Školský vzdelávací program
Základná škola s materskou školou
Lysá pod Makytou
020 54 Lysá pod Makytou 44
Školský vzdelávací program
Motto: Škola je pre žiakov a nie žiaci pre školu.
Má žiakov pripraviť pre život, nie o život.
ŠkVP bol prerokovaný na pedagogickej rade dňa 31. 8. 2023
na rade školy dňa
s účinnosťou od 1. septembra 2023.
Mgr. Marcela Lysá
riaditeľka školy
Všeobecné údaje
Predkladateľ:
Škola: Základná škola s materskou školou Lysá pod Makytou
Druh školy: štátna
Adresa: 020 54 Lysá pod Makytou 44
IČO: 31202471
Riaditeľ školy: Mgr. Marcela Lysá
Kontakty: 042/4710259, 0917545179
e-mail: zslysa@gmail.com
web: www.zslysapodmakytou.edupage.org
Stupeň vzdelania: ISCED0 – Predprimárne
dĺžka vzdelávania 1 rok
doklad: osvedčenie
Stupeň vzdelania: ISCED1 – Primárne vzdelanie
dĺžka štúdia 4 roky
doklad: vysvedčenie s doložkou
Stupeň vzdelania: ISCED2 – Nižšie stredné vzdelanie
dĺžka štúdia 5 rokov
doklad: vysvedčenie s doložkou
Vyučovací jazyk: slovenský
Študijná forma: denná
Zriaďovateľ: Obec Lysá pod Makytou
Adresa: 020 54 Lysá pod Makytou č. 1
Starosta Obce: Ing. Michal Ondrička
Kontakty: 042/4680071
e-mail: obec@lysapodmakytou.sk
Platnosť dokumentu: 1. 9. 2023 – 31. 8. 2024
1.1.1 História školy
Základná škola bola vybudovaná a otvorená v roku 1961. Od 1. januára 1998 bola samostatná rozpočtová orgánizácia. Základná škola s materskou školou v Lysej pod Makytou je spojeným právnym subjektom zaradeným do siete škôl od 1. júla 2008.
Škola poskytuje základné vzdelanie s jazykovým zameraním.
Riaditeľkou školy Mgr. Marcela Lysá, zástupkyňou pre ZŠ je Mgr. Eva Knapková, zástupkyňou pre MŠ je Mgr. Jana Barnincová.
1.1.2 Priestorové a materiálno-technické podmienky školy
Prevádzka školy sa uskutočňuje v troch samostatných budovách – budova ZŠ, kde je 9 tried s počtom žiakov 188, budova materskej školy, kde sú 3 triedy (počet detí sa pohybuje od 50 do 66), budova školského stravovania a ŠKD.
Všetky budovy sa nachádzajú v pekne upravenom areáli.
Materiálne a technické zabezpečenie vyučovania sa každoročne zlepšuje a je na dobrej úrovni. IKT, učebné pomôcky, študijný materiál a softvérové vybavenie s výukovými programami je pravidelne dopĺňané z prostriedkov rozpočtu školy, z financií rodičovského združenia, z realizovaných projektov aj vďaka vzdelávaniu učiteľov. Všetky finančné prostriedky takto získané boli použité na zlepšenie podmienok a kvality vyučovania.
Každá trieda má svoju kmeňovú učebňu. Tieto sú zariadené novým školským nábytkom, novými tabuľami, v ročníkoch 1.- 4. kobercami. V každej triede máme pripojenie na internet, počítač, alebo notebook, dataprojektor, v piatich triedach interaktívnu tabuľu, v dvoch učebniach interaktívny dotykový displej.
Vyučovaniu ANJ slúži jazykové laboratórium s internetom, interaktívnou tabuľou a dataprojektorom, ozvučením a slúchadlami. Ďalšie špeciálne učebne sú učebňa NEJ s interaktívnou tabuľou a internetom, učebňa informatiky s interaktívnou tabuľou, 19 žiackymi a 1 učiteľskou stanicou zapojenými systémom ZERO KLIENT a odborná učebňa fyziky a chémie s interaktívnou tabuľou, interaktívnou podlahou, 16 notebookmi.
Vybavenie školy modernými učebnými pomôckami, didaktickou technikou a prostriedkami IKT sa realizuje postupne podľa priorít a finančných možností školy. Vo všetkých učebniach je zavedený internet, počítač alebo notebook. V ručebniach je vždy premietacie plátno a dataprojektor alebo interaktívna tabuľa s dataprojektorom, alebo interaktívny dotykový panel. Všetci učitelia sú vybavení notebookmi s príslušenstvom a grafickými tabletmi.
V r. 2022 škola dostala darom 20 ks tabletov, ktoré budú využívané vo vyučovacom procese, v prípade dištančného vzdelávania aj ako možnosť na zapožičanie pre žiakov.
Budova základnej školy, materskej školy a školskej jedálne prešla v rokoch 2007 - 2009 rozsiahlou rekonštrukciou. V budove materskej školy prebehla v r. 2016 rekonštrukcia – dostavba jednej učebne so zázemím vďaka poskytnutiu dotácie MŠVVaŠ SR - rozširovanie kapacít MŠ.
V r. 2018 boli dorobené dve učebne a príslušné sociálne zariadenia v podkroví budovy školskej jedálne, čo umožnilo premiestnenie ŠKD do priestrannejších učební vhodných pre dve oddelenia. Zároveň sa uvoľnila jedna učebňa na prízemí tejto budovy, ktorá sa upravila na dielňu na vyučovanie predmetu technika. Dielňa je postupne dovybavovaná a zariaďovaná nábytkom a vybavením tak, aby mohli všetci žiaci v predmete technika pracovať jednotlivo s vlastnými pomôckami na vlastnom pracovnom mieste.
Pri ZŠ sa nachádza futbalové ihrisko, doskočisko pre skok do diaľky, konštrukcia na šplh, asfaltové plochy pre loptové hry, multifunkčné ihrisko, dopravné ihrisko a trávnaté parkové plochy. Multifunkčné ihrisko, ktorého prevádzkovateľom je obec, má škola k dispozícii bezplatne na vyučovanie predmetu TSV, ako aj na krúžkovú činnosť. Škola nemá telocvičňu.
Pri MŠ sa nachádza záhradný areál, ktorého súčasťou je pocitový chodník, pieskovisko, preliezky, altánok a iné záhradné doplnky určené na zvyšovanie pohybovej kultúry detí.
Zariadenie školského stravovania pri ZŠ pripravuje jedno hlavné jedlo pre žiakov ZŠ, zamestnacov ZŠ a v prípade záujmu aj pre cudzích stravníkov.
Sťažené podmienky pretrvávajú pri vyučovaní telesnej výchovy. Škola nemá telocvičňu a v prípade nevhodných poveternostných podmienok, kedy sa nedá využiť školský areál a okolitá príroda, telesnú výchovu vyučujeme v provizórnych podmienkach, na chodbách školy.
Hygienické podmienky školy sú na požadovanej úrovni. Pracovné podmienky pedagogických zamestnancov sú v rámci priestorových možností na veľmi dobrej úrovni. Pedagogický zbor využíva na prácu vhodne zariadenú zborovňu s dostatkom IKT a pripojením na internet. Výchovná poradkyňa nemá vyčlenený samostatný priestor na nerušenú prácu so žiakmi a rodičmi, v popoludňajších hodinách na tieto učely využíva učebňu ANJ.
Pracovné podmienky ostatných zamestnancov sú na štandardnej úrovni. Vedenie školy a ekonómka pracujú v upravených priestoroch v postačujúco - materiálne aj technicky -vybavených kanceláriách.
Školník – údržbár má svoju malú samostatnú dielňu s potrebným vybavením na vykonávanie bežnej údržby.
1.1.3 Charakteristika žiakov
Základná škola vzdeláva väčšinu žiakov z centrálnej časti obce a časť žiakov dochádza z miestnych častí Strelenka a Dešná. Vzdelávame aj 5 žiakov z obce Lúky, dvoch žiakov z obce Mestečko.
Dostupnosť školy je pre dochádzajúcich žiakov nevyhovujúca. Autobus, ktorý vozí žiakov z miestnej časti Dešná a Strelenka po vyučovaní, odchádza o 13:05 z autobusovej zastávky pri škole. Možnosť účasti dochádzajúcich žiakov na popoludňajších vyučovacích a mimovyučovacích aktivitách a celá organizácia vyučovania je obmedzená autobusovými a vlakovými spojmi, prípadne vlastnými možnosťami dopravy rodičmi.
V škole je 12 začlenených žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
1.1.4 Personálne zabezpečenie vyučovania
Vyučovanie a výchovnú činnosť v základnej škole a v školskom klube detí zabezpečuje kvalifikovaný pedagogický kolektív učiteľov ZŠ a vychovávateľka ŠKD s pedagogickou aj odbornou spôsobilosťou.
V základnej škole je zamestnaných 17 učiteľov, z toho 4 učitelia s pedagogickou spôsobilosťou pre učiteľstvo 1. stupňa, 10 učiteľov má kvalifikáciu pre 2. stupeň ZŠ, 1 vychovávateľka a 3 pedagogické asistentky.
Aprobačná skladba učiteľov nie je postačujúca, na menšej škole nie je možné zabezpečiť vyučovanie so 100 % odbornosťou. Podľa plánu kontinuálneho vzdelávania a aktuálne ponúkaných vzdelávaní si učitelia svoju odbornosť rozširujú.
Učitelia pracujú v liberálnom prostredí, ktoré im umožňuje využitie najvhodnejších metód, výučbových stratégii a vlastného tvorivého prístupu. Dôležitým prvkom ja aktivita zamestnancov školy v oblasti vlastného vzdelávania po odbornej stránke, ale i počítačovej gramotnosti, nových trendov vo vyučovaní.
Pozitívnym rysom je snaha všetkých pedagógov využívať modernú techniku i metódy vyučovania (napr. výukové portály, interaktívne tabule).
V škole pracuje výchovná poradkyňa, ktorá poskytuje žiakom i rodičom odbornú pomoc. Väčšina vyučujúcich neustále pracuje na svojom ďalšom vzdelávaní.
Poradným orgánom riaditeľa školy je pedagogická rada.
1.1.5 Odborný rast zamestnancov školy
Ďalšie vzdelávanie všetkých zamestnacov, osobitne učiteľov, je na našej škole podporované, pretože je základom úspechu pri zvyšovaní úrovne vyučovacieho a výchovného pôsobenia na žiakov a plnení cieľov školy. Vedenie školy za priority v oblasti vzdelávania pedagogických zamestnancov považuje:
- uvádzanie začínajúcich učiteľov do pedagogickej praxe (adaptačné vzdelávanie),
- zvyšovanie a rozširovanie odbornosti učiteľov podľa potrieb školy,
- vzdelávanie manažmentu školy,
- prípravu pedagogických zamestnancov na zvyšovanie si svojich kompetencií a schopností efektívne pracovať s IKT,
- účasť na vzdelávacích aktivitách, ktoré organizujú pracoviská NIVAM, ŠPÚ, vysoké školy, akreditované inštitúcie,
- motivovanie pedagogických zamestnancov pre neustále sebavzdelávanie,
- zdokonaľovanie osobnostných vlastností pedagogických zamestnancov, spôsobilostí pre tvorbu efektívnych vzťahov, riešenie konfliktov, komunikáciu a pod.,
- prípravu pedagogických zamestnancov na výkon špecializovaných funkcií výchovný poradca, uvádzajúci pedagogický zamestnanec, triedny učiteľ,
- prípravu pedagogických zamestnancov na výkon riadiacich funkcií,
- prípravu pedagogických zamestnancov na výkon činností nevyhnutných pre rozvoj školského systému, napr. tvorba ŠkVP, tvorba učebných osnov, učebných plánov, vzdelávacích štandardov,
- prípravu pedagogických zamestnancov pre prácu s modernými materiálnymi prostriedkami, ako je interaktívna tabuľa, dotykovým displejom, videotechnikou, výpočtovou technikou a pod.,
- podnecovanie a rozvíjanie tvorivosti pedagogických zamestnancov,
- prípravu pedagogických zamestnancov na získanie prvej a druhej atestácie.
1.1.6 Organizácia prijímacieho konania
Do 1. ročníka sa prijíma dieťa, ktoré splnilo vekovú podmienku – dovŕšilo 6. rok veku do 31. augusta roku, v ktorom má začať plniť povinnú školskú dochádzku a vyhovelo podmienkam zápisu. Zápis sa uskutočňuje rozprávkovou alebo inou zaujímavou formou za účasti pedagógov 1. stupňa, v prítomnosti učiteliek z materskej školy a rodičov.
Riaditeľka školy vydá rozhodnutie o prijatí, alebo neprijatí dieťaťa do školy najneskôr do 15. júna, ktorý predchádza začiatku školského roka, v ktorom sa má základné vzdelávanie začať. Prednostne sú prijatí žiaci zo školského obvodu, nakoľko sme limitovaní kapacitnými podmienkami.
1.1.7 Škola ako životný priestor
Aby sa žiaci i pedagógovia cítili v škole čo najpríjemnejšie, treba klásť dôraz na upravené a estetické prostredie tried, chodieb i školského dvora a okolia školy. Aktuálne informovanie o aktivitách školy napomáha budovať priateľskú atmosféru medzi žiakmi navzájom ako aj medzi žiakmi a pedagógmi a pedagógmi a rodičmi.
Život školy mapuje a prezentuje školský časopis ŠKOLÁK. V školskom klube detí vychádza časopis DÚHA, o pripravovaných a uskutočnených podujatiach je žiacka, rodičovská aj široká verejnosť informovaná tiež prostredníctvom web stránky našej školy a prostredníctvom sms info.
V triedach i na chodbe školy sa pravidelne vymieňa zimná, jarná a iná aktuálna výzdoba, pripravujeme výstavy prác žiakov, deti prezentujú svoje projektové úlohy i výrobky z voľnočasových aktivít. Aktuálne dianie pripomínajú relácie v školskom rozhlase a nástenky. Aktívnych žiakov školy odmeňuje vedenie školy každoročne darčekom. Najúspešnejší absolventi si prevezmú ocenenie za zviditeľnenie školy a obce na slávnostnom ukončení školského roka za prítomnosti starostu obce.
Na zlepšenie klímy školy, postupné odstraňovanie bariér medzi žiakmi a pedagógmi realizujeme celoškolské projekty spolupatričnosti – Mikuláša, posedenie pri stromčeku spojené s vianočnými tradíciami, Deň zdravej výživy, Dni Zeme, Popoludnie bez mobilu, Fašiangovú diskotéku (maškarný ples), Imatrikuláciu prvákov, Noc v škole a iné.
1.1.8 Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní
Snažíme sa, aby v škole boli vytvorené vyhovujúce podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní. Všetky bezpečnostné revízie sú urobené včas, je v nich konštatované, že stav je vyhovujúci, v prípade, že sú zistené nedostatky, tieto bezodkladne odstraňujeme.
Požiadavky na bezpečnosť a hygienu práce sú pravidelne zabezpečované a monitorované autorizovaným bezpečnostným technikom. Zamestnanci sú podľa legislatívy, prípadne podľa aktuálnej potreby preškolení a testovaní v oblasti BOZP a PO, sú im poskytnuté ochranné pracovné prostriedky pre výkon pridelenej práce a zabezpečené základné hygienické podmienky.
Hygiena priestorov je schválená rozhodnutím Úradu verejného zdravotníctva v Považskej Bystrici a schválením Prevádzkových poriadkov ZŠ, MŠ a ŠJ.
Výchova k bezpečnosti a ochrane zdravia, hygiene práce a ochrane pred požiarmi je neoddeliteľnou súčasťou vyučovania v každom predmete, osobitne pri realizácií praktických cvičení, laboratórnych prác, exkurzií, výletov, kurzov a podobne. V priestoroch určených na vyučovanie žiakov sú vytvorené podmienky podľa platných predpisov, ktoré zaisťujú bezpečnosť a hygienu práce. Žiaci sú preukázateľne poučení o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci.
V odborných učebniach sú na viditeľných miestach umiestnené pravidlá bezpečného správania.
Pri organizovaní školských aj mimoškolských akcií riaditeľka školy schvaľuje organizačné zabezpečenie, ktoré musí byť spracované v zmysle aktuálnej legislatívy povereným zamestnancom. Rodičia sú preukázateľne informovaní informovaným súhlasom, ktorý potvrdia svojím podpisom.
1.1.9 Dlhodobé aktivity
Škola je dlhodobo zapojená do aktivít podporujúcich zdravie a uvedomelý vzťah k prírode a spoločnosti:
Environmentálna výchova – environmentálna výchova je zakomponovaná do tematických plánov vo všetkých predmetoch. Jej zložky plnia žiaci – napr. zber papiera, separovanie odpadu, udržiavanie čistoty okolia školy, šetrenie elektrickej energie a oboznamujú sa s aktualitami cez rozhlasové vysielanie a nástenky.
Škola podporujúca zdravie – realizujeme aktivity, ktorých cieľom je upevnenie telesného aj duševného zdravia detí, pestovanie zdravého životného štýlu.
Jednotlivé aktivity plníme aj v spolupráci so školskou jedálňou.
Spolupracujeme s Ligou proti rakovine pri organizácií charitatívnej zbierky – projekt Deň narcisov.
S Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska spolupracujeme na organizovaní verejnej zbierky Biela pastelka.
Sme Otvorenou školou, prostredníctvom Rady školy a výboru rodičovského združenia umožňujeme verejnosti zasahovať do práce školy, dávame priestor otvorenej komunikácií. Umožňujeme rodičom vstup na vyučovacie hodiny, organizujeme dni otvorených dverí a mnoho iných aktivít, ktoré našu otvorenosť prezentujú.
1.1.10 Spolupráca s rodičmi a inými subjektami
Škola rozvíja rôzne formy spolupráce so sociálnymi partnermi a verejnosťou. Zameriava sa predovšetkým na pravidelnú a otvorenú komunikáciu s rodičmi žiakov a zriaďovateľom. Spolupracujeme tiež s Jednotou dôchodcov v našej obci. Pripravujeme kultúrny program pri rôznych príležitostiach a sviatkoch, ktorým ozvláštňujeme akcie poriadané v obci – Posedenie so staršími obyvateľmi obce, Maškarný ples pre deti, Deň matiek, Uvítanie nových občanov obce, Folklórne slávnosti.
Spojovacím článkom medzi vedením školy a žiakmi v oblasti školskej a mimoškolskej činnosti je rodičovské združenie. Na škole vzniklo nezávislé dobrovoľné občianske združenie, ktoré sa zaregistrovalo pod názvom SRRZ – RZ pri Základnej škole s materskou školou, Lysá pod Makytou 44. Je členom Slovenskej rady rodičovských združení, čo mu zaručuje právnu subjektivitu. V škole je vytvorený poradný orgán riaditeľky školy Rada rodičov. Rodičia žiakov našej školy vytvorili Občianske združenie v ktorej sú zástupcovia jednotlivých ročníkov základnej školy. Sú volení rodičmi na rodičovskom združení na začiatku školského roka. Rada rodičov zasadá podľa plánu.
V septembri sa pravidelne organizuje plenárne rodičovské združenie. Štyrikrát ročne (prípadne podľa aktuálnej potreby) sa v škole realizujú triedne rodičovské združenia, rodičia môžu konzultovať výchovno-vyučovacie výsledky podľa dohody s vyučujúcimi počas celého roka. Rodičia vytvorili aj občianske združenie, ktoré finančne pomáha škole.
Rodičovské združenie podľa potreby a možností finančne podporuje školské aj mimoškolské aktivity a rodičia sa podieľajú na príprave niektorých aktivít podľa plánu práce Rodičovského združenia.
V zmysle zákona má škola zriadenú Radu školy, v ktorej sú zástupcovia základnej a materskej školy, zástupcovia rodičov a zástupcovia obce. Jej zloženie je stanovené zákonom. Činnosť Rady školy sa riadi svojím štatútom. Členovia Rady školy sú na zasadnutiach oboznamovaní s výsledkami výchovno-vzdelávacieho procesu, s aktivitami, ktoré škola organizuje, vyjadrujú sa k ŠkVP.
Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva v Púchove, Súkromné centrum špeciálno-pedagogického poradenstva HELP-DYS, Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva Púchov Dvory, Centrum pedagogicko-psychogického poradenstva Považská Bystrica, Detské centrum Dialóg Bratislava, Klinická logopédia Beluša – Mgr. Vácvalová, Regionálne centrum autistov Žilina Bánová - zabezpečujú škole servis pri výchove a vzdelávaní žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a tiež prednáškovú činnosť pre žiakov.
Spolupracujeme aj s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Púchove, s obvodným oddelením polície v Púchove. Škola má dobrú spoluprácu s bežeckým a futbalovým oddielom v obci Lysá pod Makytou, ZUŠ Púchov, SZUŠ Ladce. V záujme prepojenia prípravy na učiteľskú profesiu, umožňujeme prax študentom z pedagogických fakúlt ako aj prax študentom stredných pedagogických škôl.
Priority vzdelávania má škola dlhodobo stanovené, riadi sa nimi a sú východiskom v procese strategického a operatívneho plánovania a tiež pri tvorbe školského vzdelávacieho programu.
Zamerané sú predovšetkým na poskytnutie kvalitného vzdelania žiakom školy, na rozvoj kľúčových kompetencií na úrovni ISCED0, ISCED1 a ISCED2 tak, aby absolventi našej školy boli dobre pripravení na bežný život a ďalšie vzdelávanie.
Hlavný strategický cieľ:
Aktívnym využívaním IKT v procese vzdelávania, kvalifikovaným a kvalitným vyučovaním prvého cudzieho jazyka od 1. ročníka a rozvojom kľúčových kompetencií s osobitným dôrazom na rozvoj sociálnej a emocionálnej inteligencie chceme pripraviť žiakov pre súčasné potreby ďalšieho celoživotného vzdelávania a možnosti zaradenia sa do bežného aj pracovného života v európskom priestore.
Stratégia školy je plánovaná na základe profilácie školy. Naše aktivity sú orientované na plnenie 3 hlavných strategických cieľov.
1.2.1 Vyučovanie orientovať na žiaka a potreby súčasnej doby
Špecifické ciele
- Rešpektovať jedinečnosť žiaka, dať možnosť osobného rozvoja
Úlohy:
- individualizovať vyučovanie (rešpektovať pracovné tempo, dať možnosť výberu z úloh rôznych úrovní, pri hodnotení uplatňovať vecnú spätnú väzbu),
- využívať aktivizujúce a motivujúce metódy a formy práce s ohľadom na spôsob učenia sa žiaka, dať možnosť zažiť úspech,
- zapájať žiaka do celého procesu učenia sa (od prípravnej, cez realizačnú až po vyhodnocovaciu fázu),
- zabezpečiť včas potrebnú diagnostiku žiakov,
- zabezpečiť pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami podmienky vyplývajúce z potrieb diagnózy vrátane možnosti používania vhodných kompenzačných pomôcok,
- spolupracovať s rodinou dieťaťa,
- pravidelne si zabezpečovať spätnú väzbu, robiť jej analýzu a prijímať opatrenia,
- v procese hodnotenia žiakov využívať ako jeden z dôležitých podkladov hodnotiace portfóliá,
- pri riešení problémov postupovať individuálne, využívať kompetencie odborných zamestnancov školy.
- Vyučovanie riadiť v zmysle tvorivo-humanistickej výchovy (THV)
Úlohy:
- sústavne zlepšovať kultúru školy, zdôrazňovať potrebu aktívnej účasti všetkých zainteresovaných (žiakov, zamestnancov, rodičov, verejnosti).
- vytvoriť v triedach dobrú pracovnú klímu rešpektujúcu osobnosť dieťaťa, s uplatňovaním takých hodnôt, ako uznanie, dôvera, spolupatričnosť, tolerancia, úcta, spolupráca...),
- zintenzívniť prácu triedneho učiteľa, jeho snahu zamerať na formovanie dobrého triedneho kolektívu, ktorý uznáva základné ľudské hodnoty a práva.
- Vo vyučovaní využívať IKT
Úlohy:
- žiakov od 1.ročníka pripravovať na formu dištančného vyučovania prostredníctvom EduPage, Bezkriedy, Učímenadialku a rôzych používaných aplikácií – prednostne Zoom online hodín,
- využívať EduPage (internetovú žiacku knižku a elektronickú triednu knihu) ako efektívny nástroj na komuniáciu učiteľov so žiakmi a rodičmi.
