Vážení rodičia,
prosíme Vás o poukázanie 2% zaplatenej dane z príjmov FO, tak ako každý rok. Získané finančné prostriedky použijeme na modernizáciu školy a skvalitnenie výchovno-vyučovacieho procesu.
Vážení rodičia,
prosíme Vás o poukázanie 2% zaplatenej dane z príjmov FO, tak ako každý rok. Získané finančné prostriedky použijeme na modernizáciu školy a skvalitnenie výchovno-vyučovacieho procesu.
O Jožkovi Pletkovi
Ak sa nepretrhne šnúra od výborného námetu cez vynikajúci scenár, špičkového režiséra po výborných hercov, výsledkom býva okúzľujúca divadelná hra. Zažili sme.
Dňa 14. februára sme v kultúrnom dome zhliadli divadelnú inscenáciu o Jožkovi Pletkovi, zvanom aj Polepetko. Tento popletený človiečik nastváral veľa hlúpostí, ale jeho dobré forrestgumpovské srdce mu pomohlo odolať nástrahám Arabelinho prsteňa i ľudskej chamtivosti. Usúdil, že lepšie je byť popletenému medzi normálnymi ako naopak.
-vlaza-
Výstava hračiek
Starý nábytok, staré obrazy, hodiny, taniere,... Nie, to nie je kritika vybavenosti našich škôl, je to statický opis múzea. Toho v Dubnici nad Váhom. Nachádza sa v kaštieli grófov Illésházyovcov a v siedmy deň februára doň zakvitli naši prvostupniari.
Chlapcov hneď zaujal parádny koč a zbrane, dievčatá skôr nádherne zdobený nábytok a bohaté róby. Ale nič zo spomínaného nebolo cieľom ich návštevy. Ten bol na druhom poschodí.
Výstava hračiek - samozrejme starých. Bolo ich tu ojojoj, možno aj viac. Parné strojčeky – tie už mohli mať dobrých sto rokov, železnička s vláčikmi, prabábiky dobre živené, nie ako dnešné barbiny, cínoví vojačikovia, hojdací koník, vlky, jojá, céčka, všakovaké autíčka, Igráčikovia, Klobúčik hop, citara, no a samozrejme stavebnice. Taký Merkúr, to bolo niečo úžasné. Hneď je jasné, prečo sú naši deduškovia takí zruční. A s Merkúrom sa na mieste dalo aj pohrať. Skrutky, matičky, dierované dieliky, kolieska. Bolo treba použiť aj ostatné prsty, nielen palce. Ale nikde žiadna PlayStation, Spider, Transformers, ... To musela byť teda nuda.
-vlaza-
Básnik by možno nazval korčuľovanie písaním po ľade. Nuž, hej, ale ako sa potom robí bodka? To vedia celkom presne naši prvostupniari. Bodka zadkom, dvojbodka kolenami. V týždni od 4. do 8. februára absolvovali totiž na zimnom štadióne v Púchove korčuliarsky výcvik. Pravdu povediac, zo začiatku to písanie pripomínalo skôr Morseovu abecedu. Bodka, bodka, čiarka, tri bodky... Kolienka sa triasli, gravitácia priťahovala. Ale postupne sa zlepšovali. A zlepšovali. Spoznali, že aj voda môže byť tvrdá, že aj na ľade sa dá zapotiť, že len so snahou sa dá niečo dosiahnuť. Pod vedením vynikajúcich inštruktorov a inštruktoriek si mohli na záver hrdo povedať: „Nezabili sme sa!“
-vlaza-
Milou tradíciou v našej škole sa stalo, že prváci svoj veľký deň neprežívajú len začiatkom septembra, ale rovnako slávnostný a významný je pre nich aj akt prijatia za „veľkých“ žiakov, čiže imatrikulácia.
Slávnostné podujatie začali gymnastickým vystúpením Valika s Miškou a následne sa celej parády slovne zhostil Paľko s veľkou skupinou Pastelkáčov. Deviataci si na túto slávnosť vlastnoručne vyrobili nápadité tričká a hlavne, aby sa pri zadávaní úloh nestratili medzi prváčikmi.
Podarilo sa im to, pretože symbolickú skúšku šikovnosti a odvahy s ich pomocou zvládli všetci prváčikovia na veľkú jednotku s hviezdičkou.
