učitelia 1. stupňa, Ing. Zlochová
Deň Zeme je každý rok 22. apríla. Snažíme sa symbolicky si uctiť našu planétu a popremýšľať spolu, čo robiť, aby sme jej pomáhali. Samozrejmosťou by bolo žiť tak, aby Deň Zeme bol u nás každý deň v roku.
Nedokážeme ovplyvniť činnosť veľkých korporácií, ale začať a kráčať malými krôčikmi dokážeme vždy. Druháci stále kráčajú po cestičke šetrenia našej Zeme, ale v tento deň sa špeciálne zamerali na dôležitosť separácie odpadov. Svoje znalosti i novozískané poznatky si overili v kvíze, skontrolovali správnosť separovania vo svojej triede a nezabudli ani na vyčistenie okolia našej školy. Svojou troškou tak prispeli k ochrane životného prostredia, ktorého čistotu by sme mali strážiť všetci každý deň.
Tretiaci začali tematické vyučovanie maľovaním Zemegule, nechýbalo kreslenie smetných nádob v príslušných farbách. Triedenie odpadu býva prvá “rukolapná” aktivita, ktorej deti dobre rozumejú. Možno by mohli trénovať aj doma a triediť odpad do žltého, zeleného a modrého smetiaka.Vyskúšali recyklovať starý papier a zažili veľa zábavy.
Vyrobili z neho kvetové bomby – do zmesi zamiešali rôzne kvetinové semienka a po vyklíčení ich presadili na hriadku. Jednu várku tvorili aj guličky zo žeruchy – rýchlo vyklíčila a vyhrýzali ju počas prestávok.
Ďalej sa venovali dobe rozkladu odpadu a prišli na mnoho zaujímavostí a hlavne zistili, že prírodu si musíme naozaj chrániť.
Občas počujeme v správach, či prečítame si niekde pojem “uhlíková stopa” . Čo to je a ako si vlastne tú našu stopu vytvárame? Potrebné údaje im dala triedna učiteľka. Ministerstvo životného prostredia zverejnilo kalkulačku, kde si vieme vypočítať našu osobnú uhlíkovú stopu. Kto chce vedieť viac, má možnosť využiť priložený link.
Pri tejto príležitosti sme na našej škole zorganizovali aj environmentálne prednášky s p. Kružliakovou z CHKO Strážovské vrchy.
Prváci „putovali“ s vodnou kvapkou, druháci, tretiaci a šiestaci sa dozvedeli o veľkých šelmách (medveďoch, rysoch a vlkoch) žijúcich v našich lesoch. Štvrtáci získali nové informácie o živočíchoch, ktoré žijú vo vodných tokoch. Piataci mali prednášku zameranú na tému Spoločenstvo lesa, siedmaci na tému Voda si pamätá a ôsmaci riešili problematiku odpadov. Deviataci sa v Mini kurze prežitia dozvedeli, ako prežiť v prírode.
Kto mal záujem a nabral odvahu, mohol vyskúšať pražené kakaové bôby. Tie sa melú na kakaový prášok, z ktorého sa vyrába napríklad horká čokoláda. Často ju využívajú turisti aj horolezci ako zdroj horčíka a energie.
~Bel~