- vhodne využívať multimediálne edukačné programy,
- postupne dovybavovať školu modernými IKT,
- v triedach vynovovať IKT zázemie ako nevyhnutnú súčasť moderného vzdelávania,
- zabezpečiť vzdelávanie učiteľov pre efektívne využívanie IKT,
- naučiť žiakov využívať PC a internet hlavne ako prostriedok učenia sa a efektívnej komunikácie,
- naučiť žiakov bezpečne a účelne pracovať s informáciami,
- Zabezpečiť kvalitné a kvalifikované vyučovanie dvoch cudzích jazykov
Úlohy:
- prvý cudzí jazyk (anglický) začať hravou formou vyučovať už od 1. ročníka ZŠ,
- druhý cudzí jazyk (nemecký) podľa záujmu začať v 7. ročníku - 2 hodiny týždenne,
- v prípade zníženého záujmu žiakov o druhý cudzí jazyk, ponúknuť ako alternatívu rozšírené vyučovanie anglického jazyka formou konverzácie – 2 hodiny týždenne
- venovať individuálnu pozornosť jazykovo nadaným žiakom, podporovať ich talent, rozvíjať ich jazykové zručnosti nad rámec základného učiva a pripravovať ich na jazykové olympiády,
- organizovať tzv.Anglický týždeň v 8.ročníku – 5 vyučovacích dní v anglickom jazyku s rodeným anglicky hovoriacim lektorom,
- dopĺňať učebnicový fond vhodnými učebnicami podľa výberu učiteľa, dbať na náväznosť,
- vytvoriť knižnicu s knihami v anglickom a nemeckom jazyku, vytvoriť jej elektronickú podobu tak, aby sa dala efektívne využívať vo vyučovacom procese aj samoštúdiu žiakov,
- zabezpečiť dostatok učebných pomôcok a didaktickej techniky,
- vybaviť materiálne a technicky jazykovú učebňu,
- zabezpečovať stretnutia a besedy so zahraničnými študentami a hosťami,
- zapájať sa do medzinárodných projektov.
- Rozvíjať kľúčové kompetencie pre celoživotné učenie v súlade s Európskym referenčným rámcom:
- komunikácia v materinskom jazyku,
- komunikácia v cudzích jazykoch,
- matematická kompetencia a základné kompetencie v oblasti vedy a techniky,
- digitálna kompetencia,
- schopnosť naučiť sa učiť,
- spoločenské a občianske kompetencie,
- iniciatívnosť a podnikavosť,
- kultúrne povedomie a vyjadrovanie.
Úlohy:
- využiť možnosť ŠkVP posilniť účelne rozvoj žiackych kompetencií v jednotlivých vzdelávacích oblastiach,
- uplatňovať inovatívne prístupy vo vyučovaní, využívať aktivizujúce a zážitkové formy učenia sa žiaka s jeho aktívnym prístupom (projektové vyučovanie, experimenty, kurzy, konferencie, exkurzie...),
- učiť žiakov orientovať sa vo svete médií a informácií,
- rozvíjať predčitateľskú a čitateľskú gramotnosť.
- Rozvíjať kľúčové kompetencie žiakov v oblasti finančnej gramotnosti v súlade s Národným štandardom finančnej gramotnosti
Úlohy:
- zabezpečiť implementáciu finančnej gramotnosti do vyučovania najmä na hodinách matematiky, vlastivedy, slovenského jazyka a literatúry, občianskej náuky tak, aby tieto témy plynulo nadväzovali na témy jednotlivých predmetov,
- umožniť žiakom rozpoznávať problematiku finančnej gramotnosti prostredníctvom praktických postupov reálneho života,
- využívať možnosť vzdelávania pedagogických zamestnancov v oblasti rozvoja finančnej gramotnosti prostredníctvom kontinuálneho vzdelávania.
1.2.2 Zabezpečiť profesijný rozvoj učiteľov
Špecifické ciele:
- Vytvoriť plán kariérneho rastu učiteľov podľa potrieb školy a záujmov učiteľov.
Úlohy:
- každý učiteľ si vytvorí vlastný plán osobného profesionálneho rozvoja, ktorý bude podkladom pre tvorbu plánu kontinuálneho vzdelávania.
- Uplatňovať systém profesijného rozvoja, finančne ho zabezpečiť.
Úlohy:
- viesť evidenciu absolvovaných vzdelávaní jednotlivých zamestnancov,
- Vytvoriť dobrú a podpornú pracovnú klímu
Úlohy:
- utvárať pracovné skupiny na riešenie problémov, podporovať kooperáciu učiteľov,
- dať možnosť podieľať sa na organizovaní práce školy, podávať návrhy,
- zabezpečiť prehľadný informačný systém.
- Vytvoriť materiálne podmienky
Úlohy:
- finančne zabezpečiť ďalšie vzdelávanie učiteľov,
- zabezpečiť učiteľom prístup k informáciám,
- zabezpečiť učiteľom prístup na internet, vybaviť každého učiteľa pracovným notebookom s potrebným SW vybavením,
- dopĺňať učiteľskú knižnicu aktuálnou odbornou a metodickou literatúrou.
- Vytvoriť motivačné prostredie
Úlohy:
- zabezpečiť také pracovné prostredie, aby boli uspokojené základné potreby zamestnancov, aby sa na pracovisku cítili dobre,
- prenášať kompetencie smerom nadol, podporovať tvorivosť a aktivitu zamestnancov, účelne využívať ich schopnosti a talent pri zabezpečovaní úloh školy, vytvárať pracovné pozície učiteľov špecialistov na základe získaného vzdelania a posilňovať ich dôveru,
- vypracovať systém finančného odmeňovania učiteľov na základe vopred stanovených kritérií a plnenia úloh plánu osobného rozvoja,
- Zabezpečiť vnútroorganizačné vzdelávanie
Úlohy:
- zabezpečiť adaptačné vzdelávanie zamestnancov, uvádzaním absolventa poverovať skúsených zamestnancov spĺňajúcich potrebné, zákonom stanovené kritériá,
- zabezpečiť aktualizačné vzdelávanie v rámci profesijného rozvoja pedagogických zamestnancov
- organizovať otvorené hodiny v rámci aktivít metodických orgánov,
- vymieňať si skúsenosti formou vzájomných hospitácií,
- organizovať semináre a kurzy pre učiteľov priamo v škole, prizývať odborníkov z oblasti modernej pedagogiky, psychológie, komunikačných technológií,...
- Zabezpečiť a udržiavať predmetovú odbornosť vyučovacieho procesu.
Úlohy:
- absolvovaním kvalifikačného, špecializačného, funkčného vzdelávania u poskytovateľov, udržiavať úroveň predmetovej odbornosti vyučovania, prípadne si dopĺňať ďalšiu odbornosť podľa potrieb školy.
- Zabezpečiť a udržiavať odbornosť vyučovacieho procesu s prihliadnutím na zvyšovanie počtu žiakov so zdravotným znevýhodnením.
Úlohy:
- absolvovaním aktualizačného, prípadne rozširujúceho kvalifikačného štúdia u poskytovateľov udržiavať úroveň odbornosti vyučovania so zreteľom na potreby žiakov so zdravotným znevýhodnením začlenených v bežnej ZŠ,
- spolupracovať s pedagogicko-psychologickými zariadeniami a inými odbornými zariadeniami a konzultovať s nimi problematiku vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením,
- aktívne spolupracovať s rodičmi žiakov začlenených do bežnej triedy základnej školy v súlade s ich potrebami tak, aby vzdelávanie takýchto žiakov bolo individualizované a efektívne podľa potrieb žiaka.
- Zabezpečiť zavádzanie inovácií vo vzdelávacom procese.
Úlohy:
- absolvovať rôzne druhy kurzov, seminárov, workshopov a programov zameraných na aktivizujúce a inovatívne metódy a formy vyučovania,
- získané vedomosti a zručnosti aplikovať v praxi,
- zúčastňovať sa každoročne podľa finančných možností organizácie konferencií zameraných na inovácie vo vyučovaní, odovzdávanie si skúseností, napr. „Učíme pre život“. „Dobrá škola“, a pod.
- Zabezpečiť informácie o možnosti vzdelávacích aktivít pre učiteľov.
Úlohy:
- komunikovať so vzdelávacími inštitúciami,
- sledovať ponuky na internetových stránkach poskytovateľov vzdelávania.
1.2.3 Neformálnym vzdelávaním žiakov podporovať rozvoj talentu, tvorivosti, kompetencií potrebných pre život, ďalej rozvíjať ciele ŠkVP
Špecifické ciele:
- Podporovať rozvoj aktivity, talentu a záujmu detí
Úlohy:
- poskytovať deťom neformálne vzdelávanie v záujmových útvaroch školy s rôznym zameraním podľa záujmu detí,
- umožňovať ďalším organizáciám, umeleckým školám pôsobiť v popoludňajších hodinách na pôde našej školy a poskytovať tým záujmové vzdelávanie našich žiakov,
- organizovať prázdninovú činnosť záujmových útvarov.
2) Rozvíjať a zdokonaľovať základné jazykové kompetencie žiakov
Úlohy:
- organizovať týždne vyučovania v cudzom jazyku
- organizovať besedy s cudzincami, resp. so Slovákmi žijúcimi dlhodobo v zahraničí,
- v prípade záujmu organizovať letné jazykové tábory formou výmenných pobytov.
3) Zabezpečiť materiálne podmienky
Úlohy:
- zabezpečiť techniku a materiál na činnosť krúžkov,
- vytvoriť zásady odmeňovania vedúcich krúžkov a realizátorov aktivít, zabezpečiť ho viaczdrojovým financovaním (z prostriedkov vzdelávacích poukazov, príspevkov obce, príspevkov rodičovského združenia, ...).
Motto: Škola je pre žiakov a nie žiaci pre školu. Má žiakov pripraviť pre život, nie o život.
Vízia školy
V našej škole sú šťastné a úspešné, jazykovo zdatné deti, učia sa najmä prostredníctvom vlastnej skúsenosti a zážitkov.
Poslaním materskej školy (v zmysle zákona) je podpora osobnostného rozvoja detí v oblasti sociálno-emocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej, estetickej – rozvíja schopnosti a zručnosti – utvára predpoklady pre ďalšie vzdelávanie.
Poslaním základnej školy (v zmysle zákona) je podpora a rozvoj osobnosti žiaka vychádzajúc zo zásad humanizmu, rovnakého zaobchádzania, tolerancie, demokracie a vlastenectva a to po stránke rozumovej, mravnej, etickej, estetickej, pracovnej a telesnej.
Poslaním ZŠ je poskytovať žiakovi základné poznatky, zručnosti a schopnosti v oblasti jazykovej, prírodovednej, spoločenskovednej, umeleckej, športovej, zdravotnej, dopravnej a ďalšie poznatky a zručnosti potrebné na jeho orientáciu v živote a spoločnosti a na ďalšiu výchovu a vzdelávanie.
Základné piliere poslania nášho vzdelávacieho programu sú:
- poskytnúť kvalitné všeobecné vzdelanie na jednotlivých úrovniach vzdelávania,
- pripraviť absolventov na nadväzujúce študijné programy,
- vychovať ľudí s vysokými morálnymi hodnotami, so širokým rozhľadom a schopnosťou adaptovať sa na meniace sa podmienky života.
Uznávané hodnoty
Hodnoty, ktoré sú v našej škole uznávané sa vzájomne dopĺňajú a podmieňujú.
Každá z nich predstavuje súbor práv a povinností, záväzných pre všetkých účastníkov vzdelávania.
Hodnoty, ktoré uznávame v našej škole:
- demokracia, sloboda,
- spolupráca,
- komunikatívnosť,
- učenie sa aktívnou činnosťou,
- povzbudzovanie a dôvera v žiaka a učiteľa,
- uznávanie individuálnych rozdielov medzi žiakmi,
- objektívnosť a dôslednosť,
- kreatívnosť,
- sebarealizácia a zodpovednosť (sebareflexia),
- prosociálnosť.
Stupeň vzdelania dosiahnutý absolvovaním ucelenej časti programu
Výchova a vzdelávanie sa v našej škole uskutočňuje na troch úrovniach:
- Predprimárne vzdelávanie (deti MŠ) ŠVP ISCED 0
doklad – osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania
- Primárne vzdelávanie (1. stupeň ZŠ) ŠVP ISCED 1
doklad – vysvedčenie s doložkou o získaní primárneho vzdelania
- Nižšie sekundárne vzdelávanie (2. stupeň ZŠ) ŠVP ISCED 2
dokad – vysvedčenie s doložkou o získaní nižšieho stredného vzdelania
Ciele výchovy a vzdelávania v školskom vzdelávacom programe vychádzajú z cieľov stanovených v Zákone o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a v Štátnom vzdelávacom programe pre predprimárne, primárne a nižšie sekundárne vzdelávanie.
Cieľom výchovy a vzdelávania v zmysle školského zákona je umožniť dieťaťu a žiakovi:
- získať vzdelanie,
- získať kompetencie potrebné pre život,
- naučiť sa identifikovať problémy a riešiť ich,
- rozvíjať manuálne zručnosti, tvorivé, umelecké, psychomotorické schopnosti, aktuálne poznatky,
- posilňovať úctu k rodičom a ostatným ľuďom, ku kultúrnym a národným hodnotám a tradíciám štátu,
- získavať a posilňovať úctu k ľudským právam a základným slobodám,
- pripravovať sa na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti,
- naučiť sa kultivovať a naďalej rozvíjať svoju osobnosť, celoživotne sa vzdelávať, pracovať v tíme a preberať na seba zodpovednosť,
- naučiť sa kontrolovať a regulovať svoje správanie, starať sa a chrániť svoje zdravie.
2.2.1 Ciele výchovy a vzdelávania v zmysle Štátneho vzdelávacieho programu
- Predprimárneho vzdelávania – ISCED 0
Cieľom predprimárneho vzdelávania je dosiahnuť optimálnu perceptuálno-motorickú, kognitívnu a citovo-sociálnu úroveň ako základ pripravenosti na školské vzdelávanie a na život v spoločnosti. Východiskom je jedinečnosť dieťaťa, aktívne učenie a začleňovanie do skupiny a kolektívu.
Cieľmi inštitucionálnej predškolskej výchovy sú:
- napĺňať potrebu dieťaťa sociálneho kontaktu s rovesníkmi,
- uľahčiť dieťaťu plynulú adaptáciu na zmenené prostredie (na materskú i základnú školu),
- hrou podporiť vzťah dieťaťa k poznávaniu a učeniu,
- rozvíjať cieľavedome, systematicky a v tvorivej atmosfére osobnosť dieťaťa v psychomotorickej, poznávacej, sociálnej, emocionálnej a morálnej oblasti,
- prihliadať na rôzne sociokultúrne a socioekonomické zázemie dieťaťa,
- uplatňovať a chrániť práva dieťaťa v spolupráci s rodinou, zriaďovateľom a inými inštitúciami (pri zachovaní etického princípu spolupráce) s rešpektovaním potrieb dieťaťa,
- získavať dôveru rodičov v individuálnom výchovnom poradenstve a upriamovať ich pozornosť na pozitívne prejavy v správaní sa svojho dieťaťa v prípade potreby ich nasmerovať na ďalšie odborné poradenstvo s inými odborníkmi (pediater, logopéd, psychológ, atď.).
- Primárneho vzdelávania – ISCED 1
Primárne vzdelávanie poskytuje východiskovú bázu pre postupné rozvíjanie kľúčových spôsobilostí (kompetencií) žiakov ako základu všeobecného vzdelania prostredníctvom nasledujúcich cieľov:
- poskytnúť žiakom bohaté možnosti vedného skúmania ich najbližšieho kultúrneho a prírodného prostredia tak, aby sa rozvíjala ich predstavivosť, tvorivosť a záujem skúmať svoje okolie,
- umožniť žiakom spoznávať svoje vlastné schopnosti a rozvojové možnosti a osvojiť si základy spôsobilosti učiť sa učiť a poznávať seba samého,
- podporovať kognitívne procesy a spôsobilosti žiakov kriticky a tvorivo myslieť prostredníctvom získavania vlastnej poznávacej skúsenosti a aktívnym riešením problémov,
- vyvážene rozvíjať u žiakov spôsobilosti dorozumievať sa a porozumieť si, hodnotiť (vyberať a rozhodovať) a iniciatívne konať aj na základe sebariadenia a sebareflexie,
- podporovať rozvoj intrapersonálnych a interpersonálnych spôsobilostí,
- otvorene vstupovať do sociálnych vzťahov, účinne spolupracovať,
- rozvíjať si sociálnu vnímavosť a citlivosť k spolužiakom, učiteľom, rodičom, ďalším obyvateľom obce a k svojmu širšiemu kultúrnemu a prírodnému okoliu,
- viesť žiakov k tolerancii a k akceptovaniu iných ľudí a ich duchovnokultúrnych hodnôt,
- naučiť žiakov uplatňovať svoje práva a súčasne plniť svoje povinnosti,
- niesť zodpovednosť za svoje zdravie a aktívne ho chrániť a upevňovať.
- Nižšieho sekundárneho vzdelávania – ISCED2
Hlavným cieľom je, aby žiaci nadobudli :
- primerane veku rozvinuté kľúčové spôsobilosti (kompetencie),
- zmysluplné základné vedomosti a znalosti,
- vypestovaný základ záujmu o celoživotné učenie sa,
- jasné povedomie národného a svetového kultúrneho dedičstva,
- záujem a potrebu zmysluplnej aktivity a tvorivosti.
Poslaním našej školy nie je len odovzdávať vedomosti a rozvíjať schopnosti žiakov a pripravovať ich na ďalšie štúdium, ale aj formovať ich postoje, viesť ich k dodržiavaniu etických a ľudských princípov, vychovávať ich.
Škola je otvorenou inštitúciou pre rodičov, sociálnych partnerov a širokú verejnosť s ponukou rôznej vzdelávacej a spoločenskej činnosti.
2.2.2 Ciele výchovy a vzdelávania v zmysle školského vzdelávacieho programu
Hlavným cieľom vzdelávacieho programu je vytvoriť miesto aktívneho a radostného poznávania, miesto, kde sa plne rešpektujú individuálne potreby každého dieťaťa, jeho danosti, pracovné tempo, temperament s veľkým dôrazom na výchovné pôsobenie školy.
Základnými východiskami úspešnosti našej pedagogickej práce, aby žiaci dosahovali nielen dobré výsledky, ale aby nemali problémy ani so správaním sú:
- vybudovanie partnerského vzťahu medzi učiteľmi a žiakmi, učiteľmi a rodičmi, ktorý je založený na vzájomnom rešpekte,
- vytvorenie bezpečnej a pozitívnej sociálnej klímy, ktorá je podmienkou kvalitného učenia a je založená na rešpektovaní spolu zostavených a vopred dohodnutých pravidiel a dodržiavaní noriem,
- každodenný a systematický rozvoj sociálnych a komunikačných schopností detí,
- rozvoj vnútornej motivácie založenej na zmysluplnosti obsahu učiva, možnosti výberu a možnosti aktívneho zapojenia sa žiaka do procesu vyučovania a učenia sa.
Vychádzajúc z cieľov ŠVP a školského zákona sme na úrovni základného vzdelávania pre náš program stanovili tieto ciele:
Umožniť žiakom osvojiť si stratégiu učenia a motivovať ich pre celoživotné vzdelávanie s dôrazom na:
- nácvik čítania s porozumením, prácu s textom - vyhľadávanie kľúčových slov a hlavných myšlienok textu,
- vyhľadávanie, triedenie, hodnotenie a spracovávanie informácií,
- aktívne a zmysluplné využívanie žiackej knižnice,
- vytváranie pozitívneho vzťahu k učeniu prostredníctvom vhodných metód a foriem práce, vhodnou motiváciou vrátane osobného príkladu podnetného prostredia (vzdelávanie sa učiteľov),
- účasť vo vedomostných súťažiach,
- rozvoj kritického myslenia a správneho sebahodnotenia,
- možnosť zažiť v škole úspech.
Podnecovať žiakov k tvorivému mysleniu, logickému uvažovaniu a k riešeniu problémov s dôrazom na:
- rešpektovanie ich individuálnych schopností,
- uplatňovanie medzipredmetových vzťahov a hľadania vzájomných súvislostí medzi získanými poznatkami,
- zavádzaním podnetných metód a foriem vyučovania (Hejného metóda vyučovania matematiky, projektové vyučovanie, problémové vyučovanie, kooperatívne učenie, riešenie zaujímavých úloh a pod.).
Viesť žiakov k všestrannej a účinnej komunikácii s dôrazom na:
- správny výber komunikačných prostriedkov,
- uplatňovanie aktívneho počúvania,
- primeranosť, otvorenosť a asertívnosť komunikácie,
- uplatňovanie pravidiel slušnosti a bontónu,
- schopnosť komunikovať v dvoch cudzích jazykoch,
- možnosť prezentovať výsledky svojej práce.
Rozvíjať u žiakov schopnosť spolupracovať a rešpektovať prácu a úspechy vlastné aj druhých s dôrazom na:
- vytváranie pozitívnej pracovnej klímy,
- zavádzanie jasných noriem a pravidiel spolupráce,
- povzbudzujúci štýl učenia.
Vychovať žiakov tak, aby sa stali samostatnými, slobodnými ale zároveň zodpovednými osobnosťami s dobrým vzťahom k ľuďom; aby uplatňovali svoje práva, ale zároveň plnili svoje povinnosti s dôrazom na:
- vytváranie partnerských vzťahov medzi učiteľom a žiakom,
- priateľských vzťahov medzi žiakmi.
Podnecovať u žiakov potrebu prejavovať pozitívne city v správaní, pri komunikácii, v prežívaní životných situácií s dôrazom na:
- vzájomný empatický prístup na všetkých úrovniach (vedieť sa tešiť z úspechu iného, vedieť ho pochváliť a oceniť a podporiť; nevysmievať sa),
- uplatňovanie zážitkových foriem učenia (organizácia súťaží, charitatívne akcie, práca v prospech chorých a starých ľudí...),
- uplatňovanie pozitívneho hodnotenia v procese vyučovania.
Vybudovať pozitívne vzťahy k svojmu životnému prostrediu s dôrazom na:
- vybudovanie kompetencií ekologicky zmýšľajúceho človeka v zmysle hesla „mysli globálne-konaj lokálne“,
- estetickú úpravu svojho životného prostredia,
- veku primerané praktické činnosti a zážitkové formy učenia súvisiace s problematikou environmentálnej a ekologickej výchovy.
Učiť žiakov aktívne rozvíjať a chrániť fyzické a duševné zdravie, naučiť sa byť zaň zodpovedný s dôrazom na:
- propagáciu zdravého životného štýlu,
- ponuku pohybových aktivít v škole (relaxačné chvíľky počas vyučovania, prestávky, športové krúžky a pod.),
- vhodnú skladbu jedálneho lístka v školskom stravovaní,
- obsah učiva o BOZP, dopravnej výchove, zdravotníckej príprave a VMR,
- zážitkové formy učenia.
Viesť žiakov k tolerancii a ohľaduplnosti k iným ľuďom, ich kultúrnym a duchovným hodnotám, učiť ich žiť v spoločnosti s dôrazom na:
- pozitívne vnímanie našich kultúrnych a historických tradícií, rovnako tradícií, zvykov a kultúrneho dedičstva iných národov,
- zapojenie sa do projektov medzinárodnej spolupráce,
- neformálnym vplyvom prostredníctvom prierezovej témy Multikultúrna výchova.
Pomáhať žiakom poznávať a rozvíjať svoje schopnosti a reálne možnosti a uplatňovať ich spolu s osvojenými vedomosťami a zručnosťami pri rozhodovaní o vlastnom živote a profesijnej orientácii s ohľadom na:
- poskytovanie kvalitného poradenstva rodičom aj žiakom o možnostiach štúdia a vhodnosti voľby strednej školy a povolania,
- na intenzívnu prípravu žiakov s prihliadnutím na voľbu strednej školy,
- vytváranie pozitívneho vzťahu žiakov ku každej pracovnej profesii, uvedomenie si jej dôležitosti pre život spoločnosti,
- vytváranie negatívnych hodnotových postojov k príživníctvu a nečinnosti.
Dosahovaním uvedených cieľov a uplatňovaním hore uvedených princípov chceme dosiahnuť, aby škola bola pre našich žiakov nielen miestom vzdelávania a získavania nových vedomostí, ale aby bola pre nich miestom, kde sa cítia bezpečne, zažívajú úspech a pocit uspokojenia z vlastnej tvorivej práce a prospešnosti pre druhých, pocit pochopenia a podpory. Našim zámerom je vytvoriť školu, kde vládne priateľská a podporná pracovná klíma.