Sľubom sa zaviazali dodržiavať povinnosti školáka tak, ako to prikazuje „Cech školákov“. Dotyk obrovskej pasovacej ceruzky, imatrikulačný list, parádna čiapka, darček a sladkosť znásobovali vážnosť situácie.
Za každým nevšedne prežitým dňom v škole stojí obetavá práca dospelákov. V tento deň to boli p. uč. Fedorová s deviatakmi, p. uč. Šulavíková a Michalcová.
A aby som nezabudla, milí prváci, nech vaše kroky vedú k radosti, šťastiu, úspešným výsledkom, ...
- Alemi –
Hravosť, spontánnosť, aktivita a predškoláci v 1. triede
Predškoláci si za prítomnosti rodičov budú jedenkrát mesačne rozvíjať svoju praktickú, citovú i sociálnu samostatnosť a informovanosť v základnej škole. Zápis v apríli ich zastihne pripravených bezproblémovo komunikovať a s istotou sa pohybovať po miestach, ktoré budú od septembra ich novým domovom. Vzdelávanie prebehne v oblasti logického myslenia, koordinácie ruky a oka, diferencovaného vnímania. Snažiť sa budeme o udržanie zámernej pozornosti a sústredenej pracovnej činnosti. Jednotlivé aktivity budú mať podobu hry.
Na prvom stretnutí s učiteľkou 1. ročníka deti prejavili svoje grafické, matematické i manuálne zručnosti. Rodičia mali možnosť vidieť dieťa pri práci v kolektíve. Spoločne sa tešíme na ďalšie stretnutie vo februári.
-Alemi-
Školské kolo prednesu povestí
Povesti sa môžu čítať, počúvať, písať, ale i recitovať. V poslednej spomínanej aktivitke sa usporadúva dokonca aj celoslovenská súťaž. Nazýva sa Šaliansky Maťko Jozefa Cígera Hronského. Aj tento rok priniesol do úst mnohých postavičiek čarovné príbehy o známych miestach, či postavách.
U nás sa takých nadšencov našlo 23. Druháci, tretiaci, štvrtáci i piataci si lámali jazýčky, aby čo najpútavejšie rozpovedali tajomný dej. Odborná porota si išla uši vyušiť, aby odhalila, či v tých malých interpretoch niečo je. A bolo. Niektorí recitovali dobre, iní ešte lepšie. Na stupne víťazov sa tentokrát dostali v najmladšej kategórii : 1. miesto = Marianka Konvičná (2.A), 2. miesto = Natálka Gábiková (3.A), Sabrinka Bašková (2.A), 3. miesto = Elin Pleváková (2.B), Marko Badošek (3.A), Dominik Hošták (3.A). V strednej kategórii favoritmi boli: 1. miesto = Majka Danihlíková (4.A), 2. miesto = Terezka Gábiková (4.A), 3. miesto = Dianka Satinová (4.A). Sme na vás pyšní!!!
-vlaza-
„Dnes nás aj tak nič nenaučia, lebo sa už sprázdninieva“, povedali sme si v posledný školský deň pred Vianocami.
„Dnes ich aj tak nič nenaučíme, lebo sa už zoštedrovečerieva“, povedali si naši pedagógovia v tom istom čase.
No neboli by majstri edukácie, keby nevymysleli niečo, aby bol aj baran hladný, aj vlk celý. Či naopak? A tak sa do okienka – preberané učivo – zapísalo – vianočné dielne. A náplň? Všakovaká.
Niektorí vyrábali vianočné svietniky z použitých zaváraninových pohárov, iní zdobili voňavé medovníky pod vedením skúsenej lektorky p. Gábikovej, podaktorí si pripravovali vianočné prestieranie i prekvapenie, ďalší zhotovovali betlehemy pod vianočný stromček, vianočné pozdravy so zanietenou inštruktorkou p. Janíčkovou, vianočné sviece, vianočné ozdoby, vianočné všeličo. Všetko vskutku krásne výrobky.
