o zemskom povrchu a sile vody.

               

              Ďakujeme pani učiteľke za organizáciu a žiakom za slušné správanie a chuť objavovať krásy našej prírody.  

            • Tretiaci v Púchove

            • Mgr. Kucejová

              Žiaci 3. ročníka sa v rámci vlastivednej vychádzky zúčastnili zaujímavej exkurzie na Mestskom úrade v Púchove. Počas návštevy ich sprevádzali zástupca primátorky pán Mgr. Peter Bílik a pani Ing. Zuzana Brindzová, PhD., MBA, ktorí im priblížili fungovanie mestského úradu a oboznámili ich s prácou samosprávy.

              Následne navštívili hasičskú zbrojnicu DHZM Púchov, kde im predseda zboru pán Jozef Ridzik predstavil priestory, techniku a prácu dobrovoľných hasičov.

              Exkurzia bola pre žiakov veľmi poučná a priniesla im množstvo nových poznatkov o živote v okresnom meste.

              Veľmi pekne ďakujeme Mesto Púchov - oficiálna stránkaDobrovoľný hasičský zbor mesta Púchov za ochotu a čas, ktorý venovali našim žiakom a pripravili im nezabudnuteľný deň.

            • KOVOZOO Staré Město

            • Mgr. Šulavíková, Mgr. Vraníková

              Žiaci 4. A a 5. A sa vybrali na školský výlet do Starého Města, kde ich čakal deň plný zážitkov, objavovania a zábavy. Najväčším lákadlom bola KOVOZOO – jedinečná zoologická záhrada, v ktorej zvieratá nie sú z mäsa a kostí, ale zo starého železa a kovového odpadu. Deti obdivovali kovového slona, žirafy, krokodíly aj ďalšie zvieratá, ktoré vyzerali, akoby práve utiekli z rozprávky o šikovných majstroch.

              Počas komentovanej prehliadky areálu sa dozvedeli množstvo zaujímavostí a v kováčskej dielni nazreli do tajomstiev starého remesla. A neostalo len pri pozeraní – každý si mohol vyskúšať prácu kováča a ukovať vlastný klinec, ktorý si odniesol domov ako originálnu pamiatku na výlet.

              Veľkú radosť im urobila aj jazda vláčikom, počas ktorej si mohli areál prezrieť z pohodlia vagónikov. Nechýbala ani poriadna dávka pohybu v gumovom bludisku. Niektorí odvážlivci sa z neho dostali von rekordne rýchlo, iní si jeho zákutia užívali o niečo dlhšie.

              Na záver výletu navštívili terárium, kde si prezreli zaujímavé plazy a ďalšie exotické živočíchy.

              Domov sa všetci vracali unavení, ale spokojní, plní nových zážitkov a úsmevov. Niektorí si odniesli klinec, iní nové vedomosti, no všetci krásne spomienky. Kovozoo sa deťom veľmi páčila a tento výlet bude určite patriť medzi tie, na ktoré sa len tak nezabúda. 😊

            • Ochutnávka PESTROSŤ OVOCIA

            • Dňa 17. júna 2026

              bude prebiehať v školskej jedálni

              počas veľkej prestávky

              ochutnávka PESTROSŤ OVOCIA.

               

              Akcia je organizovaná

              v rámci programu školské ovocie

              v spolupráci so spoločnosťou

              LUNYS s.r.o. Poprad,

              organizátorom akcie.

              Školské ovocie je dotované štátom.

               

               

            • Odhlásenie stravy

            • Oznamujem stravníkom,

              že z dôvodu minimalizácie skladových zásob k 30. 6. 2026,

              je potrebné odhlásiť si stravu na posledný júnový týždeň 

              SMS-kou na číslo 0902 371 259

              najneskôr do 22. júna 2026 (pondelok) do 9-tej hodiny

               

              Školská jedáleň bude v prevádzke až do konca školského roka.

              Odhlasovanie sa týka tých stravníkov,

              ktorí už vedia, že v posledný týždeň nebudú v škole

              a teda sa nebudú posledný týždeň stravovať.

              V prípade neodhlásenia stravy do uvedeného termínu

              si stravník prevezme obed/obedy vydávané posledný týždeň

              do vlastného obedára. 

               

              Ďakujem za pochopenie. 

               

              Jana Drieniková

              vedúca školskej jedálne

               

            • Exkurzia do Dohňan - deň plný poznávania a zážitkov

            • Mgr. Šulavíková

              Dňa 28. mája sa žiaci 4.A zúčastnili zaujímavej exkurzie do obce Dohňany. Navštívili sme Dujkov mlyn, kde sme sa dozvedeli množstvo zaujímavostí o fungovaní tradičného mlyna. Následne sme si prezreli Pamätnú izbu, ktorá nám priblížila históriu obce, miestne tradície a spôsob života v minulosti.

              Veľkým zážitkom bol aj program Dotyky prírody na amfiteátri, počas ktorého mali žiaci možnosť spoznávať prírodu hravou a interaktívnou formou. Aktivity boli poučné, zábavné a všetci sa do nich s nadšením zapájali.