2.2.3 Kompetenčný profil absolventa školského stupňa
- je presne definovaný v štátnom vzdelávacom programe a konkretizovaný prostredníctvom kľúčových kompetencií na úrovni:
- primárneho vzdelania ISCED 1 nasledovne:
Charakteristika absolventa:
Absolvent programu primárneho vzdelania má osvojené základy čitateľskej, pisateľskej, matematickej, prírodovedeckej a kultúrnej gramotnosti. Nadobudol základy pre osvojenie účinných techník (celoživotného) učenia sa a pre rozvíjanie spôsobilostí. Získal predpoklady pre to, aby si vážil sám seba, i druhých ľudí, aby dokázal ústretovo komunikovať a spolupracovať. Má osvojené základy používania materinského, štátneho a cudzieho jazyka.
Kompetencie absolventa:
sociálne komunikačné kompetencie
- vyjadruje sa súvisle a výstižne písomnou aj ústnou formou adekvátnou primárnemu stupňu vzdelávania,
- dokáže určitý čas sústredene načúvať, náležite reagovať, používať vhodné argumenty a vyjadriť svoj názor,
- uplatňuje ústretovú komunikáciu pre vytváranie dobrých vzťahov so spolužiakmi, učiteľmi, rodičmi a s ďalšími ľuďmi, s ktorými prichádza do kontaktu,
- rozumie rôznym typom doteraz používaných textov a bežne používaným prejavom neverbálnej komunikácie a dokáže na ne adekvátne reagovať,
- na základnej úrovni využíva technické prostriedky medziosobnej komunikácie,
- chápe význam rešpektovania kultúrnej rozmanitosti,
- v cudzích jazykoch je schopný na primeranej úrovni porozumieť hovorenému textu, uplatniť sa v osobnej konverzácii, ako aj tvoriť texty, týkajúce sa bežných životných situácií.
kompetencie v oblasti matematického a prírodovedného myslenia
- používa základné matematické myslenie na riešenie rôznych praktických problémov v každodenných situáciách a je schopný (na rôznych úrovniach) používať matematické modely logického a priestorového myslenia a prezentácie (vzorce, modely),
- je pripravený ďalej si rozvíjať schopnosť objavovať, pýtať sa a hľadať odpovede, ktoré smerujú k systematizácii poznatkov.
kompetencie v oblasti informačných a komunikačných technológií
- vie používať vybrané informačné a komunikačné technológie pri vyučovaní a učení sa,
- ovláda základy potrebných počítačových aplikácií,
- dokáže primerane veku komunikovať pomocou elektronických médií,
- dokáže adekvátne veku aktívne vyhľadávať informácie na internete,
- vie používať rôzne vyučovacie programy,
- získal základy algoritmického myslenia,
- chápe, že je rozdiel medzi reálnym a virtuálnym svetom,
- vie, že existujú riziká, ktoré sú spojené s využívaním internetu a IKT.
kompetencia učiť sa učiť sa
- má osvojené základy schopnosti sebareflexie pri poznávaní svojich myšlienkových postupov,
- uplatňuje základy rôznych techník učenia sa a osvojovania si poznatkov,
- vyberá a hodnotí získané informácie, spracováva ich a využíva vo svojom učení a v iných činnostiach,
- uvedomuje si význam vytrvalosti a iniciatívy pre svoj pokrok.
kompetencie riešiť problémy
- vníma a sleduje problémové situácie v škole a vo svojom najbližšom okolí, adekvátne svojej úrovni navrhuje riešenia podľa svojich vedomostí a skúseností z danej oblasti,
- pri riešení problémov hľadá a využíva rôzne informácie, skúša viaceré možnosti riešenia problému, overuje správnosť riešenia a osvedčené postupy, aplikuje pri podobných alebo nových problémoch,
- pokúša sa problémy a konflikty vo vzťahoch riešiť primeraným (chápavým a spolupracujúcim) spôsobom.
osobné, sociálne a občianske kompetencie
- má základy pre smerovanie k pozitívnemu sebaobrazu a sebadôvere,
- uvedomuje si vlastné potreby a tvorivo využíva svoje možnosti,
- dokáže odhadnúť svoje silné a slabé stránky ako svoje rozvojové možnosti,
- uvedomuje si dôležitosť ochrany svojho zdravia a jeho súvislosť s vhodným a aktívnym trávením voľného času,
- dokáže primerane veku odhadnúť dôsledky svojich rozhodnutí a činov,
- uvedomuje si, že má svoje práva a povinnosti,
- má osvojené základy pre efektívnu spoluprácu v skupine,
- dokáže prijímať nové nápady alebo aj sám prichádza s novými nápadmi a postupmi pri spoločnej práci,
- uvedomuje si význam pozitívnej sociálno-emočnej klímy v triede a svojim konaním prispieva k dobrým medziľudským vzťahom.
kompetencia vnímať a chápať kultúru a vyjadrovať sa nástrojmi kultúry
- dokáže sa vyjadrovať na úrovni základnej kultúrnej gramotnosti prostredníctvom umeleckých a iných vyjadrovacích prostriedkov,
- dokáže pomenovať druhy umenia a ich hlavné nástroje a vyjadrovacie prostriedky (na úrovni primárneho vzdelávania),
- uvedomuje si význam umenia a kultúrnej komunikácie vo svojom živote,
- cení si a rešpektuje kultúrno-historické dedičstvo a ľudové tradície,
- rešpektuje vkus iných ľudí a primerane veku dokáže vyjadriť svoj názor a vkusový postoj,
- ovláda základné pravidlá, normy a zvyky súvisiace s úpravou zovňajšku človeka,
- pozná bežné pravidlá spoločenského kontaktu (etiketu),
- správa sa kultúrne, primerane okolnostiam a situáciám,
- má osvojené základy pre tolerantné a empatické vnímanie prejavov iných kultúr.
- nižšieho sekundárneho vzdelania ISCED 2 nasledovne:
Charakteristika absolventa
Profil absolventa je založený na kľúčových spôsobilostiach, ktoré predstavujú komplex vedomostí a znalostí, spôsobilostí a hodnotových postojov umožňujúcich jednotlivcovi poznávať, účinne konať, hodnotiť, dorozumievať sa a porozumieť si, začleniť sa do spoločenských vzťahov a osobnostne sa rozvíjať.
Zjednodušene ide o spôsobilosť uplatniť svoje vzdelanie v pracovnom, občianskom, rodinnom a osobnom živote.
Kľúčové kompetencie sa formujú na základe osobnej praktickej činnosti a skúsenosti a zároveň sú uplatniteľné v životnej praxi. Nevyjadrujú trvalý stav, ale menia svoju kvalitu a hodnotu počas celého života. Nezastarávajú ako vedomosti, ale majú potenciálnu vlastnosť neustále sa rozvíjať (a preto môžu byť základom celoživotného učenia sa a osobnej flexibility). Sú výsledkom a dôsledkom nielen formálneho (školského) vzdelávania, ale aj neformálneho vzdelávania, ako aj neinštitucionálneho (informálneho) vzdelávania.
Jednotlivé kľúčové spôsobilosti (kompetencie) sa navzájom prelínajú, prepájajú a majú nadpredmetový programový charakter. Získavajú sa ako produkt celkového procesu vzdelávania a sebavzdelávania, t. j. kompletného vzdelávacieho programu a iných rozvíjajúcich aktivít prebiehajúcich v rámci školy.
Nadväzujúc na spôsobilosti získané v priebehu predchádzajúceho (primárneho) vzdelávania absolvent nižšieho sekundárneho vzdelania má osvojené tieto kľúčové kompetencie (spôsobilosti):
Kompetencie absolventa:
kompetencie k celoživotnému učeniu sa
- uvedomuje si potrebu svojho autonómneho učenia sa ako prostriedku sebarealizácie a osobného rozvoja,
- dokáže reflektovať proces vlastného učenia sa a myslenia pri získavaní a spracovávaní nových poznatkov a informácií a uplatňuje rôzne stratégie učenia sa,
- dokáže kriticky zhodnotiť informácie a ich zdroj, tvorivo ich spracovať a prakticky využívať,
- kriticky hodnotí svoj pokrok, prijíma spätnú väzbu a uvedomuje si svoje ďalšie rozvojové možnosti.
sociálne komunikačné kompetencie
- dokáže využívať všetky dostupné formy komunikácie pri spracovávaní a vyjadrovaní informácií rôzneho typu, má adekvátny ústny a písomný prejav zodpovedajúci situácii a účelu komunikácie,
- efektívne využíva dostupné informačno-komunikačné technológie,
- vie prezentovať sám seba a výsledky svojej práce na verejnosti, používa odborný jazyk,
- dokáže primerane komunikovať v materinskom a v jednom cudzom jazyku,
- chápe význam a uplatňuje formy takých komunikačných spôsobilostí, ktoré sú základom efektívnej spolupráce, založenej na vzájomnom rešpektovaní práv a povinností a na prevzatí osobnej zodpovednosti.
kompetencia uplatňovať základ matematického myslenia a základné schopnosti poznávať v oblasti vedy a techniky
- používa matematické myslenie na riešenie praktických problémov v každodenných situáciách,
- používa matematické modely logického a priestorového myslenia a prezentácie (vzorce, modely, štatistika, diagramy, grafy, tabuľky),
- používa základy prírodovednej gramotnosti, ktorá mu umožní robiť vedecky podložené úsudky, pričom vie použiť získané operačné vedomosti na úspešné riešenie problémov.
kompetencia v oblasti informačných a komunikačných technológií
- má osvojené základné zručnosti v oblasti IKT ako predpoklad ďalšieho rozvoja,
- používa základné postupy pri práci s textom a jednoduchou prezentáciou,
- dokáže vytvoriť jednoduché tabuľky a grafy a pracovať v jednoduchom grafickom prostredí,
- je schopný nahrávať a prehrávať zvuky a videá,
- dokáže využívať IKT pri vzdelávaní.
kompetencia riešiť problémy
- uplatňuje pri riešení problémov vhodné metódy založené na analyticko-kritickom a tvorivom myslení,
- je otvorený (pri riešení problémov) získavaniu a využívaniu rôznych, aj inovatívnych postupov, formuluje argumenty a dôkazy na obhájenie svojich výsledkov,
- dokáže spoznávať pri jednotlivých riešeniach ich klady i zápory a uvedomuje si aj potrebu zvažovať úrovne ich rizika,
- má predpoklady na konštruktívne a kooperatívne riešenie konfliktov.
občianske kompetencie
- uvedomuje si základné humanistické hodnoty, zmysel národného kultúrneho dedičstva, uplatňuje a ochraňuje princípy demokracie,
- vyvážene chápe svoje osobné záujmy v spojení so záujmami širšej skupiny, resp. spoločnosti,
- uvedomuje si svoje práva v kontexte so zodpovedným prístupom k svojim povinnostiam, prispieva k naplneniu práv iných,
- je otvorený kultúrnej a etnickej rôznorodosti,
- má predpoklady zainteresovane sledovať a posudzovať udalosti a vývoj verejného života a zaujímať k nim stanoviská, aktívne podporuje udržateľnosť kvality životného prostredia.
kompetencie sociálne a personálne
- dokáže na primeranej úrovni reflektovať vlastnú identitu a budovať si vlastnú samostatnosť/nezávislosť ako člen celku,
- vie si svoje ciele a priority stanoviť v súlade so svojimi reálnymi schopnosťami, záujmami a potrebami,
- osvojil si základné postupy efektívnej spolupráce v skupine - uvedomuje si svoju zodpovednosť v tíme, kde dokáže tvorivo prispievať k dosahovaniu spoločných cieľov,
- dokáže odhadnúť a korigovať dôsledky vlastného správania a konania a uplatňovať sociálne prospešné zmeny v medziosobných vzťahoch.
kompetencie pracovné
- dokáže si stanoviť ciele s ohľadom na svoje profesijné záujmy, kriticky hodnotí svoje výsledky a aktívne pristupuje k uskutočneniu svojich cieľov,
- je flexibilný a schopný prijať a zvládať inovatívne zmeny,
- chápe princípy podnikania a zvažuje svoje predpoklady pri jeho budúcom plánovaní,
- dokáže získať a využiť informácie o vzdelávacích a pracovných príležitostiach, kompetencie smerujúce k iniciatívnosti a podnikavosti,
- dokáže inovovať zaužívané postupy pri riešení úloh, plánovať a riadiť nové projekty so zámerom dosiahnuť ciele, a to nielen v práci, ale aj v každodennom živote.
kompetencie vnímať a chápať kultúru a vyjadrovať sa nástrojmi kultúry
- dokáže sa vyjadrovať na vyššom stupni umeleckej gramotnosti prostredníctvom vyjadrovacích prostriedkov výtvarného a hudobného umenia,
- dokáže sa orientovať v umeleckých druhoch a štýloch a používať ich hlavné vyjadrovacie prostriedky,
- uvedomuje si význam umenia a kultúrnej komunikácie vo svojom živote a v živote celej spoločnosti,
- cení si a rešpektuje umenie a kultúrne historické tradície,
- pozná pravidlá spoločenského kontaktu (etiketu),
- správa sa kultivovane, primerane okolnostiam a situáciám,
- je tolerantný a empatický k prejavom iných kultúr.
Absolvent našej školy bude svojím vystupovaním robiť dobré meno škole. Kompetencie určené v ŠkVP bude mať osvojené na takej úrovni, ktorá zodpovedá jeho individuálnym schopnostiam. Získané vedomosti a zručnosti bude vedieť uplatniť v procese ďalšieho vzdelávania a v praktickom živote. Bude tvorivý a samostatný. Bude vedieť reálne zhodnotiť svoje možnosti a schopnosti, kriticky posúdiť výsledky svojej práce a práce iných. Je si vedomý svojich kvalít ale aj nedostatkov. Jeho sociálne a občianske kompetencie budú na takej úrovni, že bude vedieť pracovať v tíme s uvedomením si vlastnej zodpovednosti za výsledok spoločnej práce. Dokáže vytvárať dobré medziľudské vzťahy založené na vzájomnej úcte, tolerancii a porozumení. Bude schopný získavať, triediť a spracovávať rôzne druhy informácií a využívať ich v procese vzdelávania. Je pripravený na život v informačnej spoločnosti. Uvedomuje si hodnotu vlastného zdravia a života a zároveň má úctu ku všetkým formám života. Uvedomuje si nevyhnutnosť ochrany životného prostredia, má vybudované silné environmentálne vedomie. Je hrdý na vlastný národ a zároveň toleruje jedinečnosť iných kultúr. Dobre ovláda slovenský jazyk, dbá na úroveň vlastného ústneho aj písomného prejavu. Ovláda jeden svetový jazyk na požadovanej úrovni v závislosti od svojich schopností. Je schopný vnímať umenie, na primeranej úrovni má vybudované estetické cítenie.
Je pripravený uplatniť sa v živote, v zamestnaní a byť zodpovedný za svoj život.
Našou prioritou je vychovať človeka vzdelaného, tvorivého a samostatného, citlivého, ohľaduplného a tolerantného, dobre pripraveného pre život.
Škola je otvorená pre vzdelávanie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, t.j. žiakov:
- so zdravotným znevýhodnením,
- s poruchami učenia a správania,
- zo sociálne znevýhodneného prostredia,
- s nadaním.
- Žiaci so zdravotným znevýhodnením, s poruchami učenia a správania:
- škola vytvorila priestorové podmienky pre individuálne vyučovanie týchto žiakov,
- starostlivosť o žiakov so zdravotným znevýhodnením je zabezpečená úzkou spoluprácou so školskými zariadeniami výchovného poradenstva a prevencie (centrum pedagogicko –psychologického poradenstva a prevencie), logopedickými ambulanciami a inými odbornými zariadeniami,
- škola poskytuje odborné personálne zabezpečenie - servis výchovného poradcu a pedagogických asistentov,
- materiálne zabezpečenie pre vzdelávanie týchto žiakov – špeciálne učebnice a kompenzačné pomôcky dopĺňa škola podľa potreby,
- individuálny výchovno-vzdelávací program žiakov vypracováva triedny učiteľ/ učiteľ daného predmetu / v spolupráci s výchovným poradcom a so špeciálnym pedagógom – zamestnancom CPPPaP,
- postupujú podľa učebného plánu pre intaktných žiakov v príslušnom ročníku.
- Žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia:
- pri ich vzdelávaní pomáha učiteľovi pedagogický asistent v triede, alebo pracujú individuálne pod jeho priamym riadením,
- pri nevyhovujúcom domácom prostredí môže pedagogický asistent dohliadať aj na vypracovávanie domácich úloh,
- postupujú podľa učebného plánu pre intaktných žiakov v príslušnom ročníku.
- Žiaci s nadaním:
- škola poskytuje odborné personálne zabezpečenie - servis výchovného poradcu a pedagogického asistenta,
- materiálne zabezpečenie pre vzdelávanie týchto žiakov – špeciálne učebnice a kompenzačné pomôcky dopĺňa škola podľa potreby,
- individuálny výchovno-vzdelávací program žiakov vypracováva triedny učiteľ/ učiteľ daného predmetu / v spolupráci s výchovným poradcom a so špeciálnym pedagógom – zamestnancom CPPPaP,
- majú vypracovaný učebný plán školského vzdelávacieho programu pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním,
- pre rozvoj talentu žiakov uvoľňuje škola žiakov s nadaním na prezentáciu svojich schopností v súťažiach, olympiádach a vystúpeniach.
Pre žiakov so zdravotným znevýhodnením platia rovnaké ciele vzdelávania ako pre ostatných žiakov, pričom sa berie ohľad na ich individuálne osobotosti v takom rozsahu, aby výsledky žiaka reflektovali profil absolventa ZŠ.
Už niekoľko rokov zaznamenávame stúpajúci počet žiakov so zdravotným znevýhodnením, ktoré im sťažuje ich vzdelávanie. V školskom roku 2023/2024 vzdelávame 12 začlenených žiakov, čo je 6,35% z celkového počtu našich žiakov. Nápomocní pri ich školskom vzdelávaní sú 3 pedagogickí asistenti.
V oblasti psychologického a špeciálno-pedagogického poradenstva úzko spolupracujeme s CPPPaP Púchov, SCŠPPaP Púchov, SCŠPP HELP-DYS Púchov, CPPPaP Považská Bystrica, Regionálnym centrom autistov Žilina-Bánová. Výchovný poradca sa pravidelne zúčastňuje stretnutí usporadúvaných CPPPaP Púchov, prípadne iných poradenských zariadení.
Začlenení žiaci sú vzdelávaní vo svojich kmeňových triedach, pracujú podľa odporúčaní poradní s pedagogickými asistentami na určených hodinách. V prípade potreby opúšťajú kmeňovú triedu, aby s pedagogickým asistentom absolvovali požadované úkony – napr.písomné práce, diktáty. Žiaci so ŠVVP majú možnosť podľa odporučenia poradní používať kompenzačné pomôcky, ktoré zabezpečuje pedagogický asistent v spolupráci s pedagógom a rodičmi.
V školskom roku 2023/2024 máme 12 začlenených žiakov v bežnej triede ZŠ nasledovne:
ISCED 1
- narušená komunikačná schopnosť – 3 žiaci
- porucha aktivity a pozornosti ADD – 1 žiak
ISCED 2
- narušená komunikačná schopnosť – 3 žiaci
- vývinové poruchy učenia – 2 žiaci
- porucha aktivity a pozornosti – 3 žiaci
Žiaci so ŠVVP majú vypracovaný individuálny výchovno-vzdelávací program, na ktorého vypracovaní sa podieľa triedny učiteľ v spolupráci s výchovným poradcom a odborným zamestnancom príslušného zariadenia, ktoré odporučilo začlenenie. S týmto IVVP sú oboznámení rodičia, ktorí sa zaväzujú spolupracovať so školou pri jeho plnení.
Škola rodičov priebežne informuje o:
- výsledkoch výchovno-vzdelávacieho procesu žiaka a jeho správaní sa,
- pri zhoršení prospechu a správania iniciuje osobný kontakt s rodičmi,
- rodičia majú možnosť podľa potreby konzultovať prospech, správanie, dochádzku s učiteľmi,
- škola na každej štvrťročnej pedagogickej rade – klasifikačnej, prehodnocuje vzdelávanie žiakov so ŠVVP.
Rodičia sú povinní:
- oznámiť zmeny vyplývajúce z nových vyšetrení a ich záverov,
- dohliadať na prípravu žiaka do školy,
- zabezpečiť svedomitú domácu prípravu žiaka,
- zaistiť plnohodnotné trávenie voľného času svojho dieťaťa, dieťa nepreťažovať, podporovať jeho záujmy.
Ak rodičia začleneného žiaka nespolupracujú so školou pri plnení IVVP, škola je pripravená zrušiť začlenenie žiaka.
2.4.1 Aplikácia špeciálnych výchovno – vzdelávacích postupov
Každý vyučujúci jednotlivých predmetov je dôkladne oboznámený s konkrétnymi požiadavkami na úpravu podmienok (obsahu, foriem, metód, prostredia a prístupov) vo vzdelávaní začlenených detí, ktoré sú podrobne zapracované v IVVP. Cieľom je efektívne vzdelávanie uvedených žiakov, primeraný rozvoj ich osobnosti a dosiahnutie primeraného stupňa vzdelania. Na vyučovacích hodinách pedagógovia rešpektujú odporúčania CPPPaP a používajú metódy, formy a prístupy pre prácu so žiakmi so ŠVVP.
Z postupov uvedených v IVVP vyberáme niektoré pokyny pre pedagógov:
- zadávať krátke, jasné, stručné pokyny k práci, overiť si ich pochopenie,
- úlohy rozdeliť na viac samostatných celkov, ktoré bude riešiť postupne,
- uisťovať sa, či žiak sleduje výklad, udržiavať očný kontakt,
- ak klesá úroveň pozornosti a nastupuje únava, umožniť žiakovi preladiť sa, zrelaxovať, napr. dať rozdať zošity, zotrieť tabuľu, priniesť pomôcky, ísť otvoriť okno...zaraďovať relaxačné chvíľky,
- vedomosti žiaka overovať najmä ústnou formou, poskytnúť viac času na sformulovanie odpovede,
- pri písomnom prejave sa zamerať na obsahovú stránku, nehodnotiť úpravu, dbať na čitateľnosť,
- pri písomnom skúšaní (kde žiak pracuje na základe prečítaného textu) uplatniť zvýšenú časovú dotáciu, zvýrazniť podstatné údaje, overiť si u žiaka pochopenie zadania,
- tolerantne hodnotiť časovo limitované úlohy (päťminútovky...),
- pri písomných prácach uplatniť úpravy textu – väčšie písmo, zvýraznenie podstatných údajov,
- v písomných prácach voliť takú formu, aby stačila iba krátka odpoveď (napr. testy s voľbou správnej odpovede),
- písomné práce s množstvom úloh rozdeliť na viaceré hárky, ak žiak stihne vypracovať predložené úlohy, predložiť ďalšie,
- mať na pamäti, že ťažkosti v čítaní a písaní sa prejavujú vo všetkých vyučovacích predmetoch,
- tolerovať pomalšie tempo čítania, dbať na správnu techniku a čítanie s porozumením,
- overovať si pochopenie najmä menej frekventovaných slov, priebežne ich žiakovi vysvetľovať.
Žiakovi so zdravotným znevýhodnením, ktorý sa vzdeláva podľa individuálneho vzdelávacieho programu sa v doložke na vysvedčení uvedie: „Bol(a) vzdelávaný(á) podľa individuálneho vzdelávacieho programu“.
Začlenenému žiakovi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa v doložke na vysvedčení uvedie: „Žiak sa vzdelával podľa individuálneho vzdelávacieho programu“.