Keď už bolo v triedach dosť dôvodov na dvíhanie tlaku pani upratovačiek, sústredili sme sa na dolnej chodbe. Tam sme ušami nasávali kokteil kolied, ktorý namiešala pani vychovávateľka s našim spevokolom. Potom vybehli tretiaci – že s narodeninovou gratuláciou. A kto bol oslávenec? Ha, – pieseň Tichá noc! Dozvedeli sme sa o rakúskom pánovi učiteľovi Ferkovi Gruberovi i jeho priateľovi – kaplánovi Jožkovi Mohrovi, ktorí to všetko pred 200 rokmi spískali. Vlastne spísali. Aj sme ju počuli v pôvodnom znení s gitarou – Stille Nacht, heilige Nacht. A potom pekne po našom. S klávesom a všetci. Silné. Na vytvorenie dokonalej vianočnej atmosféry by bodli ešte nejaké vinše. Splnili deviatačky. Pridala sa aj pani riaditeľka. Tak hurá snoriť po skriniach! Darčeky, darčeky, kde ste?
-vlaza-
Aj tento rok prišiel. Hľadal dobré deti. Našiel. Obidve. Priviedol aj čerta. Ten hľadal neposlušné deti. Našiel. Vrece mu nestačilo. Tak si ich aspoň poznačil.
-vlaza-
Okresné kolo najmladších žiakov
Kapitán, pomocník, hráč v poli, zázemie, štvrtá prihrávka ... Pár základných pojmov, ktoré musí ovládať každý hráč loptovej hry nazývanej vybíjaná. Naši štvrtáci ich vedia celkom slušne uplatniť aj v rámci hry a tak sa plní odhodlania rozhodli zabojovať v okresnom kole a zmerať si svoje sily so štyrmi ďalšími školami.
60 detí sa stretlo v telocvični ZŠ Komenského v Púchove s cieľom dosiahnuť čo najlepší výkon v tejto loptovej hre. Naše družstvo v zložení Majka Danihlíková, Hugo Janíček, Dominik Koleno, Viktorka Ladecká, Martin Macko, Samko Panáček, Kristínka Pleváková, Dianka Satinová, Nikolka Pleváková, Sebko Svorčík, Paľko Vrábel a Vivien Vraníková bojovalo v každom zápase o každú loptu a počínalo si naozaj vynikajúco. Nakoniec to stačilo na pekné 4. miesto. Aj keď naša škola nemá telocvičňu a trénovať sme mohli iba pri priaznivom počasí vonku, predsa sme dokázali každého súpera potrápiť a odohrať vyrovnané zápasy.
Celému družstvu ku skvelej hre srdečne blahoželám a ďakujem.
trénerka D. Svinčáková
Výsledky našich zápasov: ZŠ Lysá : ZŠ Lazy 2 : 6
ZŠ Lysá : ZŠ Gorazdova 6 : 3
ZŠ Lysá : ZŠ Beluša 5 : 5
ZŠ Lysá : ZŠ Komenského 5 : 7
Konečné poradie: 1. ZŠ Komenského
2. ZŠ Beluša
3. ZŠ Lazy
4. ZŠ Lysá
5. ZŠ Gorazdova
Oznámenie o vyhlásení výberového konania na obsadenie miesta riaditeľa ZŠ s MŠ Lysá pod Makytou
Vážení rodičia!
Oznamujem Vám, že všetky informácie ohľadne bezplatného stravovania Vašich detí v školskej jedálni od 1.1.2019 Vám budú oznámené okamžite, akonáhle dôjde k zmene v pravidlách stravovania v školských jedálňach.
Dovtedy sa stravujú len deti prihlásené na stravu, ktoré si riadne platia poplatky.
Ďakujem za pochopenie
Vedúca ŠJ pri ZŠ s MŠ Lysá pod Makytou
Projektové vyučovanie
Gramofón, magnetofón, cievkový fotoaparát, rovnošata ľudových milícií, ... Čo to, čo to? Ide si škola privyrábať predajom starožitných artefaktov? Alebo sa mení na múzeum? Veru nie. Projektovým vyučovaním si ide pripomenúť sté výročie vzniku nášho niekdajšieho spoločného štátu – Československa. A neostalo iba pri výstave produktov uplynulého storočia. V triedach sa úporne zostavovali česko-slovenské slovníky, zháňali materiály o zakladateľoch spoločného štátu, nacvičovala pieseň našich bratov,...robili sa prípravy na slávnostné galapredpoludnie.