              Chceli by sme poďakovať obci Dohňany za výbornú organizáciu exkurzie, milé prijatie a zaujímavý program. Vďaka patrí všetkým, ktorí sa podieľali na príprave tohto krásneho dňa plného nových poznatkov a príjemných zážitkov.

              Domov sme sa vracali plní nových vedomostí, zážitkov a pekných spomienok. Veríme, že podobné podujatia nám pomôžu ešte lepšie spoznávať históriu, tradície a prírodu nášho regiónu.

            • Návšteva kina v Púchove

            • Dňa 28. mája sa žiaci 1. stupňa zúčastnili školského výletu do kina v Púchove, kde si pozreli obľúbený animovaný film Zootropolis.

              Na cestu sme sa vybrali vlakom, čo bolo pre mnohých žiakov zážitkom. Počas celej cesty aj počas pobytu v kine sa deti správali disciplinovane, za čo si zaslúžia veľkú pochvalu.

              Film deti zaujal svojím humorným príbehom, sympatickými postavami a pekným posolstvom o priateľstve, odvahe a vzájomnom rešpekte. Návšteva kina bola príjemným spestrením vyučovania, ale aj peknou príležitosťou na spoločné zážitky.

            • Lysá pod Makytou opäť zažiarila v súťaži ENGLISHSTAR

            • Mgr. Šulavíková

              Aj v tomto školskom roku sa naši žiaci zapojili do celoslovenskej súťaže ENGLISHSTAR, ktorá preveruje vedomosti a zručnosti žiakov v anglickom jazyku. Súťaže sa zúčastnilo až 771 škôl a 27 630 súťažiacich z celého Slovenska, pričom prebiehala aj v Českej republike.

              Naši žiaci dosiahli veľmi pekné výsledky. Zo Základnej školy Lysá pod Makytou sa medzi úspešných riešiteľov zaradilo 38 žiakov, ktorí preukázali výborné znalosti anglického jazyka.

               

              Mimoriadny úspech dosiahla Simona Šuliková, ktorá v kategórii STAR 3 získala 100 % bodov, čím dosiahla najvyššie možné skóre.

              K tomuto skvelému výsledku jej srdečne blahoželáme.

               

              Všetkým súťažiacim ďakujeme za reprezentáciu školy a úspešným riešiteľom gratulujeme k dosiahnutým výsledkom. Veríme, že ich úspech bude motiváciou aj pre ďalších žiakov a že sa do súťaže ENGLISHSTAR zapojíme aj v budúcom školskom roku. 🌟

            • Riaditeľské voľno - nárok na ošetrovné

            • Riaditeľka školy 

              udeľuje

              v dňoch 25. - 27. mája 2026

              RIADITEĽSKÉ VOĽNO

              pre žiakov ZŠ

              z dôvodu rekonštrukcie vykurovacieho systému.

              Počas tohoto obdobia si môžu rodičia uplatniť nárok na ošetrovné.

              Tlačivo si môžete vyzdvihnúť v budove ZŠ od 28.5.2026

               

              Mgr. Marcela Lysá

              riaditeľka školy

            • Okresné kolo súťaže Slávik Slovenska 2026

            • Mgr. Burmeková, G. Zlochová

              Naše žiačky sa zúčastnili okresného kola prestížnej speváckej súťaže Slávik Slovenska 2026, ktorú organizovalo CVČ Včielka v priestoroch ZUŠ Púchov.

              V prvej kategórii nás reprezentovala Ruby Elizabeth Zemanová, ktorá svojím krásnym a presvedčivým speváckym prejavom zaujala odbornú porotu a získala výborné 3. miesto.

              V druhej kategórii súťažila Júlia Gábiková, ktorá síce neobsadila jedno z hodnotených miest, no svojím citlivým prejavom, muzikálnosťou a istotou na javisku sa v silnej konkurencii prezentovala veľmi dôstojne a zanechala výborný umelecký dojem.

              Obom žiačkam patrí úprimná pochvala za ich svedomitú prípravu, odvahu vystúpiť pred porotou i publikum a za krásnu reprezentáciu našej školy.

               

              Ďakujeme im a prajeme veľa ďalších úspechov, radosti zo spevu a lásky k ľudovej piesni.

            • Deň matiek

            • Nedeľa 10. mája 2026 patrila v našom kultúrnom dome výnimočnej udalosti. Pri príležitosti „Dňa matiek“ sa žiaci ZŠ spojili s deťmi z MŠ, aby vytvorili nezabudnuteľný program a vyjadrili ním lásku a vďaku všetkým mamičkám a babičkám.

              Slávnostné popoludnie otvorila svojím vystúpením Detská folklórna skupina Javorinka.

              Po nej sa predviedli deti zo škôlky. Ich úprimné vystúpenie rozohrialo srdcia celého publika.

              Program pokračoval v pestrom tempe a ukázal šikovnosť žiakov z rôznych ročníkov.