1.stupeň
vzdelávacia oblasť
predmety
skratka
Jazyk a komunikácia
slovenský jazyk a literatúra
SJL
anglický jazyk
ANJ
Matematika a práca s informáciami
matematika
MAT
informatika
INF
Človek a príroda
prvouka
PRV
prírodoveda
PRI
Človek a spoločnosť
vlastiveda
VLA
Človek a hodnoty
etická/náboženská výchova
ETV/NBV
Človek a svet práce
pracovné vyučovanie
PVC
Umenie a kultúra
výtvarná výchova
VYV
hudobná výchova
HUV
Zdravie a pohyb
telesná a športová výchova
TSV
2.stupeň
vzdelávacia oblasť
predmety
skratka
Jazyk a komunikácia
slovenský jazyk a literatúra
SJL
anglický jazyk
ANJ
nemecký jazyk
NEJ
konverzácia anglického jazyka
KAJ
Matematika a práca s informáciami
matematika
MAT
informatika
INF
Človek a príroda
biológia
BIO
fyzika
FYZ
chémia
CHE
Človek a spoločnosť
vlastiveda
VLA
Človek a hodnoty
etická/náboženská výchova
ETV/NBV
Človek a svet práce
technika
THD
Umenie a kultúra
výtvarná výchova
VYV
hudobná výchova
HUV
Zdravie a pohyb
telesná a športová výchova
TSV
2.5.1.1 Jazyk a komunikácia
Zdôrazňuje chápanie jazyka ako nástroja myslenia a komunikácie medzi ľuďmi, čo by sa vo vyučovaní jazyka malo premietnuť do zámerného preferovania rozvoja komunikačných kompetencií, ktoré budú istým teoretickým i praktickým východiskom ich ďalšieho rozvíjania v ostatných vyučovacích predmetoch s ohľadom na ich špecifické potreby. Najväčší akcent sa pritom kladie na vlastnú tvorbu jazykových prejavov, prácu s informáciami, čitateľskú gramotnosť, schopnosť argumentovať a podobne.
Obsah predmetov vzdelávacej oblasti smeruje k rozvíjaniu čitateľských kompetencií, resp. súboru vedomostí, zručností, hodnôt a postojov zameraných na príjem umeleckého textu, jeho analýzu, interpretáciu a hodnotenie. Dôraz sa kladie na čítanie a to nielen na zvládnutie techniky čítania, ale aj pochopenie obsahu. Dobré zvládnutie jazykového učiva vytvára predpoklad na rozvinutie schopnosti úspešne sa uplatniť na trhu práce a v súkromnom živote. Jazyk sa chápe ako znak národnej a individuálnej identity, ako prostriedok komunikácie a profesionálnej
realizácie a prostriedok na vyjadrovanie citov a pocitov.
Cudzie jazyky poskytujú živý jazykový základ a predpoklady pre komunikáciu žiakov v rámci Európskej únie. Cudzie jazyky umožňujú poznávať odlišnosti v spôsobe života ľudí iných krajín a ich odlišné kultúrne tradície. Poskytujú prehĺbenie vedomostí a vzájomného medzinárodného porozumenie a tolerancie a vytvárajú podmienky pre spoluprácu škôl na medzinárodných projektoch.
Členenie vzdelávacej oblasti sa podľa kľúčových jazykových kompetencií, t. j. podľa procesov, ktoré sa nimi rozvíjajú:
Počúvanie
Komunikácia (hovorenie) s porozumením
Čítanie
Písanie
Obsah vzdelávacej oblasti Jazyk a komunikácia sa realizuje vo vzdelávacích predmetoch slovenský jazyk a literatúra, anglický jazyk, nemecký jazyk a konverzácia anglického jazyka.
SLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA
1.ročník - 9 vyučovacích hodín týždenne (297)
Tematické okruhy
- čítanie – prípravné obdobie / 7 hodín
- písanie – prípravné obdobie / 7 hod
- rozprávanie – prípravné obdobie / 7 hod
- počúvanie – prípravné obdobie / 8 hod
- čítanie – šlabikárové obdobie / 51 hod
- písanie – šlabikárové obdobie / 51 hod
- rozprávanie – šlabikárové obdobie / 51 hod
- počúvanie – šlabikárové obdobie / 51 hod
- čítanie – čítankové obdobie / 16 hod
- písanie – čítankové obdobie / 16 hod
- rozprávanie – čítankové obdobie / 16 hod
- počúvanie – čítankové obdobie / 16 hod
2.ročník – 9 vyučovacích hodín týždenne (297)
- opakovanie učiva 1. ročníka / 8 hodín
- abeceda / 8 hod
- hláska a písmeno / 12 hod
- rozlišovacie znamienka / 12 hod
- rozdelenie hlások / 4 hod
- samohlásky / 12 hod
- dvojhlásky / 8 hod
- spoluhlásky / 48 hod
- slabika / 24 hod
- veta / 24 hod
- záverečné opakovanie / 8 hod
- slohová zložka / 14 hod
- čítanie a literárna výchova / 115 hod
3.ročník – 8 vyučovacích hodín týždenne (264)
Tematické okruhy
- opakovanie učiva 2. ročníka / 6 hodín
- abeceda / 7 hod
- slabikotvorné spoluhlásky / 4 hod
- obojaké spoluhlásky / 3 hod
- vybrané slová / 66 hod
- slovné druhy / 2 hod
- podstatné mená / 14 hod
- prídavné mená / 4 hod
- slová s opačným významom / 2 hod
- zámená / 2 hod
- číslovky / 2 hod
- slovesá / 4 hod
- slová s podobným významom / 3 hod
- slovné druhy (opakovanie učiva) / 4 hod
- opakovanie učiva 2. polroka / 6 hod
- slohová zložka / 12 hod
- čítanie a literárna výchova / 123 hod
4.ročník – 8 vyučovacích hodín týždenne (264)
Tematické okruhy
- opakovanie učiva z 3. ročníka / 4 hod
- tvorenie slov predponami / 6 hod
- vybrané slová / 42 hod
- spodobovanie / 15 hod
- priama reč / 5 hod
- ohybne slovné druhy / 59 hod
- neohybné slovné druhy / 13 hod
- opakovanie učiva / 5 hod
- slohová zložka /16 hod
- čítanie a literárna výchova / 99 hod
5.ročník – 6 vyučovacích hodín týždenne (198)
Tematické okruhy jazyková komunikácia a sloh - 4 hodiny týždenne (132)
- opakovanie učiva 4.ročníka / 16 hod
- zvuková rovina jazyka a pravopis/18 hod
- významová (lexikálna) rovina /23 hod
- tvarová (morfologická) rovina /69 hod
- záverečné opakovanie /6 hod
Tematické okruhy literárna komunikácia - 2 hodiny týždenne (66)
- opakovanie učiva zo 4.ročníka / 2 hod
- úvod do literatúry / 1 hod
- poézia / 12 hod
- próza / 49 hod
- záverečné opakovanie / 2 hod
6.ročník – 5 vyučovacích hodín týždenne (165)
Tematické okruhy jazyková komunikácia a sloh - 3 hodiny týždenne (99)
- zvuková rovina jazyka a pravopis / 8 hod
- významová (lexikálna) rovina / 10 hod
- tvarová (morfologická) rovina / 35 hod
- syntaktická (skladobná) rovina / 7 hod
- sloh / 32 hod
- záverečné opakovanie / 7 hod
Tematické okruhy literárna komunikácia - 2 hodiny týždenne (66)
- opakovanie učiva z 5.ročníka / 1 hod
- krátke formy ľudovej slovesnosti / 3 hod
- poézia / 16 hod
- próza / 44 hod
- záverečné opakovanie / 2 hod
7. ročník – 5 vyučovacích hodín týždenne (165)
Tematické okruhy jazyková komunikácia a sloh – 3 vyučovacie hodiny týždenne (99)
- zvuková rovina jazyka a pravopis / 6 hodín
- významová (lexikálna) rovina / 23 hodín
- tvarová (morfologická) rovina / 25 hodín
- syntaktická (skladobná) rovina / 12 hodín
- komunikácia a sloh / 33 hodín
Tematické okruhy literárna komunikácia – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
- opakovanie učiva zo 6. ročníka / 3 hodiny
- anekdoty / 2 hodiny
- poézia / 15 hodín
- próza / 39 hodín
- dramatické umenie / 7 hodín
8. ročník – 5 vyučovacích hodín týždenne (165)
Tematické okruhy jazyková komunikácia a sloh – 3 vyučovacie hodiny týždenne (99)
- zvuková rovina jazyka a pravopis / 5 hodín
- významová (lexikálna) rovina / 23 hodín
- tvarová (morfologická) rovina / 25 hodín
- syntaktická (skladobná) rovina / 13 hodín
- komunikácia a sloh / 33 hodín
Tematické okruhy literárna komunikácia – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
- vecná a umelecká literatúra / 10 hodín
- lyrika / 23 hodín
- epika / 33 hodín
9. ročník – 6 vyučovacích hodín týždenne (198)
Tematické okruhy jazyková komunikácia a sloh – 4 vyučovacie hodiny týždenne (130)
- významová (lexikálna) rovina / 39 hodín
- tvarová (morfologická) rovina / 27 hodín
- syntaktická (skladobná) rovina / 31 hodín
- jazykoveda / 16 hodín
- dejiny jazyka / 17 hodín
Tematické okruhy literárna komunikácia – 2 vyučovacie hodiny týždenne (68)
- poézia / 20 hodín
- epika v poézii / 35 hodín
- dramatické umenie / 13 hodín
ANGLICKÝ JAZYK
1.ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- pozdravy a predstavenie / 3 hodiny
- farby a čísla 1-10 / 3 hod
- rodina / 3 hod
- domov a bývanie / 3 hod
- príroda a zvieratá / 4 hod
- oblečenie / 4 hod
- ľudské telo / 4 hod
- jedlo / 4 hod
- sviatky / 3 hod
- záverečné opakovanie / 2 hod
2.ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- opakovanie učiva 1. ročníka / 3 hodiny
- mesiace v roku, dni v týždni / 4 hod
- školské pomôcky, čísla 10 - 20 /4 hod
- hračky / 3 hod
- rodina / 3 hod
- ľudské telo / 3 hod
- potraviny / 3 hod
- domáce zvieratá / 3 hod
- sviatky / 3 hod
- ročné obdobia / 2 hod
- záverečné opakovanie / 2 hod
3. ročník – 3 vyučovacie hodiny týždenne (99)
Tematické okruhy
- U1 rodina a spoločnosť, osobné údaje / 7 hod
- U2 človek a príroda, zvieratá, počasie/ 15 hod
- U3 výživa a zdravie, stravovanie / 20 hod
- U4 človek a príroda, zvieratá / 17 hod
- U5 odievanie a móda, základné druhy oblečenia / 20 hod
- U6 voľný čas a záľuby / 20 hod
4. ročník - 3 vyučovacie hodiny týždenne (99)
Tematické okruhy
- opakovanie učiva 3. ročníka / 5 hod
- U1 rodina a spoločnosť, osobné údaje / 6 hod
- U2 šport, voľný čas a záľuby / 14 hod
- U3 odievanie a móda, základné druhy oblečenia / 12 hod
- U4 náš domov, môj dom, môj byt, zariadenie bytu / 15hod
- U5 človek a príroda, zvieratá / 14 hod
- U6 bývanie v meste a na dedine / 16 hod
- U7 výživa a zdravie, hygiena a starostlivosť o telo / 15 hod
- zvyky a tradície / 2 hod
6. ročník - 4 vyučovacie hodiny týždenne (132)
Tematické okruhy
- opakovanie učiva 5. ročníka / 7 hod
- úvod – rodina a spoločnosť, druhy športu / 14 hod
- U1 rodina a spoločnosť, môj život / 24 hod
- U2 človek a príroda, zvieratá / 28 hod
- U3 človek na cestách, prázdniny /21 hod
- U4 výživa a stravovanie / 22 hod
- čitateľský denník / 6 hod
- zvyky a tradície / 10 hod
7.ročník – 3 vyučovacie hodiny týždenne (99)
Tematické okruhy
- opakovanie učiva 6.ročníka / 12 hod
- človek a príroda, počasie. / 7 hod
- krajiny a svetadiely: geografický opis krajiny , kultúrne a historické pamiatky /15 hod
- voľný čas a záľuby, kino , film, divadlo / 21 hod
- vzdelávanie a práca, škola / 6 hod
- rodina a spoločnosť, vzťahy v rodine / 20 hod
- vesmír / 12 hod
- Slovensko, zvyky a tradície /3 hod
- čitateľský denník / 3 hod
8. ročník - 3 vyučovacie hodiny týždenne (99)
Tematické okruhy
- opakovanie učiva 7. ročníka / 11 hod
- U5 voľný čas a záľuby, človek a jeho životné prostredie / 19 hod
- U6 ľudské telo, starostlivosť o zdravie, hygiena a starostlivosť o telo, choroby a nehody / 24 hod
- opakovanie učebnice Project 3 / 12 hod
- úvod – mládež a jej svet, aktivity mládeže / 10 hod
- U1 kultúrne a historické pamiatky, nakupovanie a platby /23 hod
9.ročník – 3 vyučovacie hodiny týždenne (99)
Tematické okruhy
- opakovanie učiva 8.ročníka / 6 hod
- voľný čas a záľuby. Šport. Človek a príroda. Kultúra a umenie. Vzory a ideály / 19 hod
- ľudské telo, choroby a ochorenia, starostlivosť o zdravie/ 20 hod
- vzdelávanie a práca, pracovné činnosti a profesie / 11 hod
- odievanie a móda, základné druhy oblečenia, druhy a vzory materiálov, nakupovanie oblečenia / 26 hod
- Slovensko, zvyky a tradície / 4 hod
- čitateľský denník / 2 hod
NEMECKÝ JAZYK
8. ročník 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- opakovanie učiva zo siedmeho ročníka/10 hod
- Európsky deň jazykov/ 2 hod
- L7 rodina a spoločnosť, profesia a pracovný život, krajiny, mestá a miesta/ 8 hod
- L8 výživa a zdravie, obchod a služby /8 hod
- L9 výživa a zdravie, jedlo, hygiena a starostlivosť o telo, starostlivosť o zdravie/ 8 hod
- L10 voľný čas a záľuby, krajiny mestá a miesta/ 8 hod
- L11 ľudské telo, starostlivosť o zdravie, choroby a nehody/ 8 hod
- L12 rodina a spoločnosť, osobné údaje, dopravné prostriedky/8 hod
- krajina, ktorej jazyk sa učím, geografické údaje, turistické miesta a kultúrne pamiatky, zvyky a tradície/ 6 hod
9. ročník 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- opakovanie učiva z ôsmeho ročníka/ 10 hod
- Európsky deň jazykov/ 2 hod
- L13 človek na cestách, profesia a pracovný život/ 8 hod
- L14 odievanie a móda, základné druhy oblečenia, móda a jej trendy/ 8 hod
- L15 voľný čas a záľuby/ 8 hod
- L16 náš domov, zariadenie bytu, človek a príroda, zvieratá/ 8 hod
- L17 človek na cestách, dopravné prostriedky/ 8 hod
- L18 uprostred multikultúrnej spoločnosti, rodinné sviatky, vzdelávanie a práca, škola a jej zariadenie, učebné predmety,/ 8 hod
- krajina, ktorej jazyk sa učím, zvyky a tradície, turistické miesta a kultúrne pamiatky / 6 hod
KONVERZÁCIA ANGLICKÉHO JAZYKA
7. ročník – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- úvod, osobné údaje, vzťahy v rodine, učebné predmety /10 hod
- U1 voľný čas a záľuby / 16 hod
- U2 človek a spoločnosť, komunikácia, jazyk ako dorozumievací prostriedok, formy komunikácie, kultúra komunikácie / 15 hod
- U3 kultúrne a historické pamiatky krajín a miest, rodinné sviatky / 15 hod
- U4 človek a jeho životné prostredie, príroda okolo nás – ochrana životného prostredia, voľný čas a záľuby / 10 hod
8. ročník – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- opakovanie učiva 7. ročníka / 10 hod
- U5 individuálne priority a hodnoty, človek, jeho vzory a ideály, vzory a ideály / 16 hod
- U6 človek a príroda, človek a jeho životné prostredie, človek na cestách, príprava na cestu a cestovanie / 17 hod
- U7 Kultúra a umenie – hudba, vzory a ideály / 15 hod
- opakovanie učebnice English Plus 2 / 8 hod
9.ročník – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- obchod a služby / 6 hod
- rodina spoločnosť / 12 hod
- ľudské telo, starostlivosť o zdravie / 11 hod
- výživa a zdravie, stravovacie návyky / 6 hod
- náš domov, zariadenia domu / 8 hod
- vzdelávanie a práca , škola, školský systém / 7 hod
- voľný čas a záľuby / 8 hod
- veda a technika v službách ľudstva / 4 hod
- Slovensko, zvyky a tradície / 4 hod
2.5.1.2 Matematika a práca s informáciami
Matematika rozvíja u žiakov matematické myslenie, ktoré je potrebné pri riešení rôznych problémov v každodenných situáciách. Je rozpracovaná na kompetenčnom základe, čo zaručuje vysokú mieru schopnosti aplikácie matematických poznatkov v praxi.
V 1. – 3. ročníku a v 9.ročníku sa matematika vyučuje Hejného metódou. Vyučujúci matematiky v uvedených triedach sa zúčastňujú vzdelávaní určených na implementáciu danej metódy do vyučovania. Z prostriedkov školy sú nakupované pomôcky, ktoré umožňujú samostatný manipulatívny a bádateľský spôsob získavania zručností a vedomostí žiakov v matematike.
Informatika podobne ako matematika rozvíja myslenie žiakov, ich schopnosť hľadať riešenia problémových úloh ich schopnosť analyzovať a syntetizovať, zovšeobecňovať, hľadať vhodné stratégie riešenia problémov a overovať ich v praxi. Vedie k presnému vyjadrovaniu myšlienok a postupov a ich zaznamenaniu vo formálnych zápisoch, ktoré slúžia ako všeobecný prostriedok komunikácie. Systematické základné vzdelanie v oblasti informatiky a využitia jej nástrojov zabezpečí rovnakú príležitosť všetkým žiakom získať základnú digitálnu gramotnosť.
Poslaním vyučovania informatiky je viesť žiakov k pochopeniu základných pojmov, postupov a techník používaných pri práci s údajmi a toku informácií v počítačových systémoch. Buduje tak informatickú kultúru, t.j. vychováva k efektívnemu využívaniu prostriedkov informačnej civilizácie rešpektovaním právnych a etických zásad používania informačných technológií a produktov. Toto poslanie je potrebné dosiahnuť spoločným pôsobením predmetu informatika a aplikovaním informačných technológií vo vyučovaní aj iných predmetov, medzipredmetových projektov, celoškolských programov a pri riadení školy.
Táto oblasť zahrňuje v sebe učebné predmety matematika a informatika.
MATEMATIKA
1.ročník – 5 vyučovacích hodín týždenne (165)
Tematické okruhy
- prirodzené čísla v obore 1 – 20 a nula / 17 hodín
- sčitovanie a odčitovanie v číselnom obore do 20 / 18 hod
- geometria a meranie / 37 hod
- riešenie aplikačných úloh a úloh rozvíjajúcich špecifické matematické myslenie / 51 hod
- opakovanie / 10 hod
2.ročník – 5 vyučovacích hodín týždenne (165)
Tematické okruhy
- opakovanie učiva 1. ročníka / 18 hodín
- sčítanie a odčítanie v obore do 20 / 24 hod
- vytváranie prirodzených čísel v obore do 100 / 14 hod
- geometria a meranie / 35 hod
- sčítanie a odčítanie prirodzených čísel v obore do 100 / 35 hod
- riešenie aplikačných úloh a úloh rozvíjajúcich špecifické matematické myslenie / 23 h
- násobenie prirodzených čísel v obore násobilky / 8 hod
- záverečné opakovanie / 8 hod
3.ročník – 5 vyučovacích hodín týždenne (165)
Tematické okruhy
- opakovanie učiva 2. ročníka / 20 hodín
- násobenie a delenie v obore násobilky / 50 hod
- vytváranie prirodzených čísel v číselnom obore do 10 000 / 45 hod
- geometria a meranie / 30 hod
- riešenie aplikačných úloh a úloh rozvíjajúcich špecifické matematické myslenie/ 20 hod
4.ročník – 4 vyučovacie hodiny týždenne (132)
Tematické okruhy
- opakovanie učiva 3.ročníka / 8 hodín
- numerácia s prirodzenými číslami / 10 hod
- rovinné útvary – pravý uhol a kolmice / 4 hod
- lineárne rovnice / 3 hod
- zlomky a ich hodnota / 4 hod
- delenie jednociferným deliteľom / 8 hod
- rovinné útvary – obvody a obsahy obdĺžnika a trojuholníka / 8 hod
- rímske čísla / 4 hod
- práca s informáciami – štatistika / 6 hod
- schody pod nulou / 8 hod
- geometria – rovnobežky a mnohouholníky / 6 hod
- zlomky a ich zápis / 4 hod
- telesá – pravouhlé premietanie / 4 hod
- veľké čísla – zápis a numerácia s prirodzenými číslami / 16 hod
- manipulatívna geometria – siete a modely telies / 4 hod
- zlomky – súčet a rozdiel, súčin prvočísel / 8 hod
- deliteľnosť – delenie so zvyškom / 8 hod
- kombinatorika a štatistika / 4 hod
- záporné čísla a počtové operácie s nimi / 8 hod
- práca s informáciami – harmonogramy / 3 hod
- opakovanie / 4 hod
5.ročník – 5 vyučovacích hodín týždenne (165)
Tematické okruhy
- opakovanie učiva 4.ročníka / 20 hodín
- geometria a meranie / 36 hod
- počtové výkony s prirodzenými číslami / 54 hod
- vytvorenie oboru prirodzených čísel do a nad milión / 26 hod
- súmernosť v rovine (osová a stredová) / 15 hod
- riešenie aplikačných úloh a úloh rozvíjajúcich špecifické matematické myslenie / 7 hod
- záverečné opakovanie / 7 hod
6.ročník – 5 vyučovacích hodín týždenne (165)
Tematické okruhy
- opakovanie učiva 5.ročníka / 20 hod
- prirodzené čísla, počtové výkony s prirodzenými číslami / 20 hod
- desatinné čísla, počtové operácie s desatinnými číslami / 27 hod
- obsah obdĺžnika, štvorca a pravouhlého trojuholníka v desatinných číslach, jednotky obsahu / 10 hod
- uhol a jeho veľkosť, operácie s uhlami / 4 hod
- trojuholník, zhodnosť trojuholníkov / 6 hod
- kombinatorika v kontextových úlohách / 5 hod
- riešenie aplikačných úloh a úloh rozvíjajúcich špecifické matematické myslenie / 8 hod
- súmernosť v rovine / 1 hod
- geometria a meranie / 18 hod
- zlomky, počtové výkony so zlomkami, kladné racionálne čísla / 9 hod
- riešenie lineárnych rovníc / 6 hod
- kváder a kocka, ich povrch a objem v desatinných číslach, premieňanie jednotiek objemu / 5 hod
- rovnobežník, lichobežník, obvod a obsah rovnobežníka a lichobežníka a trojuholníka / 2 hod
- premenná, výraz / 4 hod
- pomer, priama a nepriama úmernosť / 2 hod
- PT – finančná gramotnosť / 2 hod
- opakovanie učiva / 10 hod
- písomné práce / 6 hod
7. ročník – 5 vyučovacích hodín týždenne (165)
Tematické okruhy
- opakovanie z predchádzajúceho ročníka /15 hodín
- obsah obdĺžnika, štvorca a pravouhlého trojuholníka v desatinných číslach, jednotky obsahu /13 hod
- trojuholník, zhodnosť trojuholníkov /15 hod
- zlomky, počtové výkony so zlomkami, kladné racionálne čísla /35 hod
- percentá, promile /25 hod
- kváder a kocka, ich povrch a objem v desatinných číslach, premieňanie jednotiek objemu /20 hod
- pomer, priama a nepriama úmernosť/20 hod
- kombinatorika /8 hod
- písomné práce /9 hod
- záverečné opakovanie /5 hod
8. ročník -5 vyučovacích hodín týždenne (165)
Tematické okruhy
- opakovanie z predchádzajúceho ročníka /15 hodín
- pomer, priama a nepriama úmernosť /12 hod
- kladné a záporné čísla, počtové výkony s celými a desatinnými číslami, racionálne čísla /25 hod
- premenná, výraz /24 hod
- rovnobežník, lichobežník, obvod a obsah rovnobežníka, lichobežníka a trojuholníka /35hod
- kruh, kružnica /20 hod
- hranol /12 hod
- pravdepodobnosť, štatistika /9 hod
- písomné práce /8 hod
- záverečné opakovanie /5 hod
9. ročník -7 vyučovacích hodín týždenne (231)
Tematické okruhy
- opakovanie z predchádzajúceho ročníka /20 hodín
- kruh, kružnica /20 hod
- mocniny a odmocniny, zápis veľkých čísel /25 hod
- pytagorova veta /15 hod
- ihlan, valec, kužeľ, guľa, ich objem a povrch /20 hod
- riešenie lineárnych rovníc a nerovníc s jednou neznámou /40 hod
- grafické znázorňovanie závislostí / 20 hod
- podobnosť trojuholníkov /20 hod
- štatistika / 9 hod
- príprava na Testovanie /28 hod
- písomné práce /9 hod
- záverečné opakovanie /5 hod
INFORMATIKA
3.ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- reprezentácie a nástroje / 12 hod
- komunikácia a spolupráca / 4 hod
- algoritmické riešenie problémov / 4 hod
- softvér a hardvér / 8 hod
- informačná spoločnosť / 5 hod
4. ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- opakovanie učiva 3. ročníka/ 2 hod
- reprezentácie a nástroje / 11 hod
- komunikácia a spolupráca /6 hod
- algoritmické riešenie problémov / 8 hod
- softvér a hardvér / 3 hod
- informačná spoločnosť / 3 hod
5. ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- opakovanie učiva 4. ročníka/ 1 hod
- reprezentácie a nástroje / 17 hod
- komunikácia a spolupráca / 5 hod
- algoritmické riešenie problémov / 4hod
- softvér a hardvér / 3 hod
- informačná spoločnosť / 3 hod
6. ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- opakovanie učiva 5. ročníka/ 2 hod
- reprezentácie a nástroje / 17 hod
- komunikácia a spolupráca / 3 hod
- algoritmické riešenie problémov / 4 hod
- softvér a hardvér / 6 hod
- informačná spoločnosť – bezpečnosť a riziká/ 1 hod
7. ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- opakovanie učiva 6. ročníka/ 2 hod
- reprezentácie a nástroje / 12 hod
- komunikácia a spolupráca / 3 hod
- algoritmické riešenie problémov / 9 hod
- softvér a hardvér / 5 hod
- informačná spoločnosť / 2 hod
8. ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- opakovanie učiva 7. ročníka/ 2 hod
- reprezentácie a nástroje / 13 hod
- komunikácia a spolupráca / 1 hod
- algoritmické riešenie problémov / 14 hod
- informačná spoločnosť / 3 hod
2.5.1.3 Príroda a spoločnosť
Príroda a spoločnosť sú dve navzájom prepojené súčasti nášho života, ktoré zaujímajú žiakov už od predškolského veku. Žiaci si uvedomujú priestor okolo seba, prírodu, ľudí, kultúru a to všetko vo vzájomnom vzťahu a navzájom sa ovplyvňujúce. V mladšom veku sú žiaci prirodzene zvedaví, zaujímajú sa o svet okolo seba a o jeho fungovanie, hľadajú príčiny fungovania, skúšajú a učia sa pri tom. Postupné oboznamovanie sa s prírodnými a spoločenskými javmi a zákonitosťami v súlade s prírodovedným a spoločenskovedným poznaním je umožnené v primárnom stupni vzdelávania takým spôsobom, ktorý u žiaka rozvíja aj procesuálnu stránku samotného poznávacieho procesu. Dôležité je, aby žiak vnímal zmeny vo svojom okolí, rozumel a snažil sa ich vysvetliť. Vzdelávacie činnosti sú zamerané na skúmanie javov a udalostí, ktoré sú spojené s bezprostredným životným prostredím.