To nastalo v piatok 9. 11. po veľkej prestávke. Najskôr nám deviatačky Veronika Jurišicová, Terezka Puškarová a Marcelka Javorková predstavili T. G. Masaryka, M. R. Štefánika a E. Beneša – otcov spoločného štátu. Pani zástupkyňa Knapková hneď vykonala spätnú väzbu s prvákmi, či si niečo zapamätali. Potom nám priblížila život v našej krajine po 1. svetovej vojne, továrne a firmy, ale i zábavu obyvateľov. A tak sme na vlastné oči videli naživo tancovať charleston v podaní Emky Martiškovej a Paľka Pleváka, počuli ľudové piesne vlastného regiónu z úst Mišky a Sašky Kačíkovej, Veroniky a Katky Jurišicovej, Timky Kákošovej a Aďky Hudákovej. „A já su synek z Polanky...“ – nieslo sa zborovo školou – to asi stopäťdesiat postavičiek spievalo spoločne nacvičenú pieseň našich susedov. Miška Kačíková a Adamko Plevák na ňu aj zatancovali.
Ale život nebola len zábava, prišla druhá svetová vojna a priniesla utrpenie a smrť aj do našej obce. Jakub Prekop prečítal mená padlých vojakov z Lysej. Renátka Pleváková nám z knihy pani Šipošovej pripomenula aj krutý osud osady Mladoňov.
A prišiel čas budovania socializmu. „Pionierka“ Valika Satinová zarecitovala budovateľskú báseň. Pani učiteľka Kalusová nám pripomenula niektoré osobnosti kultúry a športu. Pri kapele Olympic na parket vybehli deviataci a tancom sedemdesiatych rokov nám ukázali „jak se vlastně želva hledá“, potom rock´n´roll Elvisa Presleyho zahopkali šikovné nôžky Mišky Kačíkovej a Valiky Satinovej. A ešte ukážka slovensko-českého rozhovoru kamarátok Aďky Panáčkovej a Natálky Liškovej. Na záver – bonbónik – pani učiteľka Klinovská nám predstavila vrchol socialistického masového športu – Československú spartakiádu. No a najstaršie dievčatá ju aj zacvičili. „Krásný úděl máte dnes, kráčet k zítřku, žít a kvést...“ zneli Davidove slová zo skladby Poupata. Aké aktuálne že?
Projektové vyučovanie je super!
-vlaza-
Školské kolo futbalu
Počasie nám prialo a tak sa v stredu a vo štvrtok 7. a 8. novembra konalo školské kolo futbalu. Každá trieda 2. stupňa si vybrala spomedzi svojich žiakov tých najlepších 5 hráčov (4 a 1 brankár), k tomu dvoch náhradníkov a mohlo sa začať hrať. Do súťaže sa zapojili najmä chlapci, ale našli sa aj odvážne dievčatá, ktoré sa nebáli porovnať si sily s ostatnými účastníkmi turnaja. Jednotlivé triedy sa stretli v zápasoch rozdelených na 2 polčasy v štýle každý s každým. Po odohratí všetkých zápasov sa spočítali body a určila sa víťazná trieda. A nielen to. Podľa počtu strelených gólov sme mohli oceniť aj najlepšieho strelca pre tento školský rok.
Výsledky sú nasledovné:
1. miesto 7. trieda
2. miesto 9. trieda
3. miesto 8. trieda
Najlepší strelec:
1. miesto Simon Janíček (7. tr.)– 10 gólov
2. miesto Timotej Panáček (7. tr.) – 9 gólov
Tomáš Janíček(9. tr.) – 9 gólov
3. miesto Lukáš Zlocha (9. tr.) – 7 gólov
J.Klinovská
Aktívny jazykový týždeň
Koncom októbra sme my, ôsmaci mali zaujímavé vyučovanie. Celý týždeň nás vyučoval anglický lektor David, ktorý prišiel až z Liverpoolu. Každý deň sme plných šesť hodín poctivo drilovali anglické slovíčka a frázy. Naučili sme pohotovo reagovať na jeho otázky. Páčil sa nám jeho suchý anglický humor a tiež aj spôsob komunikácie. Veľmi nám to pomohlo a myslíme si, že by sme sa už v Anglicku nestratili.