              Prváci nám s vtipom ukázali, aké náročné je „byť mamou,“ druháci nás prostredníctvom krásnych veršov preniesli k okamihom narodenia. Starší žiaci sa predviedli ako všestranní umelci – mamičkám nielen zatancovali, ale mnohí z nich ukázali svoj talent aj pri hre na hudobných nástrojoch. Sálou zneli husle, klávesy aj harmonika, pričom každé tóny boli odmenené nadšeným potleskom. Nechýbala ani krásna báseň vyjadrujúca obdiv a úctu všetkým matkám.

              Dynamickú energiu do sály priniesli tanečníci, ktorí sa predviedli v moderných formáciách „Jump, Jump a Survival ako aj v pôsobivom tematickom tanci „Egypt.“

              Najväčšie emócie prišli v závere, kedy sa 25-členný spevokol rozlúčil s prítomnými piesňou „Mama je mama“ a Folklórna skupina Javorina ukončila program výberom ľudových piesní.

              Ďakujeme všetkým účinkujúcim za ich svedomitú prípravu. Bol to nezabudnuteľný zážitok, ktorým sme spoločne vzdali úctu všetkým mamám a babkám.

            • ROZPRÁVKOVÁ LYSÁ

            • Zaži čarovný deň plný zábavy a prídi osláviť deň detí!

              6. júna o 13:00

              školský a športový areál

              Lysá pod Makytou

            • FUTBAL - Nábor mládeže

            • PRÍDI ROZVÍJAŤ SVOJ TALENT 

              SPARTAK LYSÁ POD MAKYTOU pozýva všetky deti od 5 rokov zúčastniť sa

              "Náboru mládeže dňa 6.júna od 13:00 hod". 

            • Deň Zeme

            • Ing. Zlochová

              Pri príležitosti Dňa Zeme absolvovali žiaci prednášky s environmentálnou tematikou. Pani Kružliaková, lektorka zo Správy CHKO Strážovské vrchy, si pre žiakov pripravila prezentácie a aktivity na témy: Lúčny internet, Veľké šelmy a biokoridory, Ako sa do hory volá a CHKO Strážovské vrchy.

              Deň Zeme každoročne zdôrazňuje potrebu ochrany životného prostredia a pripomína, že starostlivosť o našu planétu je spoločnou zodpovednosťou nás všetkých. Preto sme pre žiakov dňa 27. apríla 2026 pripravili environmentálne zamerané aktivity.

              Eliška Veličová, žiačka 9. ročníka, si pre žiakov pripravila prezentáciu o možnostiach ochrany životného prostredia a prírodných zdrojov. So žiakmi 1. stupňa diskutovala o tom, ako môžeme životné prostredie chrániť.

              Po nej nasledovala prezentácia pani učiteľky Zlochovej zameranej na tekutinu, ktorá je kľúčová pre prežitie človeka, a tou je voda. Žiaci sa dozvedeli základné fakty o vode na Zemi, o kolobehu vody, jej význame pre človeka, pitnom režime, o spotrebe vody a o možnostiach šetrenia pitnou vodou.

              Po prezentáciách sa žiaci 1. stupňa presunuli ku telocvični, kde ich čakal pán Ďuriš. Vybrané deviatačky si rozdelili žiakov do skupín. Každá skupina si pripravila informácie o stromoch a kroch, ktoré pán Ďuriš priniesol a odprezentovala ich pred spolužiakmi. Žiakom to pomohlo spoznať rôzne druhy drevín. Medzitým chlapci 8. a 9. ročníka vykopali jamy, do ktorých žiaci pod vedením pána Ďuriša dreviny zasadili.

              Žiaci 2. stupňa sa spolu s triednymi pani učiteľkami presunuli do svojich tried, kde postupne plnili súťažné úlohy zamerané na tému voda (vymýšľali básničku, počítali spotrebu vody, pracovali s textom a rozvíjali si čitateľskú gramotnosť). Za správne vyriešené úlohy získavali body. Najviac bodov získali žiaci 8. A triedy. Za svoju šikovnosť a preukázané znalosti boli odmenení „neskúšankami“, čomu sa veľmi potešili.

               

              Poďakovanie patrí pánovi Ďurišovi, že bol ochotný prísť, priniesť dreviny a pomáhať pri ich vysadení, Eliške za organizáciu tejto aktivity, chlapcom za vykopanie jám a pani učiteľkám za pomoc pri realizácií aktivít.

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou, Lysá pod Makytou č.44, 020 54 Lysá pod Makytou
      • Lysá pod Makytou č. 44, 020 54 Lysá pod Makytou
        Slovakia
      • správca obsahu: info@zslysa.sk
      • riaditeľka ZŠ s MŠ: riaditel@zslysa.sk
      • zástupkyňa ZŠ: zastupca@zslysa.sk
      • zástupkyňa MŠ: zastupcams@zslysa.sk
      • Riaditeľka ZŠ s MŠ: +421 917 545 179

        Zástupkyňa ZŠ, ekonómka: 042/4680070

        ŠJ pri ZŠ: 042/ 4680033

        Zástupkyňa MŠ, ŠJ pri MŠ: 042/4680063
      • IČO: 31202471
      • DIČ: 2021354995
    • Prihlásenie

  • Staňte sa naším fanúšikom