Vyučovanie je postavené na pozorovacích a výskumných aktivitách, ktorých cieľom je riešenie čiastkových problémov, pričom východiskom k stanovovaniu problémov sú aktuálne detské vedomosti, ich minulá skúsenosť a úroveň ich kognitívnych schopností. Prebudenie záujmu o krásy prírody a zaujímavé ľudské výtvory v blízkom ale aj vzdialenom okolí je podoprené zaujímavým spôsobom učenia sa o vlasti vo vlastivede. Dôležitým cieľom je dosiahnuť takú úroveň, aby dieťa bolo schopné samostatne sa orientovať v informáciách a vedieť ich spracovávať objektívne do takej miery, do akej mu to povoľuje jeho kognitívna úroveň, viesť žiakov k pochopeniu potreby ochrany prírodného a kultúrneho prostredia. Rozvíjať emotívne (dobrodružné) poznávanie, pozorovanie a hodnotenie javov z rodnej krajiny (okolie školy a bydliska) ale aj širšieho okolia svojho regiónu a celej krajiny, podporovať schopnosť žiakov rozprávať o svojom rodnom kraji (krajine svojho okolia), pričom využívajú poznatky zo svojich
pozorovaní a skúseností. Dieťa nezískava v procese učenia sa len poznatky, ale postupne sa stáva prírodovedne gramotným.
Postupné objavovanie sveta žiakmi je predmetom troch učebných predmetov prvouky, prírodovedy a vlastivedy.
PRVOUKA
1.ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- škola a rodina / 4 hodiny
- zmysly človeka / 6 hod
- neživá príroda a skúmanie prírodných javov / 9 hod
- živočíchy / 5 hod
- rastliny / 5 hod
- opakovanie / 4 hod
- Exkurzia: Obecný úrad, hasičská zbrojnica, pekáreň v obci.
2.ročník – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- človek a spoločnosť / 17 hodín
- človek a príroda - neživá príroda a skúmanie prírodných javov / 13 hod
- človek a príroda - človek / 10 hod
- človek a príroda - živočíchy / 13 hod
- človek a príroda - rastliny / 13 hodín
- Exkurzia: Farma a včelín Lúky.
PRÍRODOVEDA
3.ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- rastliny a huby/ 5 hodín
- živočíchy / 9 hod
- človek / 6 hod
- neživá príroda a skúmanie prírodných javov / 13 hod
4.ročník – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- opakovanie učiva 3.ročníka / 2 hodiny
- prírodné spoločenstvá / 26 hod
- človek / 13 hod
- neživá príroda a skúmanie prírodných javov / 25 hod
VLASTIVEDA
3.ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- moja obec / 33 hodín
- Exkurzia: Mestecká skala, Arborétum Záriečie.
VLASTIVEDA
4.ročník – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- Slovensko na mape / 8 hodín
- Slovensko v minulosti a dnes / 7 hod
- od Tatier k Dunaju / 17 hod
- od Dunaja po Hornád / 16 hod
- od Hornádu po Dunajec / 10 hod
- pamiatky UNESCO / 6 hod
- záverečné opakovanie / 2 hod
- Exkurzia: Mlyn Lysá pod Makytou a Dohňany, Dom kultúrnych tradícií Dohňany.
2.5.1.4 Človek a príroda
Vzdelávacia oblasť Človek a príroda obsahuje problematiku vzdelávania spojenú so skúmaním prírody. V tejto oblasti žiaci dostávajú príležitosť poznávať prírodu ako systém, ktorého súčasťou sú vzájomné premeny, pôsobia na seba a ovplyvňujú sa navzájom. Na takomto poznaní je založené aj pochopenie dôležitosti prírodnej rovnováhy pre existenciu živých sústav, vrátane človeka. Prírodovedné predmety svojim činnostným a bádateľským charakterom vyučovania umožňujú žiakom hlbšie porozumieť zákonitostiam prírodných procesov, a tým si uvedomovať aj užitočnosť prírodovedných poznatkov a ich aplikáciu v praktickom živote.
Cieľom vzdelávania prostredníctvom obsahu v tejto oblasti je porozumieť prírodným aspektom vplývajúcim na život človeka a vedieť vysvetliť prírodné javy vo svojom okolí, zaujímať sa o prírodu a dianie v nej, získavať informácie o prírode a jej zložkách nielen z rôznych zdrojov, ale aj prostredníctvom vlastných pozorovaní a experimentov v prírode a v laboratóriu, čím si rozvíjajú aj zručnosti pri práci s grafmi, tabuľkami, schémami, obrázkami, náčrtmi. Podstatné je poznanie základných princípov ochrany krajiny a životného prostredia; a osvojeniu si ákladných princípov zdravého životného štýlu. Dôležité je hľadanie zákonitých súvislostí medzi pozorovanými vlastnosťami prírodných objektov a javov, ktoré nás obklopujú v každodennom živote a porozumenie ich podstate, čo si vyžaduje interdisciplinárny prístup, a preto aj úzku spoluprácu s predmetmi napríklad fyzika, chémia, biológia, geografia a matematika. Okrem rozvíjania pozitívneho vzťahu k prírodným vedám sú prírodovedné poznatky interpretované aj ako neoddeliteľná a nezastupiteľná súčasť kultúry ľudstva.
V procese vzdelávania sa má žiakom sprostredkovať poznanie, že neexistujú bariéry medzi jednotlivými úrovňami organizácie prírody a odhaľovanie jej zákonitostí je možné len prostredníctvom koordinovanej spolupráce všetkých prírodovedných odborov s využitím prostriedkov IKT.
Ciele vzdelávacej oblasti človek a príroda sa napĺňajú prostredníctvom predmetov biológia, chémia, fyzika.
BIOLÓGIA
5. ročník – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- opakovanie učiva 4. ročníka/ 2 hod
- príroda a život/ 7 hod
- spoločenstvá organizmov/ 50 hod
- písomné práce/ 7 hod
6. ročník – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- opakovanie učiva 5. ročníka/ 3 hod
- život s človekom a v ľudských sídlach/ 21 hod
- živé organizmy a ich stavba/ 32 hod
- písomné práce/ 10 hod
7. ročník – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- opakovanie učiva 6. ročníka/ 2 hod
- stavba a funkcie tela stavovcov/ 14 hod
- človek a jeho telo/ 44 hod
- písomné práce/ 6 hod
- Exkurzia: Čistička odpadových vôd Streženice - ENV
8. ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- dobratie učiva 7. ročníka/ 3 hod
- základné životné procesy organizmov/ 18 hod
- dedičnosť a premenlivosť organizmov/ 3 hod
- životné prostredie organizmov a človeka/ 3 hod
- písomné práce/ 6 hod
9. ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- dobratie učiva 8. ročníka/ 2 hod
- neživá príroda a jej poznávanie/ 12 hod
- dejiny Zeme/ 4 hod
- ekologické podmienky života/ 10 hod
- písomné práce/ 5 hod
CHÉMIA
7. ročník – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- látky a ich vlastnosti/ 30 hod
- premeny látok/ 29 hod
- písomné práce/ 7 hod
8. ročník – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- opakovanie učiva 7. ročníka/ 2 hod
- zloženie látok/ 15 hod
- významné chemické prvky a zlúčeniny/ 42 hod
- písomné práce/ 7 hod
- Exkurzia: Bratislava - Slovnaft.
9. ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- dobratie učiva 8. ročníka/ 3 hod
- zlúčeniny uhlíka/ 23 hod
- písomné práca/ 7 hod
FYZIKA
6. ročník – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- skúmanie vlastností kvapalín a plynov, tuhých látok a telies – 42 hodín
- správanie telies v kvapalinách a plynoch -20 hod
- záverečné opakovanie /4 hod
7. ročník – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- teplota, skúmanie premien skupenstva látok / 30 hodín
- teplo /33 hod
- záverečné opakovanie /3 hod
8. ročník – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- svetlo / 30 hodín
- sila a pohyb, práca, energia / 32 hodín
- opakovanie /3 hod
9. ročník – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- sila a pohyb, práca, energia/ 20 hodín
- magnetické a elektrické javy, elektrický obvod /43 hod
- opakovanie /3 hod
2.5.1.5 Človek a spoločnosť
Vzdelávacia oblasť sa prostredníctvom obsahu snaží uchovať kontinuitu tradičných hodnôt našej spoločnosti v súlade s aktuálnymi integračnými procesmi, viesť k vnímaniu vlastenectva a národnej hrdosti v kontexte európanstva a multikulturalizmu.
Cieľom vzdelávacej oblasti je zoznámiť žiakov s vývojom ľudskej spoločnosti, s najvýznamnejšími spoločenskými javmi a procesmi, ktoré sa premietajú do každodenného života a vnímať svet integrujúco vo vzájomnom vzťahu medzi prírodou a spoločnosťou. Poznanie minulosti svojho národa ako aj národov Európy a sveta, oboznámenie sa so zemepisnými charakteristikami svojej vlasti a regiónov sveta a utváranie pozitívnych občianskych postojov je predpokladom získania občianskych kompetencií, ktoré patria ku kľúčovým vo vzdelávaní. Žiaci cez poznanie najbližšieho prostredia (rodina, škola), ktorého sú súčasťou, získavajú základné vedomosti o svojom najbližšom spoločenskom prostredí, o miestnej obci, regióne a o ostatných regiónoch Slovenska. Oboznamujú sa s územím, obyvateľmi, ich tradíciami a zvykmi, so svetom detí i dospelých, osvojujú si pravidlá a normy
správania doma, v škole a na verejnosti. Učia sa orientovať v čase, časových údajoch, histórii vlastnej rodiny, svojej vlasti i ľudskej spoločnosti. Vedú sa k pochopeniu vlastného miesta a roly v spoločnosti, ako aj k tomu, aby svojimi postojmi a konaním prejavovali občiansku aktivitu, vlastenectvo, zodpovednosť k sebe, svojim blízkym, národu a celej spoločnosti. Vychováva žiakov k láske k vlasti súčasne rozvíja a upevňuje vedomie príslušnosti k európskemu civilizačnému a kultúrnemu prostrediu.
Vzdelávacia oblasť Človek a spoločnosť otvára priestor pre kultivovanie individuálnych a spoločenských spôsobilostí (kompetencií), učí vidieť veci a javy vo vzájomných súvislostiach, ponúka argumenty, inšpiruje k tvorivému riešeniu otázok dôležitých pre vzdelanostnú spoločnosť. Rozvíja myšlienkové operácie, praktické zručnosti a vedomie vlastnej identity žiaka.
Vzdelávaciu oblasť Človek a spoločnosť tvoria učebné predmety dejepis, geografia a občianska náuka, aj keď témy sa nachádzajú aj v ďalších predmetoch v iných oblastiach.
DEJEPIS
5.ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- od blízkeho k vzdialenému / 13 hodín
- človek v premenách času a priestoru / 11 hod
- človek a komunikácia / 7 hod
- záverečné opakovanie / 2 hod
- Exkurzia: Pamätihodosti obce: pomníkpadlým občanom z 1. a 2.svetovej vojny, pamätná tabuľa dekana Alberta Masára, cintorín.
6.ročník – 2 hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- obrazy pravekého sveta / 9 hodín
- obrazy starovekého sveta / 35 hod
- obrazy stredovekého sveta / 22 hod
- Exkurzia: Župný dom v Púchove, múzeum Púchovskej kultúry, hrob baróna Hoenninga, Púchovská skala.
7.ročník – 2 hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- predkovia Slovákov v Karpatskej kotline / 13 hodín
- Slováci v Uhorskom kráľovstve / 15 hod
- rodí sa novoveká spoločnosť / 24 hod
- Habsburská monarchia v novoveku / 14 hod
- Exkurzia: Trenčín – Trenčiansky hrad a rímsky nápis na hradnej skale z 2.storočia.
8.ročník – 2 hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- zrod modernej doby / 31 hodín
- moderný slovenský národ / 35 hodín
- Exkurzia: Sereď – múzeum holokaustu, Banská Bystrica – Múzeum SNP, Tajov – rodisko J.G.Tajovského a Jozefa Murgaša.
9.ročník – 2 hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- obrazy prvej svetovej vojny / 10 hodín
- Európa v medzivojnovom období / 10 hod
- Československo v medzivojnovom období / 7 hod
- obrazy druhej svetovej vojny / 8 hod
- Slovenský štát ( 1939-1945) / 10 hod
- rozdelený svet / 7 hod
- Československo za železnou oponou / 6 hod
- Slovensko po roku 1989 / 8 hod
- Exkurzia: Lúky – židovský cintorín, Lazy pod Makytou – Mladoňov – vypálená osada počas 2.svetovej vojny.
GEOGRAFIA
5.ročník – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- planéta Zem / 15 hodín
- zobrazovanie Zeme / 15 hod
- geografická vychádzka / 1 hod
- cestujeme po Zemi / 34 hod
- záverečné zhrnutie učiva a výsledkov práce / 1 hod
- Exkurzia: Prírodné rezervácie Manínska a Kostolecká tiesňava.
6.ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- opakovanie učiva 5.ročníka / 3 hodiny
- Afrika / 11 hod
- Ázia / 18 hod
- záverečné zhrnutie učiva a výsledkov práce / 1 hod
7.ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- opakovanie učiva 6.ročníka / 3 hodiny
- Európa – prírodné a človekom vytvorené osobitosti / 7 hod
- Európa / 22 hod
- záverečné zhrnutie učiva a výsledkov práce / 1 hod
8.ročník – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- opakovanie učiva 7.ročníka / 5 hodín
- Slovensko - príroda / 14 hod
- Slovensko - história, obyvateľstvo, sídla a hospodárstvo / 15 hod
- Slovensko - regióny / 31 hod
- záverečné zhrnutie učiva a výsledkov práce / 1 hod
- Exkurzia: Bratislava – najvýznamnejšie pamiatky a zaujímavosti.
9.ročník – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- opakovanie učiva 8.ročníka / 8 hodín
- Austrália a Oceánia / 13 hod
- polárne oblasti / 6 hod
- Amerika – Nový svet / 31 hod
- opakovanie učiva / 7 hod
- záverečné zhrnutie učiva a výsledkov práce / 1 hod
OBČIANSKA NÁUKA
6. ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- moja rodina / 12 hod
- moja trieda, moja škola / 10 hod
- obec, región, vlasť, Európska únia / 11 hod
- Exkurzia: Bratislava – Obecný úrad Lysá pod Makytou.
7. ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- postavanie jednotlivca v spoločnosti / 18 hod
- sociálne vzťahy v spoločnosti / 15 hod
8. ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- štát a právo / 24 hod
- ľudské práva slobody / 9 hod
9. ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- ekonomický život v spoločnosti: základné pojmy / 8 hod
- ekonomický život v spoločnosti: základné formy podnikania / 12 hod
- finančná gramotnosť / 13 hod
2.5.1.6 Človek a hodnoty
Vzdelávacia oblasť sa zameriava na budovanie a kultiváciu duševného, duchovného a sociálneho rozmeru mladých ľudí. Napomáha im k postupnému vytváraniu ich hodnotovej orientácie tak, aby raz ako dospelí jedinci boli prínosom pre ľudské spoločenstvo.
Cieľom vzdelávacej oblasti je vychovávať osobnosť s vlastnou identitou a hodnotovou orientáciou, v ktorej úcta k človeku a k prírode, spolupráca, prosociálnosť a národné hodnoty zaujímajú významné miesto. Pri plnení tohto cieľa sa neuspokojuje iba s poskytovaním informácií o morálnych zásadách, ale zážitkovým učením účinne podporuje pochopenie a zvnútornenie mravných noriem a napomáha osvojeniu správania sa, ktoré je s nimi v súlade. Pripravuje mladých ľudí pre život v tom zmysle, aby raz ako dospelí prispeli k vytváraniu harmonických a stabilných vzťahov v rodine, na pracovisku, medzi spoločenskými skupinami,
v národe a medzi národmi.
Obsah vzdelávacej oblasti Človek a hodnoty sa realizuje v povinne voliteľných vzdelávacích predmetoch etická výchova / náboženská výchova.
ETICKÁ VÝCHOVA
1.ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- postoje a zručnosti medziľudských vzťahov / 7 hodín
- prvky prosociálneho správania v žiackom kolektíve / 10 hod
- ľudská dôstojnosť a sebaúcta / 8 hod
- pozitívne hodnotenie iných / 3 hod
- naša rodina 5
4.ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- postoje a spôsobilostí v medziľudských vzťahoch / 10 hodín
- reálne a zobrazené vzory / 5 hod
- rozvoj tvorivosti a iniciatívy / 8 hod
- dohovor o právach dieťaťa / 5 hod
- náš región, naša vlasť / 5 hod
9.ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- prehlbovanie komunikačných spôsobilostí / 10 hodín
- zdravý životný štýl / 10 hod
- závislosti / 8 hod
- mediálne vplyvy / 5 hod
NÁBOŽENSKÁ VÝCHOVA
1.ročník – 1 hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- som na svete z lásky / 7 hod
- rodina – ohnisko lásky / 4 hod
- dar lásky / 9 hod
- moc života a smrti / 7 hod
- spoločenstvo lásky / 6 hod
2.ročník – 1 hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- Boh nám dôveruje / 6 hod
- dôverujeme Bohu / 5 hod
- dôvera v rodine / 7 hod
- dôverujeme si navzájom / 9 hod
- desatoro – pozvanie k slobode / 3 hod
- pozvanie na hostinu / 3 hod
3. ročník – 1 hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- veriť Bohu / 5 hod
- Ježiš uzdravuje / 6 hod
- Ježiš nám odpúšťa / 8 hod
- Ježiš nás oslobodzuje / 7 hod
- Ježiš nás pozýva na hostinu / 7 hod
4. ročník – 1 hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- cesta nádeje / 6 hod
- Biblia – slovo o nádeji / 10 hod
- nádej presahujúca smrť / 8 hod
- svedectvo nádeje / 5 hod
- prameň nádeje / 4 hod
5. ročník – 1 hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- Boh hovorí k človeku / 8 hod
- dialóg Boha a človeka / 9 hod
- náš dialóg s Bohom / 5 hod
- obeta božieho ľudu / 5 hod
- dialóg cez službu / 6 hod
6. ročník – 1 hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- pravda ako hodnota / 4 hod
- hľadanie pravdy o svete / 7 hod
- hľadanie pravdy o sebe / 7 hod
- ohlasovatelia pravdy / 7 hod
- konať v pravde / 8 hod
7. ročník – 1 hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- sloboda / 7 hod
- sloboda človeka / 3 hod
- sloboda a rozhodnutia / 4 hod
- Boh oslobodzuje človeka / 6 hod
- rešpektovanie vierovyznaní / 7 hod
- láska ako princíp slobody / 6 hod
8. ročník – 1 hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- kto som? / 5 hod
- kto je človek / 10 hod
- ľudskosť / 7 hod
- dôstojnosť a výkon / 5 hod
- kultúra života / 6 hod
9.ročník – 1 hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- zodpovednosť / 4 hod
- zodpovednosť za seba / 5 hod
- zodpovednosť za svoju vieru / 8 hod
- zodpovednosť za budovanie vzťahov / 8 hod
- zodpovednosť človeka za svet / 8 hod
2.5.1.7 Človek a svet práce
Oblasť Človek a svet práce zahŕňa návrhy pracovných činností a technológií, ktoré by mali viesť žiakov k získaniu základných zručností v rôznych oblastiach ľudskej činnosti a prispievať k úcte k práci. Vzťah k práci, otázky výberu povolania sú základom tejto vzdelávacej oblasti. Cieľom
je pripraviť žiakov na život v praxi a na to, aby sa v budúcnosti dokázali uplatniť na trhu práce (napr. aby dokázali dodržiavať pravidlá, povinnosti a záväzky, aby sa vedeli adaptovať na zmenené pracovné podmienky). Oblasť vzdelávania sa sústreďuje na to, aby žiaci dokázali pristupovať k výsledkom pracovnej činnosti nielen z hľadiska kvality, ale aj funkčnosti, hospodárnosti a spoločenského významu. Vzdelávanie v tejto oblasti smeruje k vytváraniu a rozvíjaniu kľúčových kompetencií žiakov tým, že vede žiakov k:
- pozitívnemu vzťahu k práci a zodpovednosti za kvalitu svojich i spoločných výsledkov práce,
- osvojeniu základných pracovných zručností a návykov v rôznych pracovných oblastiach, k organizácii a plánovaniu práce a k používaniu vhodných nástrojov, náradia a pomôcok pri práci i v bežnom živote,
- vytrvalosti a sústavnosti pri plnení zadaných úloh, k uplatňovaniu tvorivosti a vlastných nápadov pri pracovnej činnosti a k vynakladaniu úsilia na dosiahnutie kvalitného výsledku,
- autentickému a objektívnemu poznávaniu okolitého sveta, k potrebnej sebadôvere, k novému postoju a hodnotám vo vzťahu k práci človeka, technike a životnému prostrediu,
- chápaniu práce a pracovnej činnosti ako príležitosti k sebarealizácii, sebavzdelávaniu a k rozvíjaniu podnikateľského myslenia,
- orientácii v rôznych odboroch ľudskej činnosti, formách fyzickej a duševnej práce a osvojeniu potrebných poznatkov a zručností významných pre možnosť uplatnenia, pre voľbu vlastného profesijného zamerania a pre ďalšiu životnú a profesijnú orientáciu,
- k rešpektovaniu environmentálnych hodnôt a chápaniu recyklácie materiálov a produktov.
Uvedené kompetencie žiaci získavajú v predmetoch pracovné vyučovanie a technika.