Ďakujeme aj našej pani riaditeľke za to, že nám takýto kurz umožnila.
Vaši ôsmaci
Okresné kolo
Dňa 26. 10. 2018 sa v Púchove uskutočnilo okresné kolo vo florbale chlapcov. Prvýkrát sme sa ho zúčastnili aj my. Okrem žiakov zo ZŠ Komenského, kde sa florbal konal, sme si svoje sily zmerali so žiakmi 8-ročného gymnázia a ZŠ Slovanská. Našu školu reprezentovali Miško Vrábel, Branko Kauzal, Šimonko Panáček, Miško Lysý, Paľko Vrábel, Samko Panáček a Martin Macko. Chlapci sa veľmi snažili. Bojovali o každú loptičku, bránili a podarilo sa nám góly nielen dostať, ale aj vsietiť. Chlapcom patrí za odvahu, bojovnosť a podaný výkon veľká pochvala.
J. Zlochová
Testovanie žiakov
V tomto školskom roku sa prvýkrát konalo povinné Testovanie pohybových predpokladov žiakov 1. ročníka ZŠ. Deň D na našej škole nadišiel v utorok, 23. 10. 2018. Počas dopoludnia si žiaci svoju šikovnosť, výbušnú silu dolných končatín, vytrvalosť a zručnosť otestovali v deviatich disciplínach:
- Predklon s dosahovaním v sede - z chlapcov sa dokázal najhlbšie predkloniť Damiánko Nzom Chukwuma a Davidko Belák. Obaja dosiahli 13 cm. Z dievčat dosiahla najlepší výkon Majka Vráblová s 11 centimetrami.
- Výdrž v zhybe na hrazde nadhmatom - na hrazde sa dokázali najdlhšie udržať Šimonko Pánik (9 sekúnd)a Majka Vráblová (8 sekúnd).
- Skok do diaľky z miesta - najlepším skokanom sa stal Damiánko Nzom Chukwuma s výkonom 137 cm. Z dievčat najlepší výkon dosiahla Majka Vráblová. Skočila 133 cm. Len o pár centimetrov za ňou zaostala Sofinka Hvizdáková.
- Opakovaná zostava s tyčou - žiaci museli pomocou drevenej tyče vykonať zostavu predpísaných cvikov. Počítal sa najlepší z 2 pokusov. Najrýchlejší z chlapcov bol Martinko Baška. Zostavu zacvičil za 22 sekúnd. Z dievčat zostavu najrýchlejšie zacvičila Lilianka Krištínová. Dosiahla čas 20 sekúnd.
- Ľah - sed - najviac ľah - sedov sa v časovom limite 1 minúta podarilo urobiť Šimonkovi Pánikovi, a to 32. Z dievčat sa najviac darilo Natálke Panáčkovej. Za Šimonkom zaostala len o 2 ľah – sedy.
- Kotúľanie 3 lôpt – najrýchlejšie lopty po vytýčenej dráhe dokotúľal do cieľa Martinko Chodúr. Jeho výsledný čas bol 16 sekúnd. Z dievčat bola najúspešnejšia Lilianka Krištínová s časom 23 sekúnd.
- Člnkový beh 4x10 metrov – najrýchlejším bežcom sa s časom 13,5 sekundy stal Damiánko Nzom Chukwuma. Z dievčat bola najúspešnejšia Majka Vráblová. 4x10 metrov zabehla za 13,7 sekundy.
- Viacstupňový vytrvalostný člnkový beh na 20 m (beep test) – úlohou žiakov bolo zabehnúť čo najviac 20-metrových úsekov v stanovenom časovom limite, ktorý sa postupne skracoval. Úžasný výkon dosiahol Majko Mrník, ktorému sa podarilo zabehnúť až 31 týchto úsekov. Z dievčat sa najviac darilo Majke Vráblovej, ktorá zabehla 24 úsekov a Natálke Panáčkovej s 21 úsekmi.
- Vlajková naháňačka - deti mali vzadu za nohavicami zastrčenú vlajku=“chvostík“. Ich úlohou bolo v časovom limite zobrať chvostík druhému, ale ustrážiť si svoj. Najviac sa darilo Majkovi Mrníkovi. Získal 15 vlajok. Z dievčat bola najúspešnejšia Majka Vráblová s 13 vlajkami.
