Knihy sú bránou do sveta poznania. Mnohí z nás ich majú odložené nielen v poličke, ale i v srdci. Knihy by mali mať v našom živote svoje miesto a nemali by sa z neho vytrácať i napriek technickému pokroku a digitalizácii. Aj naši učitelia sa snažia u žiakov rozvíjať lásku ku knihám a motivovať ich k čítaniu počas celého školského roka, no v marci zvlášť. Preto počas celého mesiaca zapájali žiakov do rôznych čitateľských aktivít.
Žiaci 2. a 5. ročníka si spoločne prečítali knihu od Mária Ďuríčkovej s príznačným názvom „Nie je škola ako škola (nie je žiak ako žiak)“. A hoci od prvého vydania tejto knihy uplynulo 50 rokov, jej príbehy sú aktuálne i dnes. V každej triede sa predsa nájde Paľko, Ďurko, Zuzka alebo Martuška, deti iné ako tie ostatné, Vladko alebo Janko, ktorí pravidelne meškajú do školy, bojko Tomáško či pýcha triedy Miško. Nezáleží na menách ani na inakosti, zásadný je charakter a dobré srdiečko.
Dobrých kníh nikdy nie je dosť, a pretože najlepším miestom pre skúmanie kníh je knižnica, vybrali sa druháci a tretiaci na návštevu obecnej knižnice. Pani Panáčková im predstavila zaujímavé a pútavé detské knihy, láskavo im odpovedala na všetky zvedavé otázky a ich usilovnosť pri riešení rozprávkových hádaniek odmenila milým darčekom.
Tešíme sa, že aj týmito aktivitami sme prilákali deti ku knihám a čítaniu!
Aj na druhom stupni učitelia pripravili rôzne aktivity pre žiakov spojené s čítaním kníh, dramatizáciou, čítaním s porozumením a vlastnou tvorbou. Ich cieľom bolo vzbudiť u žiakov záujem o knihy a motivovať ich k čítaniu.
Žiaci 6. ročníka spoznávali históriu starovekého Grécka aj čítaním gréckych bájí. Prometheus, Achilles, Herkules, Oidipus a ďalší hrdinovia boli inšpiráciou aj pre spracovanie vlastnej báje o vzniku našej obce.
Siedmaci sa vybrali do 1. triedy a prečítali prváčikom rozprávku Pinoccio. Tí so zatajeným dychom počúvali, prečo Pinoccio nesplnil svoj sľub a nebol vzorným žiakom. Našťastie všetko dobre dopadlo, ako to už v rozprávkach býva. Potom si ich ešte rozdelili do skupiniek a vyskúšali ich pozornosť prostredníctvom rôznych úloh.
Žiaci ôsmeho ročníka zahrali žiakom prvého stupňa divadielko Súťaž krásy, kde súťažili medzi sebou rôzne kvietky. Prekvapením bolo, že zvíťazila práve sedmokráska, kvietok jemný, skromný, ktorý má dobré srdiečko.
„Tak to na tom svete beží, len na kráse nezáleží.“
Vo svete fantázie sa ocitli žiaci siedmeho ročníka, ktorí tvorili vlastné fantasy príbehy. Odohrávali sa v čarovnej krajine, kde vystupovali rôzne magické bytosti a platili vlastné pravidlá.
Je dôležité, aby sme spoločne v deťoch podporovali záujem o knihy. Aby sme na ne nezabúdali, nenechali zapadať v knižniciach prachom, ale aby si ich deti s radosťou otvorili a čítali.