Vážení rodičia!
Ako ste už určite zaregistrovali, v našej škole sme od 21.apríla 2016 začali realizovať projekt, ako posunúť deti ešte viac k pohybu - začali sme pravidelne behávať.
Ide nám o to, nielen nadávať, že deti presedia celé dni pri počítačoch a pri mobiloch, sú hyperaktívne, nevedia sa vmestiť do kože, neposlúchajú, atď. My hľadáme konkrétne riešenia.
Čím ďalej viac sa hovorí o potrebe pohybu pre naše deti, či už z hľadiska prevencie obezity, zdravého životného štýlu, upevňovania zdravia, trénovania vytrvalosti a pravidelných návykov, ale aj z jednoduchej a prirodzenej potreby detí vyšantiť sa a vybiť energiu, ktorá sa v nich hromadí, pretože majú energeticky výdatnú stravu, ale nemajú adekvátne pohybové aktivity a povinnosti. Okrem toho pohyb na čerstvom vzduchu podporuje okysličenie mozgu, ktorý je potom schopný lepšie pracovať (a o to nám v škole ide :-))
Preto sme sa rozhodli pravidelne zaradiť beh do výchovno - vzdelávacieho procesu aj mimo hodín telesnej výchovy.
O KALOKAGATIU - rovnováhu telesnej a duchovnej stránky človeka - usilovali ľudia už od antiky.
Rodičov možno trápia niektoré detaily behania, ktoré im deti prezentujú skreslene, tu sú základné informácie:
- Behať budú deti obyčajne v čase 9:05 - 9.20. Kto nechce behať, toho nenútime, môže určenú vzdialenosť odkráčať.
- V prípade zlého počasia nebeháme.
- Množstvo odbehnutých (odkráčaných ) metrov je primerané veku, 600 m - 1200 m.
- Obavy, že deti kvôli behaniu nebdú mať kedy desiatovať sú zbytočné, pretože na jedlo majú čas počas prvej, tretej, štvrtej prestávky... Pozorovanie počas dní, keď sme už behali, nám zatiaľ ukázalo, že deti, ktoré papať chcú, stíhajú jesť aj napriek tomu, že behali, naopak chutí im viac ako bez behu.
- Obavy, že deti budú po behaní spotené, mokré...... Deti sa pred behom prezliekajú do telocvičných úborov, po behu naspäť do bežného oblečenia. Pri úboroch na telesnú výchovu majú mať prinesené náhradné ponožky, ktoré si po športe majú prezliekať.
- Obavy, že deti ochorejú... Je dokázané, že pravidelným športovaním sa ľudia otužujú, upevňujú si zdravie a sú potom odolnejší, zdravší.
Milí rodičia, nám na Vašich deťoch záleží a preto chceme, aby boli nielen vzdelané, ale aj zdravé a pripravené na reálny život. Ani jedna z týchto vecí sa nedá dosiahnuť, ak budeme deti stále pred všetkým ochraňovať, ospravedlňovať a hľadať problém niekde, kde nie je.
Marcela Lysá