PRACOVNÉ VYUČOVANIE
3.ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- človek a práca / 2 hodiny
- tvorivé využitie technických materiálov / 10 hod
- základy konštruovania / 6 hod
- stravovanie a príprava pokrmov / 8 hod
- ľudové tradície a remeslá / 7 hod
4.ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- človek a práca / 4 hodiny
- technické materiály / 10 hod
- ľudové tradície a remeslá / 10 hod
- základy konštruovania / 6 hod
- stravovanie a príprava pokrmov / 3 hod
TECHNIKA
5. ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- človek a technika/ 6 hod
- človek a výroba v praxi/ 4 hod
- úžitkové a darčekové predmety/ 10 hod
- ručné práce/ 6
- pestovateľské práce/ 4 hod
- svet práce/ 3 hod
6.ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33 hod.)
Tematické okruhy
- človek a technika / 4 hod
- grafická komunikácia v technike / 8 hod
- technické materiály a pracovné postupy spracovania / 9 hod
- jednoduché stroje a mechanizmy / 2 hod
- elektrická energia, elektrické obvody / 3 hod
- pestovateľské práce / 2 hod
- ručné práce / 3 hod
7. ročník -- 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- človek a technika/ 2 hod
- grafická komunikácia v technike/ 10 hod
- technické materiály a pracovné postupy ich spracovania/ 9 hod
- stroje a zariadenia v domácnosti/ 4 hod
- svet práce/ 3 hod
- pestovateľské práce a chovateľstvo/ 5 hod
8.ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- elektrické spotrebiče v domácnosti / 7 hodín
- technická elektronika / 6 hod
- technická tvorba / 10 hod
- svet práce / 7 hod
- domáce práce a údržba domácnosti / 3 hod
9.ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33 hod.)
Tematické okruhy
- pestovateľské práce / 5 hod
- bytové inštalácie / 10 hod
- strojové opracovanie / 4 hod
- tvorivá činnosť / 5 hod
- svet práce / 4 hod
- ručné šitie / 5 hod
- Exkurzia: Trenčín - Stredoškolák – Hrdina remesiel – prezentácia stredoškolského štúdia.
2.5.1.8 Umenie a kultúra
Vzdelávacia oblasť sa stará o rozvíjanie kreatívnych vyjadrovacích schopností žiaka prostredníctvom vybraných vyjadrovacích prostriedkov výtvarného umenia, hudby, dizajnu, architektúry, filmu, elektronických médií. Toto vyjadrovanie je chápané vo vzťahoch k dramatickým aj literárnym vyjadrovacím prostriedkom a v širších súvislostiach kultúry – v rámci spoločných tém a medzipredmetových väzieb aj s predmetmi ostatných vzdelávacích oblastí. Dôležitým poslaním oblasti je budovanie vlastnej kultúrnej identity, chápanie miesta
súčasného umenia v živote človeka a aktívna účasť na ňom ako aj rozvíjanie schopnosti porozumieť iným kultúram.
Vzdelávacia oblasť formuje postoje žiaka k estetickým hodnotám a vkusu, formuje kultúrno-historické vedomie, rozvíja schopnosť rešpektovať a tolerovať uznávané hodnoty iných ľudí a iných kultúr.
Žiak sa učí využívať základné kultúrne nástroje na kultivovanú komunikáciu, rozlišovať rôzne súčasti kultúry (umenie, veda, náboženstvo, šport), rozumieť ich súvislostiam a úlohe vo svojom živote a v živote spoločnosti. Učí sa rozlišovať hlavné umelecké druhy, ich médiá, formy, hlavné tendencie a štýly, vyjadrovacie prostriedky, základné kompozičné princípy; opisovať svoje estetické zážitky z vnímania umeleckých diel, chápať význam estetických faktorov, estetickej činnosti v každodennom živote, chápať význam umenia v živote jednotlivca a spoločnosti. Učí sa chápať význam kultúrnych a umeleckých pamiatok a učí sa chápať súčasnú
umeleckú tvorbu a prejavy kultúry. Žiak spoznáva typické umelecké a kultúrne prejavy ťažiskových epoch vývoja kultúry, vybrané typické diela a autorov svetového a slovenského umenia. Súčasťou oblasti je rozvoj zodpovedných a samostatných postojov k súčasnej kultúrnej ponuke, k móde, masovej kultúre, subkultúram, poklesnutým formám vyjadrovania; rozvoj kritického myslenia vo vzťahu k mediálnej produkcii a k iným súčasným kultúrnym procesom. Rozvíjajú sa žiakove interkultúrne kompetencie pre komunikáciu a spoluprácu s príslušníkmi iných kultúr.
Vzdelávacia oblasť sa člení na učebné predmety výtvarná výchova a hudobná výchova.
VÝTVARNÁ VÝCHOVA
1.ročník – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- výtvarné vyjadrovacie prostriedky / 19 hodín
- rozvoj fantázie a syntetické podnety / 9 hod
- podnety moderného umenia / 4 hod
- výtvarné činnosti inšpirované dejinami umenia / 4 hod
- škola v galérii / 6 hod
- podnety architektúry / 4 hod
- podnety fotografie / 4 hod
- podnety dizajnu a remesiel / 4 hod
- podnety poznávania sveta / 8 hod
- podnety filmu a videa / 4 hod
2.ročník – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- výtvarné vyjadrovacie prostriedky / 20 hodín
- rozvoj fantázie a synestetické podnety / 14 hod
- podnety moderného výtvarného umenia / 6 hod
- výtvarné činnosti inšpirované dejinami umenia / 2 hod
- škola v galérii / 2 hod
- podnety architektúry /4 hod
- podnety fotografie / 4 hod
- podnety filmu a videa / 2 hod
- elektronické médiá / 2 hod
- podnety dizajnu a remesiel / 8 hod
- podnety poznávania sveta / 2 hod
3.ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- výtvarné vyjadrovacie prostriedky / 10 hodín
- rozvoj fantázie a synestetické podnety / 7 hod
- podnety moderného výtvarného umenia / 3 hod
- výtvarné činnosti inšpirované dejinami umenia / 1 hod
- škola v galérii / 1 hod
- podnety architektúry / 2 hod
- podnety fotografie / 2 hod
- podnety videa a filmu / 1 hod
- elektronické médiá / 1 hod
- podnety dizajnu a remesiel / 4 hod
- podnety poznávania sveta / 1 hod
4. ročník - 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- výtvarné vyjadrovacie prostriedky/ 2 hod
- možnosti zobrazovania videného sveta/ 3 hod
- podnety moderného a súčasného výtvarného umenia/ 3 hod
- výtvarné činnosti inšpirované dejinami umenia/ 3 hod
- podnety fotografie/ 3 hod
- podnety filmu a videa/ 2 hod
- rozvoj fantázia synestetické podnety/2 hod
- podnety architektúry/ 3 hod
- podnety dizajnu/3 hod
- tradície a podnety remesiel/ 3 hod
- podnety poznávania sveta/3 hod
- elektronické médiá/3 hod
5. ročník - 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- výtvarné vyjadrovacie prostriedky, kompozičné princípy/ 2 hod
- možnosti zobrazovania videného sveta, proporcie obraz, proporcie socha/ 3 hod
- podnety moderného a súčasného výtvarného umenia, geometrizácia tvarov, fantastická kompozícia, kubizmus, surrealizmus/ 3 hod
- výtvarné činnosti inšpirované dejinami umenia, mozaika/ 3 hod
- podnety fotografie/ 3 hod
- podnety filmu a videa, príprava na nakrútenie filmového klipu/ 2 hod
- synestetické podnety, hudobné ekvivalenty k výtvarnému jazyku/2 hod
- podnety architektúry, architektonický model/ 3 hod
- podnety dizajnu, znak/3 hod
- tradície a podnety remesiel, keramika, ornament/ 3 hod
- podnety poznávania sveta, podnety dejepisu, podnety geografie/3 hod
- elektronické médiá, pečiatky a animácie, skenovanie/1 hod
- škola v galérií, umenie na rozmýšľanie/ 2 hod
6. ročník - 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- výtvarné vyjadrovacie prostriedky, kompozičné princípy/ 2 hod
- možnosti zobrazovania videného sveta, pokus o sochu, pokus o obraz/ 3 hod
- podnety moderného a súčasného výtvarného umenia, pop art, rôzne umelecké štýly/ 3 hod
- výtvarné činnosti inšpirované dejinami umenia, gotika/ 3 hod
- podnety fotografie/ 3 hod
- podnety filmu a videa, obraz a zvuk vo videu/ 2 hod
- synestetické podnety, hudobné ekvivalenty k výtvarnému jazyku/ 2 hod
- podnety architektúry, mesto/ 3 hod
- podnety dizajnu, návrh odevu, doplnku/ 3 hod
- tradície a podnety remesiel, drotárstvo, tapiséria/ 3 hod
- podnety poznávania sveta, biológia a výtvarná výchova/3 hod
- elektronické médiá, digitálna koláž/1 hod
- škola v galérií, umenie na rozmýšľanie/ 2 hod
7. ročník - 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- výtvarné vyjadrovacie prostriedky, kompozičné princípy/ 2 hod
- možnosti zobrazovania videného sveta, pokus o obraz/ 3 hod
- podnety moderného a súčasného výtvarného umenia, pop art/ 3 hod
- výtvarné činnosti inšpirované dejinami umenia, renesancia/ 3 hod
- podnety fotografie/ 3 hod
- podnety filmu a videa, storyboard/ 2 hod
- synestetické podnety, hudobné ekvivalenty k výtvarnému jazyku/ 2 hod
- podnety architektúry, architektonický model/ 3 hod
- podnety dizajnu, návrh úžitkového predmetu/ 3 hod
- tradície a podnety remesiel, drotárstvo/ 3 hod
- podnety poznávania sveta, výtvarné znázornenie gramatických pojmov, lettrizmus, doodle art/3 hod
- elektronické médiá,skicár/1 hod
- škola v galérií, umenie na rozmýšľanie/ 2 hod
8. ročník - 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- výtvarné vyjadrovacie prostriedky, kompozičné princípy/ 2 hod
- možnosti zobrazovania videného sveta, pokus o portrét/ 3 hod
- podnety moderného a súčasného výtvarného umenia, inštalácia, performancia/ 3 hod
- výtvarné činnosti inšpirované dejinami umenia, baroko/ 3 hod
- podnety fotografie, portrét/ 3 hod
- podnety filmu a videa, filmové žánre/ 2 hod
- synestetické podnety, výtvarné interpretácie hmatových podnetov/ 2 hod
- podnety architektúry, architektonický model, exteriér a interiér/ 3 hod
- podnety dizajnu, reklama/ 3 hod
- tradície a podnety remesiel, hrnčiarstvo/ 3 hod
- podnety poznávania sveta, matematika a kompozícia/3 hod
- elektronické médiá, úprava školského videa/1 hod
- škola v galérií, umenie na rozmýšľanie/ 2 hod
9. ročník 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- výtvarné vyjadrovacie prostriedky, kompozičné princípy/ 2 hod
- možnosti zobrazovania videného sveta, pokus o obraz, pokus o sochu/ 3 hod
- podnety moderného a súčasného výtvarného umenia, intermedialita, postmoderna/ 3 hod
- výtvarné činnosti inšpirované dejinami umenia, secesia/ 3 hod
- podnety fotografie, postfotografia/ 3 hod
- podnety filmu a videa, nakrúcanie filmového klipu/ 2 hod
- synestetické podnety, hudobné ekvivalenty k výtvarnému jazyku/ 2 hod
- podnety architektúry, architektonický model/ 3 hod
- podnety dizajnu, telový dizajn/ 3 hod
- tradície a podnety remesiel, obuvníctvo, hodinárstvo/ 3 hod
- podnety poznávania sveta, výtvarné transpozície fyzikálnych, chemických a biologických procesov/3 hod
- elektronické médiá, úprava školského videa/1 hod
- škola v galérií, umenie na rozmýšľanie/ 2 hod
HUDOBNÁ VÝCHOVA
1.ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- hudobno-pohybové činnosti / 5 hod
- hlasové činnosti / 14 hod
- percepčné činnosti – aktívne počúvanie / 4 hod
- inštrumentálne činnosti / 7 hod
- hudobno-vizuálne činnosti / 2 hod
- hudobno-dramatické činnosti / 1 hod
2.ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- hudobno-pohybové činnosti / 4 hod
- hlasové činnosti / 15 hod
- percepčné činnosti – aktívne počúvanie / 6 hod
- inštrumentálne činnosti / 4 hod
- hudobno-vizuálne činnosti / 1 hod
- hudobno-dramatické činnosti / 3 hod
3.ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- hudobno-pohybové činnosti / 5 hod
- vokálno-intonačné činnosti / 14 hod
- percepčné činnosti – aktívne počúvanie / 4 hod
- inštrumentálne činnosti / 7 hod
- hudobno-dramatické činnosti / 3 hod
4.ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- hudobno-pohybové činnosti / 4 hod
- hlasové činnosti / 14 hod
- percepčné činnosti – aktívne počúvanie / 4 hod
- inštrumentálne činnosti / 7 hod
- hudobno-vizuálne činnosti / 2 hod
- hudobno-dramatické činnosti / 2 hod
5.ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- ako sa nám prihovára hudba / 6 hod
- prostredníctvom hudby poznávame kultúru národov / 4 hod
- hudobno-pohybové činnosti / 4 hod
- vokálno-intonačné činnosti / 10 hod
- percepčné činnosti – aktívne počúvanie / 4 hod
- inštrumentálne činnosti / 3 hod
- hudobno-dramatické činnosti / 2 hod
6.ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- hudba minulosti a súčasnosť / 19 hod
- prostredníctvom hudby poznávame kultúru rôznych národov / 11 hod
- slovník cudzích výrazov / 1 hod
- zaspievajme si / 2 hod
7.ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- moderná hudba / 5 hod
- hudobné prechádzky storočiami / 7 hod
- hudobné štýly rôznych období a rôznych národov / 7 hod
- pestrá paleta populárnej hudby / 7 hod
- prieniky hudobných štýlov / 3 hod
- vokálno-intonačné činnosti / 2 hod
- inštrumentálne činnosti / 2 hod
8.ročník – 1 vyučovacia hodina týždenne (33)
Tematické okruhy
- hudobné prechádzky storočiami / 10 hod
- hudobné nástroje a orchestre / 5 hod
- pestrý svet populárnej hudby / 12 hod
- hudobno-pohybové činnosti / 4 hod
- vokálno-intonačné činnosti / 2 hod
2.5.1.9 Zdravie a pohyb
Vzdelávacia oblasť Zdravie a pohyb vytvára priestor pre uvedomenie si potreby celoživotnej starostlivosti o svoje zdravie, ktorej neoddeliteľnou súčasťou je pohyb. Dôraz v tejto vzdelávacej oblasti je kladený na základné informácie súvisiace so zdravým spôsobom života. Charakteristickým znakom vzdelávacej oblasti sú vedomosti a praktické skúsenosti vedúce k rozvoju pohybových schopností, zlepšovaniu pohybovej výkonnosti žiaka, k získaniu základov športov a ich využívaniu s perspektívou ich uplatnenia v štruktúre vlastného pohybového režimu. Najdôležitejším poslaním je vytváranie vzťahu k pravidelnej pohybovej činnosti ako
nevyhnutného základu zdravého životného štýlu. Vzdelávacia oblasť je výrazne spojená so zdravím, zdravým životným štýlom, pohybovou a športovou činnosťou nielen počas školskej dochádzky, ale i v dospelosti.
Všeobecným cieľom telesnej a športovej výchovy je umožniť žiakom osvojiť si, zdokonaľovať a upevňovať pohybové návyky a zručnosti na primeranej úrovni, zvyšovať svoju pohybovú gramotnosť, rozvíjať kondičné a koordinačné schopnosti, zvyšovať všeobecnú pohybovú výkonnosť a zdatnosť, prostredníctvom vykonávanej pohybovej aktivity pôsobiť a dbať o zdravie, vytvárať trvalý vzťah k pohybovej aktivite, telesnej výchove a športu s ohľadom na záujmy žiakov, ich predpoklady a individuálne potreby ako súčasť zdravého životného štýlu a predpokladu schopnosti celoživotnej starostlivosti o vlastné zdravie.
Vzdelávacia oblasť zastrešuje predmet telesná a športová výchova.
TELESNÁ VÝCHOVA
1.ročník – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- základné pohybové zručnosti / 32 hod
- manipulačné, prípravné a športové hry / 13 hod
- aktivity v prírode a sezónne pohybové činnosti / 9 hod
- hudobno-pohybové a tanečné činnosti / 6 hod
- psychomotorické a zdravotne orientované cvičenia a hry / 6 hod
2.ročník – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- základné pohybové zručnosti / 20 hod
- manipulačné, prípravné a športové hry / 21 hod
- hudobno-pohybové a tanečné činnosti / 9 hod
- psychomotorické a zdravotne orientované cvičenia / 7 hod
- aktivity v prírode a sezónne pohybové činnosti / 9 hod
3.ročník – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- základné pohybové zručnosti / 20 hod
- manipulačné, prípravné a športové hry / 21 hod
- hudobno-pohybové a tanečné činnosti / 9 hod
- psychomotorické a zdravotne orientované cvičenia / 7 hod
- aktivity v prírode a sezónne pohybové činnosti / 9 hod
4.ročník – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- základné pohybové zručnosti / 23 hod
- manipulačné, prípravné a športové hry / 19 hod
- hudobno-pohybové a tanečné činnosti / 8 hod
- psychomotorické a zdravotne orientované cvičenia a hry / 8 hod
- aktivity v prírode a sezónne pohybové činnosti / 8 hod
5.-6.ročník (dievčatá) – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- atletika a testovanie / 20 hod
- športové hry / 14 hod
- základy gymnastických športov / 20 hod
- sezónne činnosti / 4 hod
- výberový tematický celok / 6 hod
- rytmická gymnastika / 2 hod
5.-6.ročník (chlapci) – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- atletika a testovanie / 27 hod
- športové hry / 14 hod
- základy gymnastických športov / 14 hod
- sezónne činnosti / 5 hod
- výberový tematický celok / 6 hod
7.ročník (dievčatá) – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- atletika a testovanie / 22 hod
- športové hry / 14 hod
- základy gymnastických športov / 20 hod
- sezónne činnosti / 3 hod
- výberový tematický celok / 5 hod
- rytmická gymnastika / 2 hod
7.-8.ročník (chlapci) – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- atletika a testovanie / 28 hod
- športové hry / 14 hod
- základy gymnastických športov / 16 hod
- výberový tematický celok / 8 hod
8.-9.ročník (dievčatá) – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- atletika a testovanie / 21 hod
- športové hry / 16 hod
- základy gymnastických športov / 17 hod
- výberový tematický celok / 7 hod
- rytmická gymnastika / 5 hod
9.ročník (chlapci) – 2 vyučovacie hodiny týždenne (66)
Tematické okruhy
- atletika a testovanie / 28 hod
- športové hry / 14 hod
- základy gymnastických športov / 16 hod
- výberový tematický celok / 8 hod
2.5.2 Prierezové témy
Prierezové témy sú povinnou súčasťou obsahu vzdelávania. Prelínajú sa cez všetky vzdelávacie oblasti. Odrážajú aktuálne problémy súčasnosti, sú určitým návodom na ich prevenciu a riešenie. Zároveň slúžia aj na prehĺbenie základného učiva. Majú prispieť k tomu, aby si žiaci rozšírili rozhľad, osvojili si určité postoje, hodnoty a rozhodovanie. Prepájajú rôzne oblasti základného učiva, prispievajú ku komplexnosti vzdelávania žiakov a pozitívne ovplyvňujú proces utvárania a rozvíjania kľúčových kompetencií žiakov. Nevyhnutnou podmienkou účinnosti prierezovej tematiky je používanie aktivizujúcich, interaktívnych učebných metód.
MULTIKULTÚRNA VÝCHOVA MULTV
MEDIÁLNA VÝCHOVA MEDV
OSOBNOSTNÝ A SOCIÁLNY ROZVOJ OSR
ENVIRONMENTÁLNA VÝCHOVA ENV
DOPRAVNÁ VÝCHOVA DV
OCHRANA ŽIVOTA A ZDRAVIA OŽZ
REGIONÁLNA VÝCHOVA REG
VÝCHOVA K MANŽELSTVU A RODIČOVSTVU VMR
2.5.2.1 Multikultúrna výchova
Žiaci všetkých vekových kategórií budú čoraz častejšie v osobnom aj verejnom živote vystavení vplyvom rôznych kultúr a v čoraz väčšej miere sa budú dostávať do kontaktu s príslušníkmi iných kultúr. Preto je potrebné, aby boli na tieto výzvy pripravení, a aby boli schopní rozoznať, rešpektovať a podporovať rôzne kultúry vo svojom okolí. Cieľom prierezovej témy multikultúrna výchova je preto výchovné a vzdelávacie pôsobenie zamerané na rozvoj poznania rozličných tradičných aj nových kultúr a subkultúr, akceptáciu kultúrnej rozmanitosti ako spoločenskej reality a rozvoj tolerancie, rešpektu a prosociálneho správania a konania vo vzťahu ku kultúrnej odlišnosti. Edukačná činnosť je zameraná na to, aby škola a školské vzdelávanie fungovali ako spravodlivé systémy, kde majú všetci žiaci rovnakú príležitosť rozvíjať svoj potenciál. Žiaci spoznávajú svoju kultúru aj iné kultúry, históriu, zvyky a tradície ich predstaviteľov, rešpektujú tieto kultúry ako rovnocenné a dokáže s ich príslušníkmi konštruktívne komunikovať a spolupracovať.
2.5.2.2 Mediálna výchova
Cieľom prierezovej tematiky je rozvinúť:
- schopnosť uplatňovať stratégie kompetentného zaobchádzania s rôznymi druhmi médií a ich produktmi,
- spôsobilosť zmysluplne, kriticky a selektívne využívať médiá a ich produkty (čo znamená viesť žiakov k tomu, aby lepšie poznali a chápali pravidlá fungovania „mediálneho sveta“, zmysluplne sa v ňom orientovali a selektovane využívali médiá a ich produkty podľa toho, ako kvalitne plnia svoje funkcie, najmä výchovno-vzdelávaciu a mravnú),
- schopnosť vytvoriť si ako občan vlastný názor na médiá na základe prijímaných informácií,
- schopnosť kriticky posudzovať mediálne šírené posolstvá, objavovať v nich to hodnotné, pozitívne formujúce ich osobnostný a profesijný rast, ale tiež ich schopnosť uvedomovať si negatívne mediálne vplyvy na svoju osobnosť a snažiť sa ich zodpovedným prístupom eliminovať.
2.5.2.3 Osobnostný a sociálny rozvoj
Prierezová oblasť osobnostný a sociálny rozvoj rozvíja ľudský potenciál žiakov, poskytuje žiakom základy pre plnohodnotný a zodpovedný život. Cieľom je rozvíjať u žiakov sebareflexiu (rozmýšľať o sebe), sebapoznávanie, sebaúctu, sebadôveru a s tým spojené prevzatie zodpovednosti za svoje konanie, osobný život a sebavzdelávanie, naučiť žiakov uplatňovať svoje práva, ale aj rešpektovať názory, potreby a práva ostatných, pomáhať žiakom získavať a udržať si osobnostnú integritu, pestovať kvalitné medziľudské vzťahy, rozvíjať sociálne zručnosti potrebné pre život a spoluprácu, podporovať svojím obsahom prevenciu sociálnopatologických javov v škole (prevenciu šikanovania, agresivity, užívania návykových látok).
2.5.2.4 Environmentálna výchova
Problém zachovania života na Zemi sa stáva globálnym problémom. Cieľom tejto prierezovej témy je prispieť k rozvoju osobnosti žiaka tak, že v oblasti vedomostí, zručností a schopností nadobudne schopnosť:
- chápať, analyzovať a hodnotiť vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím na základe poznania zákonov, ktorými sa riadi život na Zemi,
- poznať a chápať súvislosti medzi vývojom ľudskej populácie a vzťahom k prostrediu v rôznych oblastiach sveta; pochopiť súvislosti medzi lokálnymi a globálnymi problémami a vlastnú zodpovednosť vo vzťahu k prostrediu,
- rozvíjať si spôsobilosti, ktoré sú nevyhnutné pre každodenné konanie a postoje človeka k životnému prostrediu,
- rozvíjať spoluprácu pri ochrane a tvorbe životného prostredia na miestnej, regionálnej a medzinárodnej úrovni,
- pochopiť sociálne a kultúrne vplyvy, ktoré determinujú ľudské hodnoty a správanie, vedomie individuálnej zodpovednosti za vzťah človeka k prostrediu ako spotrebiteľa a výrobcu,
- vedieť hodnotiť objektívnosť a závažnosť informácií o stave životného prostredia a komunikovať o nich, racionálne ich obhajovať a zdôvodňovať svoje názory a stanoviská,
- využívať informačné a komunikačné technológie a prostriedky pri získavaní a spracúvaní informácií, ako aj pri prezentácii vlastnej práce.
