• Základná škola s materskou školou Lysá pod Makytou 44 realizovala od októbra 2019 pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR projekt Zlepšenie vzdelávacích výsledkov žiakov so ŠVVP a zdravotne znevýhodnených.

Cieľom projektu na našej škole bolo zabezpečiť pomocou práce asistentky učiteľa zlepšenie prístupu ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšeniu vzdelávacích výsledkov a kompetencií žiakov. Aktivity projektu prispievajú k pripravenosti žiakov na prechod na nadväzujúci stupeň vzdelávania, podporu rovnakého prístupu ku kvalitnému a inkluzívnemu vzdelávaniu. Špecifická pozornosť bola venovaná zlepšovaniu školského prospechu žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, s dôrazom na žiakov so ŠVVP a zdravotným znevýhodnením.

Činnosti vykonávané asistentom učiteľa vo výchovno-vzdelávacom procese:

• spolupráca s učiteľom v triede a s pedagogickými zamestnancami školy;
          • uľahčovanie adaptácie žiaka, pomáhanie pri prekonávaní bariér, ktoré plynú zo zdravotného znevýhodnenia žiaka;
          • spoluorganizovanie činností žiaka počas výchovno-vzdelávacieho procesu v súlade s pokynmi učiteľa;
          • tvorba učebných pomôcok;
          • práca so žiakmi vo voľnočasových aktivitách organizovaných školou;
          • spolupráca s rodinou (komunikácia s rodičmi žiaka o procese výchovy a vzdelávania, oboznamovanie sa so zdravotným stavom žiaka a jeho rodinným prostredím);
          • oblasť vzdelávacích aktivít (účasť na vzdelávacích podujatiach určených pre asistentov učiteľa organizovanými školami alebo inými inštitúciami akreditovanými na túto činnosť).

Desatoro  asistentky učiteľa na našej škole:

1. Asistentka pomáha žiakovi pripraviť pomôcky na vyučovanie.
          2. Pomáha žiakovi pochopiť - zjednodušiť znenie úlohy/textu tak, aby mu porozumel.
          3. Vysvetľuje javy a poučky, ktorým dieťa nerozumie.
          4. Ak žiak nestíha pracovať s triedou, asistentka s ním pracuje jeho vlastným tempom.
          5. Diktuje žiakovi poznámky, ak ich žiak nestíha prečítať z tabule, pomáha mu vypracovať poznámky pomocou učebnice.
          6. Pri písaní písomnej práce asistentka zjednodušuje zadania úloh a viackrát sa ich snaží žiakovi vysvetliť tak, aby otázke pochopil a dokázal na ňu odpovedať.
          7. Pre uľahčenie pochopenia preberaného učiva, vytvára asistentka rôzne pomôcky, tabuľky schválené učiteľom.
          8. Pomáha deťom aj v reálnych situáciách v škole, napr. na dvore školy cez veľkú prestávku, v jedálni počas obeda...
          9. Asistentka sa vopred rozpráva s učiteľom, čo sa bude na hodine preberať, po jej skončení odkomunikuje jej priebeh.
          10. Asistentka je žiakovi oporou, povzbudzuje žiaka nielen pri písaní písomných prác, ale i pri odpovedi pri tabuli, udržiava so žiakom očný kontakt, ktorým žiak nadobúda istotu.