J. Zlochová
Poklady našich knižníc
Medzinárodný deň školských knižníc sa tento rok na našej ZŠ niesol v znamení ,,NAJ“ kníh. V knižniciach žiakov i učiteľov sa našli knihy najstaršie, najväčšie, najťažšie, najmladšie, najmenšie, najhrubšie, najzaujímavejšie i najkrajšie.
Zo žiakov si to ,,naj“ zaslúžil Vratko Janíček z 3.A. Priniesol knihy: najväčšie, najťažšie, najhrubšie, najmenšie, najľahšie. Tretiaci, druháci, štvrtáci, šiestaci, siedmaci boli tí, ktorí reagovali na výzvu a priniesli knihy z vlastných knižníc. Im aj pani učiteľkám patrí moje veľké ďakujem.
Mr
My sa vody nebojíme!
Prečo? Lebo sme sa s ňou skamarátili. Počas päťdňového plaveckého výcviku, ktorý sme absolvovali od 15. do 19. októbra, mnohé deti prekonali počiatočné obavy a strach. Ten im bránil ísť ďalej od brehu či ponoriť sa alebo skočiť do hlbokej vody. Zistili sme, že sa dá vynoriť a ... Z ustráchaných neplavcov sa stávali pozorní žiaci, visiaci na perách inštruktorov a takmer do bodky plniaci ich pokyny.
Pokroky boli obrovské a svedectvo o preplávaných metroch v podobe krásneho diplomu nám bude zdobiť detské izbičky. O rok sa budeme opäť snažiť prekonať seba samých.
Najlepší plavci z 1. ročníka: Anetka Brežná – 30 m, Šimonko Pánik – 26 m, Miška Brindzová a Sofia Veselská – 20 m, Maťko Baška – 13 m.
Najlepší plavci z 2. ročníka: Andrej Štefánik – 300 m, Veronika Javorková – 70 m, Olívia Zlochová a Viktória Šulíková– 30 m, 28 m – Marianka Konvičná, 25 m – Elin Pleváková, 23 m – Alex Macko, Marta Mišková a Anetka Hoštáková – 20 m, Simonka Masláková – 15 m.
Alemi
Škola hrou
Čím viac zmyslov sa použije v edukačnom procese, tým je efektnejší – hovoria učebnice didaktiky. A čo tak zapojiť všetky – povedali si naši vyučujúci. Stalo sa. Svetový deň zdravej výživy, ktorý patrí šestnástemu októbru, voňal, chutil i pobavil.
Po veľkej prestávke sme sa sústredili na dolnej chodbe, kde nám pani učiteľka Zlochová v zaujímavej prezentácii predstavila zdravú výživu. A čuduj sa svete, nie sú to čipsy, ani vyprážaný syr s hranolčekmi, ale obyčajná zelenina! Spoznali sme jej základné druhy i niektoré odrody a rôzne zaujímavosti.
Potom sme mali každá trieda vyrobiť plagát o určenej zelenine, pripraviť básne, či piesne, porozprávať o pôvode, odrodách a využití. Cesnak, paradajky, mrkva, zemiaky, dyne, paprika, cibuľa. Výber zeleniny určil žreb. A tvorilo sa.
Internet a staré mamy sú na nezaplatenie. Človek by neveril, ako rôzne sa dá zelenina spracovať. „Zemiakári“ sa smiali nad všakovakým pomenovaním tejto potraviny v rôznych kútoch Slovenska, „cibuliari“ plakali. Každý pripravil ku svojej prezentácii nejakú pochutinu.
Tretiaci k piatim zmyslom vnímania pridali aj šiesty – pre humor. V scénke nám ukázali, ako cesnak zabíja baktérie a vírusy. A pridali aj báseň a rep.
Keď každá trieda predstavila svoju zeleninku, išlo sa koštovať. Veru bolo čo. Hrianky s cesnakom, jednohubky s paradajkovými lienkami, mastený chlebík s cibuľkou, šopský šalát, mrkvový džús, fučka a ďalšie. Mňam.
A ponaučenie na záver? „Škola hrou“ je riadna drina. Hahahahahahaha!
-vlaza-
Powered by aSc EduPage