V oblasti postojov a hodnôt nadobudne schopnosť:
- vnímať život ako najvyššiu hodnotu,
- pochopiť význam udržateľného rozvoja ako pozitívnej perspektívy ďalšieho vývoja ľudskej spoločnosti,
- posilňovať pocit zodpovednosti vo vzťahu k živým organizmom a ich prostrediu,
- podporovať aktívny prístup k tvorbe a ochrane životného prostredia prostredníctvom praktickej výučby,
- posilňovať pocit zodpovednosti vo vzťahu k zdravému životnému štýlu a k vnímaniu estetických hodnôt prostredia,
- schopnosť vnímať a citlivo pristupovať k prírode a prírodnému a kultúrnemu dedičstvu,
- prehlbovať, rozvíjať a upevňovať hodnotový systém v prospech konania smerom k životnému prostrediu,
- rozvíjať schopnosť kooperovať v skupine, deliť si úlohy, niesť zodpovednosť.
Environmentálna výchova je zakomponovávaná do vyučovania najmä v predmetoch prírodovedného zamerania- biológia, chémia, geografia, fyzika, matematika, ale aj v predmetoch technika a pracovné vyučovanie. Okrem toho sa uskutočňujú vrámci vyučovania špeciálne podujatia. Príloha ŠkVP – Plán rozvoja environmentálnej výchovy.
2.5.2.5 Dopravná výchova - výchova k bezpečnosti v cestnej premávke
Dopravná výchova je povinnou súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov základných škôl. Úlohou dopravnej výchovy v školách je postupne pripraviť deti na samostatný pohyb v cestnej premávke - ako chodcov alebo cyklistov - pričom je potrebné mať na zreteli aj aspekt výchovy budúcich vodičov motorových vozidiel.
Ciele dopravnej výchovy sú zostavené v zmysle týchto kritérií :
- pochopiť funkcie dopravy ako riadeného systému vymedzeného všeobecne záväznými právnymi predpismi,
- formovať mravné vedomie a správanie sa v zmysle morálnej a právnej zodpovednosti pri chôdzi a jazde v cestnej premávke,
- osvojiť si zásady bezpečného správania sa v cestnej premávke podľa všeobecne záväzných právnych predpisov, ako chodec, cyklista, cestujúci (spolujazdec),
- naučiť deti pozorovať svoje okolie, vyhodnocovať situáciu z hľadiska bezpečnosti a aplikovať návyky bezpečného správania sa v cestnej premávke v praktickom živote,
- zvládnuť techniku chôdze a jazdy na bicykli,
- zvládnuť základné taktické prvky chôdze a jazdy v cestnej premávke,
- pochopiť význam technického stavu a údržby vozidiel pre bezpečnú jazdu v cestnej premávke a prakticky zvládnuť základné úlohy údržby bicykla,
- uvedomiť si význam technických podmienok dopravy a zariadení ovplyvňujúcich bezpečnosť cestnej premávky.
2.5.2.6 Ochrana života a zdravia
Ochrana života človeka a jeho zdravia integruje postoje, vedomosti a zručnosti žiakov zamerané na ochranu života a zdravia v mimoriadnych situáciách. Podobne pri pobyte a pohybe v prírode, ktoré môžu vzniknúť vplyvom nepredvídaných skutočností ohrozujúcich človeka a jeho okolie. Snahou je pripraviť každého jednotlivca na život v prostredí, v ktorom sa nachádza. Nevyhnutným predpokladom k tomu je neustále poznávanie prostredia prostredníctvom pohybu a pobytu v prírode. Prierezová téma sa zameriava na zvládnutie situácií vzniknutých vplyvom priemyselných a ekologických havárií, dopravnými nehodami, živelnými pohromami a prírodnými katastrofami. Zároveň napomáha zvládnuť nevhodné podmienky v situáciách vzniknutých pôsobením cudzej moci, terorizmom voči občanom nášho štátu. U žiakov by sa mal formovať vzťah k problematike ochrany svojho zdravia a života, tiež zdravia a života iných ľudí. K tomu je potrebné poskytnúť žiakom teoretické vedomosti, praktické poznatky, pomôcť im osvojiť si vedomosti a zručnosti v sebaochrane. Vyškoliť ich v poskytovaní pomoci iným v prípade ohrozenia zdravia a života.
2.5.2.7 Regionálna výchova
Prierezová téma Regionálna výchova úzko súvisí s prierezovou témou Multikultúrna výchova ale vo svojom obsahu sa ešte hlbšie zaoberá živým a hodnotným hmotným a nehmotným kultúrnym dedičstvom Slovenskej republiky.
Cieľom zaradenia prierezovej témy do vyučovania je vytvárať u žiakov predpoklady na pestovanie a rozvíjanie citu ku krásam svojho regiónu, prírody, staviteľstva, ľudového umenia a spoznávanie kultúrneho dedičstva našich predkov. Edukačná činnosť je zameraná na to, aby žiaci v rámci regionálnej výchovy poznali históriu a kultúru vlastnej obce – objavovanie a spoznávanie prírodných krás a zaujímavostí Slovenska.
Pre vybudovanie kladného vzťahu k téme je nevyhnutné využívať zážitkové formy učenia sa žiakov (výlety, exkurzie, besedy, tvorba zbierok, výstav ...).
2.5.2.8 Výchova k maželstvu a rodičovstvu
Táto prierezová téma sa dotýka všetkých oblastí a etáp ľudského života, integruje v sebe pedagogické, biologické, psychologické i sociologické poznatky a aspekty o dospievaní, sexualite, o sociálnych vzťahoch a ich hodnote v ľudskom živote. Ciele výchovy manželstvu a rodičovstvu sú zamerané tak, aby prispievali k výchove celej osobnosti dospievajúceho dievčaťa a chlapca, aby boli schopní poznávať a chápať mravné, sociálne, psychologické a fyziologické zvláštnosti ľudských jedincov podľa pohlavia a tak vytvoriť optimálne medziľudské vzťahy s ľuďmi svojho a opačného pohlavia.
2.5.3 Finančná gramotnosť
Finančná gramotnosť má tiež prierezový charakter.
Je to schopnosť využívať poznatky, zručnosti a skúsenosti na efektívne riadenie vlastných finančných zdrojov s cieľom zaistiť celoživotné finančné zabezpečenie seba a svojej domácnosti.
Na škole používame Plán finančnej gramotnosti, podľa ktorého implementujeme finančnú gramotnosť do vyučovania jednotlivých predmetov podľa potreby a logickej súvislosti.
Implementácia finančnej gramotnosti do ŠkVP – vzhľadom na nedostatočné skúsenosti a ešte neosvojený požadovaný stupeň zodpovednosti, súčasný absolvent ZŠ nebude vykazovať rovnaký stupeň znalostí v oblasti osobných financií ako starší, finančne gramotní dospelí jedinci. Finančne gramotní absolventi našej školy by však mali aspoň vo všeobecnosti chápať všetky kľúčové aspekty osobných financií.
Absolvent základnej školy by mal byť schopný:
-
- nájsť a použiť finančné informácie,
- poznať základné pravidlá riadenia vlastných financií,
- naučiť sa rozoznávať riziká v riadení vlastných financií,
- stanoviť si finančné ciele a naplánovať si ich dosiahnutie,
- naučiť sa sporiť,
- efektívne používať finančné služby,
- plniť svoje finančné záväzky,
- zveľaďovať a chrániť svoj majetok,
- porozumieť a orientovať sa v zabezpečovaní základných ľudských a ekonomických potrieb jednotlivca a rodiny,
- vedieť a byť schopný hodnotiť úspešnosť vlastnej sebarealizácie,
- inšpirovať sa príkladmi úspešných osobností,
- poznať podmienky vylučujúce neúspešnosť jednotlivca a rodiny,
- porozumieť základným pojmom v oblasti finančníctva a sveta peňazí,
- orientovať sa v oblasti finančných inštitúcií (NBS, komerčné banky, poisťovne a ostatné finančné inštitúcie),
- orientovať sa v problematike ochrany práv spotrebiteľa a byť schopný tieto práva uplatňovať.
2.5.4 Čitateľská gramotnosť
Čitateľská gramotnosť je schopnosť porozumieť a používať také písomné jazykové formy, ktoré vyžaduje spoločnosť a ktoré majú hodnotu pre jednotlivca
Jej základnou funkciou je rozvíjať v žiakoch sociálne a kultúrne zručnosti. To znamená, aby boli schopní nielen slová, vety, texty prečítať, ale ich aj pochopiť a ďalej pracovať s ich obsahom a nadobudnutými informáciami. Čitateľská gramotnosť je teda základná kompetencia, bez ktorej nie je možné dosahovať ďalšie kompetencie. Podstatná nie je rýchlosť a plynulosť čítania, ale prioritné je pochopenie textu a používanie písaných textov. Čitateľská gramotnosť je vnímaná ako súčasť funkčnej gramotnosti, teda schopnosti spracovať informácie z tlačeného a písaného textu a využiť ich pri riešení rôznych situácií každodenného života.
Absolvent základnej školy by mal byť schopný:
-
- rozumieť rôznym typom používaných textov a bežne používaným písomným prejavom neverbálnej komunikácie a dokázať na ne adekvátne reagovať,
- dokázať adekvátne veku aktívne vyhľadávať informácie na internete,
- vyberať a hodnotiť získané informácie, spracovávať ich a využívať vo svojom učení a v iných činnostiych,
- pri riešení problémov hľadať a využívať rôzne infoemácie, skúšať viaceré možnosti riešenia problému, overovať správnosť riešenia a svedčené postupy aplikovať pri podobných alebo nových problémoch.
Súčasťou ŠkVP je vypracovaný Plán rozvoja čitateľskej gramotnosti, podľa ktorého sa bude postupovať v jednotlivých predmetoch, aktivitách, prípadne mimovyučovacej činnosti žiakov.
Prierezové témy sú povinnou súčasťou obsahu vzdelávania. Prelínajú sa cez všetky vzdelávacie oblasti. Odrážajú aktuálne problémy súčasnosti, sú určitým návodom na ich prevenciu a riešenie. Zároveň slúžia aj na prehĺbenie základného učiva. Majú prispieť k tomu, aby si žiaci rozšírili rozhľad, osvojili si určité postoje, hodnoty a rozhodovanie. Prepájajú rôzne oblasti základného učiva, prispievajú ku komplexnosti vzdelávania žiakov a pozitívne ovplyvňujú proces utvárania a rozvíjania kľúčových kompetencií žiakov. Nevyhnutnou podmienkou účinnosti prierezovej tematiky je používanie aktivizujúcich, interaktívnych učebných metód.
V ŠkVP budeme v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu rôznym spôsobom realizovať všetky prierezové témy:
- Integráciou obsahu do učebných osnov jednotlivých vyučovacích predmetov v 1. - 9. ročníku podľa vhodnosti témy učiva budú zaradené všetky prierezové témy. Zaradenie odpovedajúcich tematických okruhov prierezových tém bude vyznačené v tematickom výchovno-vzdelávacom pláne každého predmetu. Hneď v 1. ročníku chceme začať cielene budovať dobrý triedny kolektív založený na kvalitných vzťahoch rešpektujúcich osobnosť každého dieťaťa.
- Obsah učiva prierezovej témy Environmentálna výchova sa prelína témami najmä v predmetoch prírodovedného zamerania - biológia, chémia, geografia, fyzika, matematika, ale aj v predmetoch technika a pracovné vyučovanie. Tiež sa organizujú rôzne tematické podujatia, dni, projekty podľa Plánu rozvoja environmentálnej výchovy.
- Formou kurzu bude realizovaná v 1. - 4. ročníku Dopravná výchova. Kurz sa uskutoční v dvoch blokoch – teoretická časť a praktická časť. V 1. ročníku teoretickú časť dopravnej výchovy v rozsahu 4 hodiny odučí triedna učiteľka v predpísanom rozsahu učiva s využitím dostupných učebných pomôcok a výukových CD. Praktickú časť budú deti absolvovať pod vedením odborných zamestnancov, alebo triednych učiteľov na dopravnom ihrisku v areáli školy.
- Obsah učiva prierezovej témy Ochrana života a zdravia bude na 1. stupni ZŠ realizovaný prostredníctvom kurzu Didaktických hier v rozsahu 2-krát 4 hodiny (teoretická a praktická časť). Na 2. stupni sa kurz Účelových cvičení koná 2-krát ročne v jarných a jesenných mesiacoch vždy v rozsahu 10 hodín. Pred praktickou časťou je vždy teoretická časť.
- Obsah učiva prierezovej témy Finančná gramotnosť sa bude vyučovať podľa Plánu finančnej gramotnosti a prostredníctvom výukových blokov, resp.hodín, realizovaných vzdelávacími inštitúciami a spoločnosťami oprávnenými takúto výuku realizovať.
Vychádzajúc zo štátneho vzdelávacieho programu, skúseností, tradícií, požiadaviek rodičov a koncepcie rozvoja školy, orientovala naša škola svoj školský vzdelávací program na rovnomerné posilnenie vyučovania cudzieho jazyka, slovenského jazyka, matematiky a všeobecnovzdelávacích predmetov .
2.6.1 Učebný plán školského vzdelávacieho programu (RUP) 1. – 4. ročník, 2023/2024
Vzdelávacia oblasť
Predmet
ŠVP
1. roč.
ŠkVP
1. roč.
ŠVP
2. roč.
ŠkVP
2. roč.
ŠVP
3. roč.
ŠkVP
3. roč.
ŠVP
4. roč.
ŠkVP
4. roč.
ŠkVP∑
Jazyk a komunikácia
Slovenský jazyk a literatúra
9
9
8
9
7
8
7
8
34
Anglický jazyk
0
1
0
1
3
3
3
3
8
Príroda a spoločnosť
Prírodoveda
0
0
0
0
1
1
2
2
3
Prvouka
1
1
2
2
0
0
0
0
3
Vlastiveda
0
0
0
0
1
1
2
2
3
Človek a hodnoty
Etická výchova / Náboženská vých.
1
1
1
1
1
1
1
1
4
Matematika a práca
s informáciamiMatematika
4
5
4
5
4
5
4
4
19
Informatika
0
0
0
0
1
1
1
1
2
Človek a svet práce
Pracovné
vyučovanie
0
0
0
0
1
1
1
1
2
Umenie a kultúra
Výtvarná výchova
2
2
2
2
1
1
1
1
6
Hudobná výchova
1
1
1
1
1
1
1
1
4
Zdravie a pohyb
Telesná a športová výchova
2
2
2
2
2
2
2
2
8
Disponibilné hodiny
2
0
3
0
2
0
1
0
0
Spolu
22
22
23
23
25
25
26
26
96
ŠVP – Štátny vzdelávací program, ŠkVP – Školský vzdelávací program
Poznámky :
1. Cudzí jazyk - vyučuje sa od 1.ročníka anglický.
2. Navýšená časová dotácia v predmetoch:
Predmet
1. ročník
2. ročník
3. ročník
4. ročník
Slovenský jazyk a literatúra
+ 1
+ 1
+1
Anglický jazyk
+ 1
+ 1
Matematika
+1
+ 1
+ 1
3. Spojené hodiny po ročníkoch:
NBV 2., 4., 7., 8. ročník spojené evanjelické náboženstvo,
ETV 1.,4., 9. ročník spojená etická výchova.
2.6.2 Učebný plán školského vzdelávacieho programu (RUP) 5. – 9. ročník, 2023/2024
Vzdelávacia oblasť
Predmet
ŠVP
5. roč.
ŠkVP
5. roč.
ŠVP
6. roč.
ŠkVP
6. roč.
ŠVP
7.
roč.
ŠkVP
7.
roč.
ŠVP
8.
roč.
ŠkVP
8.
roč.
ŠVP
9. roč.
ŠkVP
9.
roč
ŠkVP
∑
Jazyk a komunikácia
Slovenský jazyk a lit.
5
6
5
5
4
5
5
5
5
6
27
Anglický jazyk
3
4
3
4
3
3
3
3
3
3
17
Nemecký jazyk/
Konverzácia anglického jazyka
0
0
0
0
0
2
0
2
0
2
6
Človek a príroda
Fyzika
0
0
2
2
1
2
2
2
1
2
8
Chémia
0
0
0
0
2
2
2
2
1
1
5
Biológia
2
2
1
2
2
2
1
1
1
1
8
Človek a spoločnosť
Dejepis
1
1
1
2
1
2
1
2
2
2
9
Geografia
2
2
1
1
1
1
1
2
1
2
8
Občianska náuka
0
0
1
1
1
1
1
1
1
1
4
Človek a hodnoty
Náboženská výchova/ Etická výchova
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
5
Matematika a práca s informáciami
Matematika
4
5
4
5
4
5
4
5
5
7
27
Informatika
1
1
1
1
1
1
1
1
0
0
4
Človek a svet práce
Technika
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
5
Umenie a kultúra
Výtvarná výchova
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
5
Hudobná výchova
1
1
1
1
1
1
1
1
0
0
4
Zdravie a pohyb
Telesná a športová výchova
2
2
2
2
2
2
2
2
2
2
10
Disponibilné hodiny
3
0
4
0
4
0
3
0
5
0
0
Spolu
27
27
29
29
30
32
30
32
30
32
152
ŠVP – Štátny vzdelávací program, ŠkVP – Školský vzdelávací program
Poznámky :
1. Cudzí jazyk – v ročníkoch 5. – 9. sa vyučuje anglický jazyk, V rámci disponibilných hodín v 8. - 9. ročníku sa vyučuje aj druhý cudzí jazyk - nemecký jazyk a konverzácia anglického jazyka v 7. – 9. ročníku (2 hodiny týždenne).
2. Navýšená časová dotácia v predmetoch:
Predmet
5. ročník
6. ročník
7. ročník
8. ročník
9. ročník
Slovenský jazyk a literatúra
+ 1
+ 1
+ 1
Anglický jazyk
+ 1
+ 1
Nemecký jazyk/Konverzácia anglického jazyka
+ 2
+ 2
+ 2
Fyzika
+ 1
+ 1
Biológia
+ 1
Dejepis
+ 1
+ 1
+ 1
Geografia
+ 1
+ 1
Matematika
+ 1
+ 1
+ 1
+ 1
+ 2
5. Spojené hodiny po ročníkoch:
NBV 2.,4., 7., 8. ročník spojené evanjelické náboženstvo,
ETV 1., 4., 9. ročník spojená etická výchova.
TSV – 5. a 6. ročník chlapci,
TSV – 7. a 8. ročník chlapci,
TSV – 5. a 6. ročník dievčatá,
TSV – 8. a 9. ročník dievčatá.
6.Delenie tried pri vyučovaní TSV:
V 5. až 9. ročníku vyučovacie hodiny vyučovacieho predmetu telesná a športová výchova sa vyučujú oddelene pre chlapcov a dievčatá.
7.Vyučovanie v blokoch:
Vyučovanie THD v 6. a 9. ročníku prebieha v dvojhodinových blokoch jedenkrát týždenne, jeden krát za dva týždne.
2.6.8 Rámcový učebný plán školského vzdelávacieho programu pre 4. ročník 2020/2021 – 2023/2024.
2020/2021
2021/2022
2022/2023
2023/2024
1.-4. ročník
Vzdelávacia oblasť
Vyučovací predmet
ŠVP
1. roč.
ŠkVP
1. roč.
ŠVP
2. roč.
ŠkVP
2. roč.
ŠVP
3. roč.
ŠkVP
3. roč.
ŠVP
4. roč.
ŠkVP
4. roč.
Počethodín 1.-4. roč.
ŠVP
Počethodín 1.-4. roč.
ŠkVP
Jazyk a komunikácia
Slovenský jazyk a literatúra
9
9
8
9
7
8
7
8
31
34
Anglický jazyk
0
1
0
1
3
3
3
3
6
8
Príroda a spoločnosť
Prírodoveda
0
0
0
0
1
1
2
2
3
3
Prvouka
1
2
2
2
0
0
0
0
3
4
Vlastiveda
0
0
0
0
1
1
2
2
3
3
Človek a hodnoty
Etická výchova / Náboženská vých.
1
1
1
1
1
1
1
1
4
4
Matematika a práca
s informáciamiMatematika
4
4
4
5
4
5
4
4
16
18
Informatika
0
0
0
0
1
1
1
1
2
2
Človek a svet práce
Pracovné
vyučovanie
0
0
0
0
1
1
1
1
2
2
Umenie a kultúra
Výtvarná výchova
2
2
2
2
1
1
1
1
6
6
Hudobná výchova
1
1
1
1
1
1
1
1
4
4
Zdravie a pohyb
Telesná a športová výchova
2
2
2
2
2
2
2
2
8
8
Disponibilné hodiny
2
0
3
0
2
0
1
0
8
0
Spolu
22
22
23
23
25
25
26
26
96
96
ŠVP – Štátny vzdelávací program, ŠkVP – Školský vzdelávací program
Poznámky :
1. Rozdelenie tried na skupiny a zriaďovanie skupín sa uskutočňuje v zmysle vyhlášky MŠ SR č. 223/2022 Z. z. o základnej škole pdľa podmienok školy.
2. Voliteľné (disponibilné) hodiny použila škola na dotvorenie školského vzdelávacieho programu tak, že rozširujú a prehlbujú obsah predmetov zaradených do štátneho vzdelávacieho programu.
v školských rokoch 2019/2020 – 2023/2024
2019/2020
2020/2021
2021/2022
2022/2023
2023/2024
5.-9. ročník
Vzdelávacia oblasť
Predmet
ŠVP
5. roč.
ŠkVP
5. roč.
ŠVP
6. roč.
ŠkVP
6. roč.
ŠVP
7.
roč.
ŠkVP
7.
roč.
ŠVP
8.
roč.
ŠkVP
8.
roč.
ŠVP
9. roč.
ŠkVP
9.
roč.
Počethodín 5.-9. roč.
ŠVP
Počethodín 5.-9. roč.
ŠkVP
Jazyk a komunikácia
Slovenský jazyk a lit.
5
6
5
5
4
5
5
5
5
7
24
28
Anglický jazyk
3
4
3
4
3
3
3
3
3
3
15
17
Nemecký jazyk
0
0
0
0
0
2
0
2
0
2
0
6
Človek a príroda
Fyzika
0
0
2
2
1
2
2
2
1
2
6
8
Chémia
0
0
0
0
2
2
2
2
1
1
5
5
Biológia
2
2
1
2
2
2
1
1
1
1
7
8
Človek a spoločnosť
Dejepis
1
1
1
2
1
2
1
2
2
2
6
9
Geografia
2
2
1
1
1
1
1
2
1
2
6
8
Občianska náuka
0
0
1
1
1
1
1
1
1
1
4
4
Človek a hodnoty
Náboženská výchova
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
5
5
Matematika a práca s informáciami
Matematika
4
5
4
5
4
5
4
5
5
6
21
26
Informatika
1
1
1
1
1
1
1
1
0
0
4
4
Človek a svet práce
Technika
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
5
5
Umenie a kultúra
Výtvarná v.
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
5
5
Hudobná v.
1
1
1
1
1
1
1
1
0
0
4
4
Zdravie a pohyb
Telesná a športová výchova
2
2
2
2
2
2
2
2
2
2
10
10
Disponibilné hod.
3
0
4
0
4
2
3
2
5
2
19
6
Spolu
27
27
29
29
30
32
30
32
30
32
146
152
ŠVP – Štátny vzdelávací program, ŠkVP – Školský vzdelávací program
Poznámky :
1. Rozdelenie tried na skupiny a zriaďovanie skupín sa uskutočňuje v zmysle vyhlášky MŠ SR č. 223/2022 Z. z. o základnej škole podľa podmienok školy.
2. Voliteľné (disponibilné) hodiny použila škola na dotvorenie školského vzdelávacieho programu a využíva ich na:
a. vyučovacie predmety, ktoré rozširujú a prehlbujú obsah predmetov zaradených do štátneho vzdelávacieho programu;
b. vyučovacie predmety, ktoré si škola zvolila a sama si pripravila ich obsah - NEJ, KAJ.
3. Škola ponúka z rámca voliteľných hodín žiakom 7. – 9. ročníka ako druhý cudzí jazyk - nemecký jazyk - 2 vyučovacie hodiny týždenne, ako alternatívu konverzáciu anglického jazyka.
6. Škola po prerokovaní v rade školy v školskom vzdelávacom programe stanovila vyšší celkový počet hodín, a to na 152 hodín na 2. stupni, ktoré sú financované z vlastných zdrojov.
Vyučovací predmet
Trieda
Počet žiakov v skupine
Vyučujúci
Poznámky
Náboženská výchova - NBV
EV. a.v.
2.A, 4.A, 7.A, 8.A
7
Mgr.Timotej Devečka
Etická výchova - ETV
1.A, 4.A, 9.A
4
Mgr. Vladimír Závodný
Telesná a športová výchova - TŠV
TSV 5. – 6. CH
5.A, 6.A
16
Ing. Jana Zlochová
TSV 7. – 8. CH
7.A, 8.A
21
Ing. Jana Zlochová
TSV 5. – 6. D
5.A, 6.A
18
Ing. Jana Zlochová
TSV 8. – 9. D
8.A, 9.A
20
Ing. Jana Zlochová
Poznámky :
1. Rozdelenie tried na skupiny a zriaďovanie skupín sa uskutočňuje v zmysle vyhlášky MŠ SR č. 223/2022 Z. z. o základnej škole podľa podmienok školy.
3. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia
Vnútorný systém hodnotenia kvality zameriame na 3 oblasti:
- Hodnotenie žiakov
- Hodnotenie pedagogických zamestnancov
- Hodnotenie školy
3.1 Hodnotenie vzdelávacích výsledkov práce žiakov
Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy a aké sú jeho pokroky. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod, ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov.
Cieľom je zhodnotiť prepojenie vedomostí so zručnosťami a spôsobilosťami.
Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov postupujú vyučujúci podľametodického pokynu č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy.
3.1.1 Základné východiská pre hodnotenie a klasifikáciu
Jednou z podmienok efektívneho učenia sa je spätná väzba, ktorá poskytuje žiakovi informácie o správnosti postupu, priebehu, či výsledku. Pri poskytovaní spätnej väzby kladieme dôraz na vhodnú formuláciu (zameranie na problém, činnosť, nie hodnotenie osoby), prednosť dávame pozitívnemu vyjadreniu.
Slovné hodnotenie na rozdiel od bežnej klasifikácie známkami, umožňuje predovšetkým podať žiakovi spätnú väzbu o dosiahnutí vlastného pokroku pri osvojovaní si konkrétnych vedomostí, zručností a návykov, bez porovnávania s ostatnými žiakmi.
Pri klasifikácii staviame na povzbudení, ocenení a pozitívnej motivácii. Prajeme si, aby sa naši žiaci učili nie pod hrozbou zlých známok, ale s vedomím zmysluplnosti získaných vedomostí a schopností. Súčasťou hodnotenia je aj sebahodnotenie žiakov, ich snaha a schopnosť posúdiť nielen prácu, ale aj vynaložené úsilie, osobné možnosti a rezervy.
Hodnotenie prospechu a správania sa riadi týmito zásadami
-
- byť otvorený voči žiakom a rodičom, stanoviť a vysvetliť im jasné kritériá pre hodnotenie,
- umožniť žiakom zúčastňovať sa na hodnotiacom procese,
- hodnotiť individuálny pokrok bez porovnávania s ostatnými.
3.1.2 Základné pravidlá pre klasifikáciu
- známka z vyučovacieho predmetu nezahŕňa hodnotenie správania sa žiaka,
- klasifikujeme len prebraté učivo. žiaci majú možnosť a dostatok času k naučeniu sa, precvičeniu a zažitiu učiva,
- učiteľ vyvážene hodnotí a premieta do klasifikácie a hodnotenia vedomosti a zručnosti, postup, prácu s informáciami, úroveň komunikácie a tvorivosť žiaka,
- pri klasifikácii používa učiteľ päť klasifikačných stupňov,
- písomné práce žiakov sú zakladané do spoločného obalu,
- všetky písomné práce sú včas oznámené, aby žiaci mali dostatok času sa na ne pripraviť,
- tradičné ústne skúšanie pri tabuli je nahrádzané efektívnejšími spôsobmi zisťovania vedomostí a zručností žiakov,
- významným prvkom procesu učenia sa je práca s chybou. žiaci majú právo robiť chyby,
- uvedomenie si chyby je príležitosťou naučiť sa to lepšie.
Skupinová práca sa zásadne nehodnotí známkou. Jednotliví členovia skupiny hodnotia sami seba, svoj prínos pre skupinu, a postoj k práci a jej výsledkom. Zároveň sa hodnotia členovia skupiny navzájom. Známku získava žiak len za vlastný individuálny výkon. Žiaci, rodičia aj učitelia sledujú vývin a osobnostný rast žiaka prostredníctvom hodnotiaceho portfólia, ktoré si žiaci zakladajú vždy na začiatku vzdelávacieho obdobia, teda v 1. a 5. ročníku. Pri práci s portfóliom všetci zúčastnení rešpektujú dohodnuté pravidlá; učiteľ rozhoduje o tom, ktoré žiacke práce budú do portfólia vkladané. Po ukončení vzdelávacieho obdobia sa portfólio stáva majetkom žiaka.
3.1.3 Základné pravidlá pre verbálne hodnotenie
- hodnotenie je prvotne zamerané na poskytovanie spätnej väzby o priebehu a výsledkoch činností žiaka. Žiak dostáva informácie tiež o tom, akým spôsobom môže dosiahnuť lepšie výsledky v problémových oblastiach,
- učiteľ hodnotí osobný pokrok žiaka, porovnáva aktuálny výkon s predchádzajúcimi výsledkami jeho práce,
- hodnotenie je vždy adresné a osobne sa obracia k tomu, komu je určené – k žiakovi.
Potrebné je vzájomné hodnotenie medzi žiakmi. Je preto dôležité učiť žiakov od 1. ročníka kriticky a objektívne posudzovať nielen svoj výkon, ale aj výkon druhých (žiakov aj učiteľov). Nevyhnutnou podmienkou pre tento proces je mať dopredu stanovené a spoločne vytvorené kritériá hodnotenia. (Pri spoločnej tvorbe kritérií si žiaci uvedomia, čo je pre hodnotenú oblasť najdôležitejšie).
Pri hodnotení učebných výsledkov žiakov so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami sa berie do úvahy možný vplyv zdravotného znevýhodnenia žiaka na jeho školský výkon.
Pri hodnotení a klasifikácii žiakov so zdravotným znevýhodnením postupujú vyučujúci v súlade s § 55 ods. 4 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a podľa prílohy č. 2 metodického pokynu č. 22/2011 na hodnotenie žiakov ZŠ.
Kritériá hodnotenia žiackych výkonov sú spracované za jednotlivé vzdelávacie oblasti a predmety schválené na zasadnutí Pedagogickej rady a tvoria súčasť UO jednotlivých predmetov.
Všetky predmety ŠkVP na 1. aj 2. stupni ZŠ sa budú klasifikovať.
Vždy budeme odlišovať hodnotenie vedomostí a spôsobilostí od hodnotenia správania.
3.2 Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov
Je účinným nástrojom zabezpečenia harmonickej organizácie celého výchovno-vzdelávacieho procesu a ďalších školských aktivít. Hodnotenie zamestnancov predstavuje racionálne a systematické porovnávanie požiadaviek jednotlivých pracovných činností a spôsobilostí zamestnancov s tým, či dokážu úspešne vykonávať zverené úlohy.
Úlohou vedúceho zamestnanca – vedúceho MZ, PK, zástupkyne riaditeľky školy je posúdenie pracovného výkonu zamestnancov a rozpoznanie ich pozitívnych a negatívnych stránok, spolurozhodovanie o spôsobe odmeňovania a motivovania zamestnancov, zlepšovanie vzájomných vzťahov medzi riadiacim zamestnancom a jeho podriadenými spolupracovníkmi a zamestnancami v pracovnom tíme navzájom, osobný vzťah zamestnanca k práci, stotožnenie sa zamestnanca s cieľmi školy. Ďalej slúži na vytvorenie predpokladov pre plánovanie potrieb zamestnancov, identifikovanie potrieb ďalšieho vzdelávania a rozvoja zamestnancov, napomáhanie plánovaniu a realizácii ich pracovnej kariéry, odhaľovanie pracovných rezerv a odhaľovanie ciest ako a kedy zvyšovať výkonnosť.
Hodnotenie je činnosť, obsahom ktorej je posúdenie výsledkov a kvalít činnosti zamestnanca.
Hodnotí sa:
- celkový priebeh výchovno-vzdelávacej činnosti na škole,
- spolupráca na tvorbe školského vzdelávacieho programu,
- dodržiavanie plnenia úloh vyplývajúcich zo ŠkVP, mesačných plánov práce,
- zabezpečenie vyučovania didaktickou technikou a ostatným materiálno-technickým vybavením,
- hodnotenie žiakov počas vyučovacej hodiny s uplatnením sebahodnotenia žiaka,
- vystupovanie a rečovú kultúru vyučujúcich,
- uplatňovanie didaktických zásad,
- mimoškolská činnosť učiteľov,
- činnosť výchovnej poradkyne,
- činnosť ekonómky, administratívnej pracovníčky, upratovačiek, kucháriek a školníka,
- denná kontrola nástupu na pracovisko a odchodu z pracoviska, nástupu na vyučovaciu hodinu a ukončenie vyučovacej hodiny, nástupu na dozor a vykonávanie dozoru,
- správanie sa k žiakom, rodičom, kolegom,
- úprava zovňajšku učiteľa,
- dodržiavanie pracovného poriadku, zásad BOZP a PO, používanie OPP.
3.2.1 Hodnotenie pedagogických a odborných zamestnancov školy
Na hodnotenie pedagogických a odborných zamestnancov školy sa použijú tieto metódy:
- pozorovanie (hospitácie),
- rozhovor,
- výsledky žiakov, ktorých učiteľ vyučuje (prospech, žiacke súťaže, testy a pod.),
- hodnotenie výsledkov pedagogických zamestnancov v oblasti ďalšieho vzdelávania, tvorby učebných pomôcok, mimoškolskej činnosti a pod.,
- hodnotenie pedagogických zamestnancov manažmentom školy,
- vzájomné hodnotenie učiteľov (vzájomné hospitácie),
- hodnotenie učiteľov žiakmi.
V súlade s § 70 zákona č.138/2019 Z. z. zamestnávateľ hodnotí
a) výsledky pedagogickej činnosti alebo odbornej činnosti
- motivácia žiakov k učeniu,
- vytváranie podmienok na dosahovanie primeraných výchovno-vzdelávacích výsledkov žiakov,
- rozvíjanie kľúčových kompetencií u žiakov, napr. logického myslenia, kritického myslenia, analytického myslenia a tvorivosti,
- rozvíjanie personálnych zručností žiakov, napr. samostatnosť, zodpovednosť, sebahodnotenie, sebaúctu,
- rozvíjanie sociálnych zručností žiakov, napr. spolupráca, empatia, komunikácia a spravodlivosť,
- prínos pre zamestnávateľa – propagácia a prezentácia zamestnávateľa na verejnosti, spolupráca s rodičmi, inými organizáciami,
- organizovanie mimoškolských aktivít.
b) kvalitu vykonávania pedagogickej činnosti alebo odbornej činnosti
- rešpektovanie daností a potenciálu žiaka, rozvíjanie silných stránok žiakovej osobnosti,
- individuálny prístup k žiakom s rešpektovaním ich schopností a možností, nadania a zdravotného stavu,
- práca v súlade s platnými všeobecne záväznými predpismi a rezortnými predpismi,
- dodržiavanie a využívanie pracovného času,
- plnenie pracovných povinností súvisiacich s dohodnutým druhom práce v pracovnej zmluve,
- dodržiavanie základných povinností zamestnanca stanovených právnymi predpismi,
- správne vedenie pedagogickej dokumentácie a ďalšej dokumentácie.
c) náročnosť výkonu pedagogickej činnosti alebo odbornej činnosti
- využívanie IKT v profesijnom rozvoji a pri výkone práce,
- spolupráca na tvorbe školských vzdelávacích programov a školských výchovných programov,
- zapájanie sa do prípravy a realizácie rozvojových projektov školy alebo školského zariadenia,
- vykonávanie špecializovaných činností,
- vzdelávanie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v školskej integrácií,
- iniciovanie a podieľanie sa na zavádzaní zmien alebo inovácií do výchovno-vzdelávacieho procesu,
- zvládanie riešenia konfliktov a záťažových situácií.
- mieru osvojenia si a využívanie profesijných kompetencií PZ a OZ
- rozpoznanie individuálnych výchovnovzdelávacích potrieb žiakov,
- stanovenie edukačných cieľov orientovaných na žiaka vo vzťahu k príslušnému obsahu vzdelávania,
- tvorba učebných materiálov, didaktických testov a učebných pomôcok,
- absolvovanie jednotlivých programov kontinuálneho vzdelávania podľa plánu kontinuálneho vzdelávania školy a školského zariadenia,
- uplatňovanie nových získaných vedomostí a zručností pri výkone svojej činnosti,
- zvyšovanie svojho právneho vedomia.
e) u vedúcich PZ a OZ je možné hodnotiť aj
- kvalitu, náročnosť a rozsah riadiacej práce,
- ovládanie a uplatňovanie všeobecne záväzných právnych predpisov v praxi s dôrazom na predpisy platné pre rezort školstva,
- využívanie pridelených finančných prostriedkov a finančných prostriedkov získaných z iných zdrojov,
- dodržiavanie školského vzdelávacieho programu, školského výchovného programu,
- manažérske zručnosti (starostlivosť o budovu, vybavenie školy, vytváranie podmienok pre zamestnancov).
O hodnotení vyhotoví zamestnávateľ písomný záznam. Toto hodnotenie odovzdá priamy nadriadený zamestnancovi a riaditeľovi školy.
Jednotlivé kritériá zamestnávateľ hodnotí počtom bodov v rozpätí od 0 do 5 s pridelením nasledujúceho slovného hodnotenia k jednotlivému počtu bodov:
- 0 bodov – nevyhovujúco
- 1 bod - čiastočne vyhovujúco
- 2 body – štandardne
- 3 body – veľmi dobre
- 4 bodov – mimoriadne dobre
Celkový výsledok hodnotenia je závislý od celkového počtu získaných bodov zamestnancom v závislosti od počtu všetkých kritérií stanovených zamestnávateľom, pričom záver hodnotenia zamestnávateľ určí slovne nasledovným spôsobom:
- 0% - 10% - z celkovo možných bodov hodnotenia – nevyhovujúce výsledky,
- 11% - 30% - z celkovo možných bodov hodnotenia – čiastočne vyhovujúce výsledky,
- 31% - 60% - z celkovo možných bodov hodnotenia – štandardné výsledky,
- 61% - 90% - z celkovo možných bodov hodnotenia – veľmi dobré výsledky,
- 91% - 100% - z celkovo možných bodov hodnotenia – mimoriadne dobré výsledky.
3.2.2 Hodnotenie zamestnancov školy
- Priebežne a na konci adaptačného obdobia hodnotí:
a) uvádzajúci pedagogický zamestnanec začínajúceho pedagogického zamestnanca,
b) uvádzajúci odborný zamestnanec začínajúceho odborného zamestnanca
- Jedenkrát ročne, najneskôr do konca školského roku, t.j. do 31.8. kalendárneho roka hodnotí
- priamy nadriadený podriadeného,
- pedagogický zamestnanec školy a školského zariadenia vedúcich pedagogických zamestnancov a školského zariadenia. Hodnotenie je anonymné, realizuje sa formou dotazníka a uskutoční sa najneskôr do konca školského roka t. j. do 31. augusta. Výsledky anonymného hodnotenia spracuje zriaďovateľ a prerokuje ich s riaditeľom.
- Hodnotenie okrem bodu 2b) sa realizuje formou individuálneho pohovoru so zamestnancom, ktorému predchádza dôsledná príprava hodnotiteľa ako i hodnoteného. Hodnotenie vykonáva priamy nadriadený zamestnanca.
- Postup priameho nadriadeného pri hodnotení zamestnanca:
Priamy nadriadený v hodnotenom období priebežne zhromažďuje podklady pre hodnotenie, na základe ktorých hodnotí vykonávanie pedagogickej činnosti pedagogického zamestnanca a odbornej činnosti odborného zamestnanca v hodnotenom období.
- Súčasťou hodnotenia je hodnotiaci pohovor, ktorý vykoná priamy nadriadený so zamestnancom. Pri hodnotení priamy nadriadený postupuje podľa kritérií určených v zásadách hodnotenia, pričom dodržiava princípy etiky, objektívnosti a nestrannosti.
3.2.3 Hodnotenie školy
Cieľom hodnotenia je získať spätnú väzbu na kvalitu školy - získať informácie pre rozhodovanie o ďalšom vývoji školy. Spätnou väzbou, uskutočňovaním kontrol plnenia prijatých úloh sú určované kroky vedúce k stálemu zefektívňovaniu procesu výučby a tým skvalitneniu školského vzdelávacieho programu.
Našou snahou je:
- aby žiaci a ich rodičia získali dostatočné a hodnoverné informácie o tom, ako zvládajú požiadavky na nich kladené,
- aby aj verejnosť vedela, ako škola plní ciele, ktoré sú uvedené v ŠkVP.
Dôraz je kladený na:
- konštatovanie úrovne stavu,
- zisťovanie súvislostí a okolností, ktoré výsledný stav ovplyvňujú.
Vlastné hodnotenie školy je zamerané na:
- posúdenie reálnosti a dôležitosti cieľov, ktoré si škola stanovila v koncepčnom zámere a v Školskom vzdelávacom programe,
- zhodnotenie, ako škola spĺňa ciele, ktoré sú v Štátnom vzdelávacom programe,
- určenie oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky, oblasti, v ktorých škola dosahuje slabšie výsledky, vrátane návrhov a opatrení.
Oblasti autoevaluácie školy
- vnútorné riadenie školy
- strategické plánovanie školy
- školský vzdelávací program
- zamestnanci školy
- spolupráca s partnermi
- priestorové, materiálno-technické a finančné podmienky
- proces výučby
- klíma školy
- výsledky školy
- vonkajšie hodnotenie školy
Vedenie školy podrobuje kontrole súlad realizovaného ŠkVP so ŠVP v zmysle rešpektovania jeho dôležitých aspektov. Taktiež pravidelne kontroluje spoluprácu školy s rodičmi - či sa darí komunikovať so všetkými rodičmi žiakov, či sú názory rodičov brané do úvahy vo všetkých situáciách dotýkajúcich sa ich detí.
Pod častou kontrolou je aj proces výučby - či učiteľ zisťuje vzdelávacie potreby žiakov, či podľa týchto zistení je plánovaná výučba, či učitelia zohľadňujú individuálne vzdelávacie potreby žiakov, či je výučba efektívna, či učitelia používajú pestrú škálu metód a foriem, aby tak vyhoveli rozmanitým potrebám jednotlivých žiakov. Dôležité je aj to, či je poskytovaný dostatočný priestor žiakom pre samostatné objavovanie a tvorivú činnosť, ako žiaci vyjadrujú vlastné názory - jedným z cieľov výchovy našich žiakov je aj dosiahnutie schopnosti sebahodnotenia.
V oblasti „ klíma školy“ sa vedenie školy zameria na fakt, či je klíma priateľská a motivujúca k učeniu sa a práci, či je prostredie školy bezpečné a žiaci majú dôveru k učiteľom.
Monitorujeme pravidelne:
- vytváranie pozitívnych podmienok na vzdelanie,
- spokojnosť s vedením školy a učiteľmi,
- neohrozené prostredie, spolupatričnosť žiakov i učiteľov – klíma školy,
- priebeh vzdelávania – vyučovací proces - metódy a formy vyučovania – pedagogické stratégie,
- úroveň podpory žiakov so špeciálnymi výchovno–vzdelávacími potrebami, handicapovanými, nadanými, začlenenými žiakmi,
- dosiahnuté výchovno – vzdelávacie výsledky,
- riadiaca činnosť v škole,
- úroveň výsledkov práce školy.
Nástroje na zisťovanie úrovne stavu školy sú:
- dotazníky pre žiakov a rodičov,
- školské portfólio (triedne portfóliá),
- hodnotiace porady,
- analýza úspešnosti žiakov na súťažiach, olympiádach,
- SWOT analýza.
Kritériom pre nás je:
- spokojnosť žiakov, rodičov, učiteľov,
- kvalita výsledkov.
Každoročne škola vypracováva v zmysle Vyhlášky MŠ SR č. 435/2020 Správu o výchovno – vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach školy v príslušnom školskom roku. V nej je kladený dôraz na:
- konštatovanie úrovne stavu,
- zisťovanie súvislostí a okolností, ktoré výsledný stav ovplyvňujú, a prijatie opatrení na zlepšenie.
Správa je komplexným zhodnotením práce školy v predošlom školskom roku, je prerokovaná na pedagogickej rade, schvaľovaná školskou samosprávou – Radou školy, predkladaná na schválenie zriaďovateľovi – Obecnému zastupiteľstvu obce Lysá pod Makytou. Zverejňujeme ju na nástenke školy, na web stránke školy, majú ku nej prístup žiaci i rodičia.
Kritériom pre nás je nielen kvalita dosiahnutých výsledkov, úspechy našich žiakov, ale aj spokojnosť žiakov, rodičov a učiteľov.
Obsah
1. Všeobecná charakteristika školy – východiskový stav
1.1.2 Priestorové a materiálno-technické podmienky školy
1.1.4 Personálne zabezpečenie vyučovania
1.1.5 Odborný rast zamestnancov školy
1.1.6 Organizácia prijímacieho konania
1.1.7 Škola ako životný priestor
1.1.8 Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní
1.1.10 Spolupráca s rodičmi a inými subjektami
1.2 Priority vzdelávania a profilácia školy
1.2.1 Vyučovanie orientovať na žiaka a potreby súčasnej doby
1.2.2 Zabezpečiť profesijný rozvoj učiteľov
2. Charakteristika školského vzdelávacieho programu
2.1 Pedagogický princíp a poslanie školy
2.2 Ciele výchovy a vzdelávania
2.2.1 Ciele výchovy a vzdelávania v zmysle Štátneho vzdelávacieho programu
2.2.2 Ciele výchovy a vzdelávania v zmysle školského vzdelávacieho programu
2.2.3 Kompetenčný profil absolventa školského stupňa
2.3 Profil absolventa našej školy
2.4 Zabezpečenie výučby pre žiakov so špeciálnymi potrebami
2.4.1 Aplikácia špeciálnych výchovno – vzdelávacích postupov
2.5 Vzdelávacie oblasti a prierezové témy
2.6 Rámcové učebné plány Školského vzdelávacieho programu
2.6.1 Učebný plán školského vzdelávacieho programu (RUP) 1. – 4. ročník, 2022/2023
2.6.2 Učebný plán školského vzdelávacieho programu (RUP) 5. – 9. ročník, 2022/2023
2.6.8 Rámcový učebný plán školského vzdelávacieho programu pre 4. ročník 2019/2020 – 2022/2023
2.6.9 Rámcový učebný plán školského vzdelávacieho programu pre 9. ročník
v školských rokoch 2018/2019 – 2022/2023
2.7 Delenie a spájanie tried v školskom roku 2022/2023
3. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia
3.1 Hodnotenie vzdelávacích výsledkov práce žiakov
3.1.1 Základné východiská pre hodnotenie a klasifikáciu
3.1.2 Základné pravidlá pre klasifikáciu
3.1.3 Základné pravidlá pre verbálne hodnotenie
3.2 Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov
3.2.1 Hodnotenie pedagogických a odborných zamestnancov školy
Vyjadrenie Rady školy pri ZŠ s MŠ Lysá pod Makytou:
Školský vzdelávací program Zš s MŠ Lysá pod Makytou na školský rok 2023/2024 bol prerokovaný v Rade školy pri ZŠ s MŠ Lysá pod Makytou.
V Lysej pod Makytou
Mgr. Jana Janíčková
predsedníčka rady školy
Vyjadrenie zriaďovateľa ZŠ s MŠ Lysá pod Makytou:
Navrhovaný školský vzdelávací program schvaľujem – neschvaľujem.
V Lysej pod Makytou
Ing. Michal Ondrička
starosta obce Lysá pod Makytou